Rysunek techniczny stale jest podstawowym nośnikiem danych w przemyśle. Choć wykonuje się go głównie z wykorzystaniem programów komputerowych, umiejętność ręcznego wymiarowania nadal jest w cenie. Spory problem dla początkujących może stanowić wymiarowanie tulei. Okrągły kształt i kilka rozmaitych typów średnicy mogą powodować zakłopotanie. W jaki sposób zwymiarować ten element?
Wymiarowanie tulei - gdzie będzie potrzebne?
Tuleja to jeden z niezwykle popularnych elementów maszyn i mechanizmów. Ma różne zastosowanie, ale z reguły wykorzystywana jest w ruchomych częściach urządzeń. Sama tuleja ma kształt wydrążonego walca, który ma otwór wewnątrz. W zależności od potrzeb tuleja może być wykonywana z różnych materiałów i w niemal dowolnych wariantach wymiarowych.
Wymiarowanie przekroju i długości tulei może być potrzebne w wielu branżach. Przede wszystkim przydaje się w przemyśle motoryzacyjnym i przy budowie maszyn. Rysunek techniczny tulei może być potrzebny także w warsztatach rzemieślniczych. W każdym z tych miejsc ręcznie wykonany poglądowy rysunek jest podstawą do analizy i wykonania dalszych, bardziej zaawansowanych rysunków.
Zobacz: Szlifowanie łoża tokarki
Rysunek techniczny tulei - jak go wykonać?
Podstawy wymiarowania tulei są podobne do wszystkich innych elementów maszyn, a zasady prezentowane są między innymi na pierwszym roku dowolnych studiów inżynierskich. Jeśli chcesz wykonać tylko poglądowy rysunek, pokrótce przedstawiamy założenia takiego dokumentu.
Tuleja to element o stosunkowo skomplikowanym kształcie, dlatego z reguły prezentuje się go za pomocą dwóch rysunków. Pierwszym z nich jest rzut z przodu, a zatem od strony okrągłych kształtów i otworów. Ta część rysunku pozwala pokazać osiowość otworu, a także kształt kołnierza i innych szczegółów dokładnie widzianych z tej strony. Drugi rysunek to już rzut z boku tulei, na którym pokazana będzie długość elementu. Przerywanymi liniami zaznacza się wewnętrzny kształt otworu, jego geometrię, a także sposób zakończenia.
Na każdym z rysunków przeprowadza się wymiarowanie. Wykorzystywane są do tego linie proste umieszczane w odległości 7 milimetrów od szczytu elementu, a ich odnośniki skierowane są w stronę skrajnych ścian zwymiarowanej części. W przypadku konieczności zastosowania dodatkowych linii wymiarowych, ich odległość od pierwszej wynosi już tylko 5 mm. Nad każdą linią musisz umieść wartości wymiarowe, podawane w milimetrach. Jeśli wymiarowanie dotyczy otworów o przekroju okrągłym, dodatkowo umieszcza się na nich symbol średnicy.
To może Cię zainteresować: Jaki klucz dynometryczny?
Wymiarowanie przekroju tulei - jakich narzędzi użyć?
Wiesz już jak przeprowadzić wymiarowanie przekroju tulei i wykonać rysunek techniczny, jednak pozostaje jeszcze problem wykonania precyzyjnych wymiarów. W przypadku tulei nie przydadzą się miary i taśmy miernicze, a wszystkie wymiary ręcznie można zbadać tylko za pomocą suwmiarki. Jak to zrobić?
Najłatwiejsze będzie wykonanie pomiaru długości całego elementu, który wykonywany jest poprzez chwycenie szczękami całej tulei. Także pomiar średnicy zewnętrznej nie powinien sprawić Ci kłopotu, jednak pamiętaj o wykonaniu go w kilku miejscach na całej długości. Przy symetrycznych średnicach wewnętrznych również wystarczy suwmiarka. Tutaj konieczne będzie zastosowanie szczęk wewnętrznych suwmiarki i pomiar wykonany z obu stron. Następnie wymiary można nanosić na rysunek techniczny tulei.
Przy wymiarowaniu warto skorzystać z dobrych narzędzi pomiarowych. Najskuteczniejsze okazują się suwmiarki z elektronicznym wyświetlaczem, które umożliwiają najbardziej precyzyjny pomiar. Takie narzędzia znajdziesz w ofercie sklepu Industria24.
-
SK-NW7,2-9mm Szybkozłączka z tuleją nasadową do przewodu Schneider SK-NW 7,2 9mm39,00 zł bruttoBrak w magazynie