Wyspa kuchenna - projekty, wymiary, cena, jak zrobić?

wyspa w kuchni

 

Wyspa kuchenna to jeden z trendów, który pojawił się z potrzeby funkcjonalności. Kuchnie z wyspą najczęściej stanowią część salonu lub jadalni, a ten jeden element rozdziela obie strefy, jednocześnie je łącząc. Jak stworzyć spójną i funkcjonalną aranżację? Czy wyspa to rozwiązanie tylko do dużych pomieszczeń?

 

Projekty kuchni z wyspą – który wybrać?

Wyspa kuchenna daje nam bardzo duże możliwości aranżacyjne, dlatego warto rozważyć ją w projekcie zarówno oddzielnej kuchni, jak i połączonej z salonem. Jest to wolnostojąca zabudowa, która może pełnić kilka funkcji: blatu roboczego, stołu, czy też miejsca na płytę grzewczą, zlew czy piekarnik. Wśród projektów kuchni z wyspą znajdziemy szereg rozwiązań dopasowanych do różnych pomieszczeń pod względem wymiarów i przeznaczenia.

 

Kuchnia z wyspą i salonem – jak je połączyć?

Istotne jest, aby wyspa była funkcjonalnym dodatkiem, z którego korzystamy na co dzień, a nie jedynie kolejnym elementem projektu. Wyspa kuchenna potrzebuje odpowiedniego miejsca, dlatego najczęściej montowana jest w dużych kuchniach lub w pokoju dziennym z aneksem kuchennym. W tym drugim przypadku zwykle z jednej strony pełni funkcję blatu roboczego, a z drugiej stołu lub barku. Tym samym wyspa idealnie łączy obydwa pomieszczenia, wprowadzając do nich ciekawy akcent dekoracyjny. W takiej sytuacji najlepiej, kiedy cała przestrzeń zaaranżowana jest w podobnym stylu, tworząc spójną całość.

 

Wyspa kuchenna w małej kuchni – czy to możliwe?

Wbrew pozorom wyspa kuchenna nie jest tylko rozwiązaniem do dużych pomieszczeń, bo możną ją doskonale dostosować do mniejszej powierzchni. Wtedy konieczne będzie przypisanie jej różnych funkcji, np. wyspa kuchenna jako stół. Możemy na wyspie umieścić płytę grzewczą, oszczędzając tym samym miejsce w aneksie kuchennym na blat roboczy lub zlew. Najważniejsze w projektach kuchni z wyspą jest maksymalne dopasowanie jej do potrzeb użytkowników, ich stylu życia oraz codziennego korzystania z kuchni, wyspy i salonu. Dobrym pomysłem w małej kuchni będzie wyspa kuchenna przy ścianie, dzięki czemu pozyskamy więcej miejsce w centralnej części pomieszczenia.

 

Wyspa kuchenna – wymiary

Ostateczne wymiary zabudowy powinny być dopasowane do wielkości pomieszczenia i indywidualnych potrzeb mieszkańców. Jednak możemy przyjąć kilka wartości, dzięki którym kuchnia z wyspą będzie nie tylko efektowna, ale przede wszystkim komfortowa. Najmniejsza wyspa powinna mieć 60-80 cm na 60 cm. Musimy mieć świadomość, że zmieścimy na niej jedynie blat roboczy i ewentualne szafki pod nim. W przypadku, gdy na zabudowie chcemy zamontować płytę grzejną lub zlewozmywak musi ona być większa – 120x60 cm. A gdy wyspa kuchenna ma być wyposażona w obydwa te elementy, to z obu stron urządzeń pozostawiamy blat o szerokości nie mniejszej niż 40 cm, a pomiędzy zlewozmywakiem a płytą grzejną aż 60 cm. Jeśli zabudowa ma jednocześnie pełnić funkcję stołu to trzeba zaplanować dla każdej osoby na swobodne jedzenie posiłku prostokąt 60x40 cm. Wtedy też musimy tak zaprojektować wyspę, aby od strony stołu było miejsce na nogi.

 

Wyspa kuchenna – jak zrobić?

Zanim rozpoczniemy budowę wyspy kuchennej, musimy zdecydować o jej wymiarach, lokalizacji oraz sprzętach, w które będzie wyposażona. Od tego zależy konieczność podłączania niezbędnych instalacji. Wyspę kuchenną można zrobić na trzy sposoby:

  • z gotowych komponentów, które są zaprojektowane jako wyspa,
  • z konstrukcji szkieletowej obudowanej płytą gk lub drewnem,
  • z cegieł i betonu, a następnie tynku na ściany.

Wybór konkretnego rozwiązania zależy od tego, jaki mamy budżet i jak chcemy, aby prezentowała się wyspa kuchenna. Cena zależy od wykorzystanych materiałów oraz funkcji na wyspie. Mogą to być nie tylko płyta grzewcza czy zlewozmywak, ale także szafki, półki, piekarnik, zmywarka czy mini barek. Inspiracji i pomysłów na to, jak wyspa ma wyglądać, jest bardzo dużo. Możemy połączyć ją ze stołem i ustawić stylowe krzesła lub hokery. Ciekawym rozwiązaniem będzie wykorzystanie wyspy od strony salonu na biblioteczkę lub witrynki z ozdobną zastawą.