Wałki aeratorów
Aeracja i wertykulacja gleby to podstawowe zabiegi, pozwalające nie tylko zachować piękny trawnik, ale i z powodzeniem uprawiać warzywa czy kwiaty. Ziemia po zastosowaniu aeratora jest lepiej spulchniona i dotleniona. Wałkiem do aeratora można uzupełnić wertykulator, by móc nim również napowietrzać glebę. Istnieją też ręczne lub elektryczne aeratory, do których można dostać wymienne wałki.
Najprostszym modelem jest wałek aeratora umieszczony na długiej rączce, który da się prowadzić samodzielnie. Nadaje się on raczej do mniejszych, przydomowych ogródków. Podobny stopień skomplikowania wykazują podeszwy z kolcami, które można nałożyć na buty w celu aeracji podczas chodzenia po trawniku.
Nieco większy metraż można obsłużyć aeratorem ręcznym na kółkach lub elektrycznym. Aerator spalinowy sprawdzi się przy powierzchniach do ok. 1000 mkw. Na większych polach można zastosować ciągnik z dużym wałkiem do aeratora umieszczonym na łańcuchach czy wysięgniku.
Prostsze aeratory produkuje wiele rodzimych firm; spalinowe i elektryczne to głównie większe marki takie jak Einchell czy Hecht. Wielu producentów ma w ofercie urządzenia 2w1 z wałkami do aeratorów i wertykulatorem.
Wałek do aeratora może mieć różne formy, zależnie od tego, z jakim urządzeniem ma być stosowany. Poza tym niektórzy producenci mają też własne modele aeratorów przeznaczone pod konkretne modele kosiarek czy traktorów. Sama budowa jest dość prosta, bo są to najczęściej ostrza umocowane na podłużnym wałku.