Rzadkim, ale zdążającym się zjawiskiem, należącym do jednych z bardziej nieprzyjemnych, jest złamany klucz w zamku. Najczęściej dotyczy to zamka w drzwiach domowych. Sytuacja jest tym bardziej niekomfortowa, kiedy klucz złamie się od zewnątrz w drzwiach wejściowych. Uniemożliwia to wejście do swojego domu. Trzeba wtedy szukać pomocy i czasem czekać po kilka godzin pod swoimi własnymi drzwiami. Warto zatem wiedzieć jak wyjąć złamany klucz z zamka bez wzywania ślusarza. Oczywiście indywidualna naprawa jest możliwa i istnieją różne metody na to jak wyjąć złamany klucz.
Jak wyjąć złamany klucz z zamka - domowe sposoby
Jeżeli spotkała nas ta nieprzyjemna chwila i pół naszego klucza zostało w drzwiach, a drugie pół w naszej ręce, to nie ma się co załamywać. Złamany klucz w zamku można szybko wyjąć przy pomocy takiego narzędzia jak małe szczypce lub pęseta. Podczas zabiegu niezbędny jest także drut i środek smarujący, który koniecznie musi być w postaci sprayu. Tylko taka forma tego środka pozwala na dotarcie do głębi zamka. Mają już te przedmioty należy odpowiedzieć na pytanie, jak wyjąć złamany klucz? Istnieją dwie podstawowe sytuacje. Każda z nich omija etap, w którym trzeba rozwiercić zamek w zamkniętych drzwiach. Jednak przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności w celu wyjęcia złamanego klucza trzeba dokładnie przyjrzeć się zamkowi i ocenić jaka wielkość złamanego klucza pozostała w drzwiach. Wydaje się to błahym etapem, ale jest bardzo znaczący. Taka ocena sytuacji pozwoli nam na dobór odpowiedniej techniki dla całego procesu: jak wyjąć złamany klucz z zamka. Najbardziej korzystna sytuacja to ta, w której złamany klucz w zamku jest większy od tej poza nim. Można wtedy bardzo łatwo drutem zahaczyć o ząbek klucza i powoli go wyciągnąć. Jeżeli napotkamy opór ze strony klucza należy użyć sprayu. Odmienną, mniej korzystną sytuacją, jest ta, w której złamany klucz w zamku stanowi mały procent z całego klucza. Trzeba wtedy przy pomocy szczypiec lub pęsety łapiemy za klucz i kręcąc nim w lewo i prawo próbujemy wyciągnąć z zamka. Jeśli ciężko jest wyjąć złamany klucz z zamka można też użyć tutaj środka smarującego. W tym przypadku czas, jaki spędzimy, aby wyjąć złamany klucz może być dłuższy, ale cały proces nie powinien spowodować większych trudności.
Jak rozwiercić wkładkę zamka?
Dużo nie przyjemniejszą sytuacją od tych opisanych wyżej jest zablokowanie całkowite zamka. Przyczyny mogą być różne, takie jak zgubiony bądź złamany klucz, a sposób naprawy wydaje się być jeden. W celu naprawy, czyli wymiany zamka trzeba rozwiercić wkładkę zamka. Należy mieć na uwadze, że nie każdą wkładkę zamka można rozwiercić. Element, o którym mowa, to płaski element, w który wkłada się klucz. Jak rozwiercić zamek w zamkniętych drzwiach? Przede wszystkim będziemy potrzebować wkrętarki. Jednak poza nią najważniejszym elementem, w jaki trzeba się wyposażyć, jest jak najlepszej jakości wiertło przeznaczone do wiercenia w metalu. Cały proces jest dość szybki. W celu wywiercenia wkładki zamka należy wywiercić otwór poniżej miejsca, gdzie normalnie znajduje się klucz w zamku. Bardziej w dolnej części wkładki. Wiertło nie może być zbyt cienkie, aby podczas wiercenia nie pękło. Zanim przystąpimy do rozwiercania zamka w zamkniętych drzwiach przy pomocy punktaka i młotka należy wyznaczyć miejsce, gdzie będziemy rozwiercać wkładkę zamka. Po tej czynności można można rozwiercić wkładkę zamka. Przez otwór wypadną wszelkie zastawki zabezpieczające, które posiada zamek. Ostatnim etapem jest uderzenie młotkiem w zamek. Wylecą wtedy na pewno wszystkie zastawki. Cały proces kończy się sukcesem, kiedy bez klucza, a na przykład płaskiego wkrętaka można otworzyć zamek w zamkniętych drzwiach.
Jak wyjąć złamany klucz?
W momencie, kiedy domowe sposoby się nie sprawdzą i wciąż pozostaje nasz złamany klucz w zamku, nie ma niestety innego rozwiązania jak wyjąć złamany klucz, jak tylko skontaktować się ze ślusarzem i skorzystać z jego pomocy. Będzie miał on profesjonalny sprzęt, który z łatwością pomoże otworzyć praktycznie każde drzwi bez ich uszkodzenia. Taka usługa niestety nie należy do najtańszych, dlatego polecamy przed wezwaniem ślusarza samemu podjąć się próby naprawy postępując według opisanych wyżej metod.