Spośród wszystkich elementów konstrukcyjnych budynku wieniec dachowy ma jedno z najtrudniejszych zadań. Przenosi obciążenia o różnym kierunku działania i od jego stabilności zależy trwałość całego budynku. Dlatego budowa wieńca dachowego musi być przeprowadzona z zachowaniem kilku zasad. Z tekstu dowiesz się jak wykonać wieniec pod murłatę, jakie są wymiary takiej konstrukcji i jak wykonać wieniec na budowie.
Praca przy drewnie może być łatwiejsza. Zobacz, co potrafi wyrzynarka TRION PS 300 EQ-Plus Festool.
Wieniec dachowy z narzędziami Festool
Wieniec pełni funkcję wzmacniającą ściany budynku oraz konstruowany jest wzdłuż ścian zewnętrznych budynku. Wykonywany jest jako konstrukcja żelbetowa belki okalającej ściany nośne. W większości przypadków zajmuje całą grubość ściany konstrukcyjnej. Odpowiednia grubość wieńca pod murłatę najczęściej waha się od 20-25cm. Do pracy przy konstruowaniu wieńca dachowego wymagane są specjalistyczne narzędzia i elektronarzędzia. Jedną z bardziej cenionych firm, posiadających asortyment, który dobrze spełnia swoje funkcje przy konstrukcji wieńców jest Festool. W jednym z etapów przy konstruowaniu wieńca stropowego wykonuje się mieszankę betonu, w czym na pewno dobrze sprawdzi się Mieszarka MX 1200 od Festool. W trakcie betonowania konieczne jest również właściwe zagęszczenie mieszanki, aby dokładnie wypełniła przestrzeń między zbrojeniem. Wykonuje się to za pomocą wibratora wgłębnego lub buławy.
Wieniec dachowy - dlaczego jest taki ważny?
Często niedoświadczeni budowlańcy zastanawiają się, dlaczego tak ważny jest wieniec dachowy? Do właściwego rozeznania potrzebna jest wiedza na temat przenoszenia obciążeń w obrębie budynku. Konstrukcja ścian i stropów przenoszą tylko obciążenia pionowe, wynikające z ciężaru wyżej położonych kondygnacji. Tymczasem wieniec betonowy w dachach skośnych musi poradzić sobie również z działaniem sił skośnych. Wynika to z ukształtowania spadku połaci, która położona jest na powierzchni wieńca dachowego. Wymiary i konstrukcja tego elementu muszą być zatem tak zaplanowane, żeby ściany nie rozpadły się na boki przy większym obciążeniu połaci. Szczególnie istotna jest budowa solidnego wieńca dachowego w konstrukcjach, które opierają się na niskich ścianach poddasza. Nieco mniej wymagający jest wieniec betonowy czy żelbetowy w konstrukcjach połaci opierającej się bezpośrednio na stropie. Jednak żeby uniknąć rozjeżdżania konstrukcji połaci na boki, warto także zaprojektować solidny wieniec pod murłatę. Wymiarowanie, projekt konstrukcji i obliczanie obciążeń warto powierzyć specjalistycznym biurom projektowym.
Wieniec - wymiary konstrukcji
Skoro wiesz już jakie obciążenia przenosi wieniec dachowy, zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, ile uwagi powinieneś mu poświęcić. Zastanawiasz się, jak duży musi być wieniec dachowy? Wymiary tej konstrukcji z reguły wyznacza grubość ścian nośnych budynku. Taka reguła obowiązuje w sytuacjach, kiedy wieniec na budowie montowany jest na ścianach poddasza. Wówczas wymiary wieńca są takie same jak grubość ściany. Przy szerokości 25 centymetrów, wieniec dachowy ma taką samą szerokość. Z reguły wieniec dachowy jest konstrukcją o przekroju kwadratowym. W związku z tym tworząc wieniec pod murłatę, wymiar jego wysokości wyznacza szerokość ściany poddasza. W niektórych przypadkach, szczególnie stawiając na ścianach jednowarstwowych wieniec, wymiary konstrukcji tworzą prostokąt. Dzięki temu wieniec betonowy tworzy jednolite lico ze ścianami z cegieł, pustaków ceramicznych lub bloczków z gazobetonu.
Wybierz urządzenia, które sprosta nawet najbardziej wygórowanym oczekiwaniom. Wybierz Festool.
Wieniec - budowa konstrukcji
Planując stworzenie wieńca, budowa tego elementu będzie dla Ciebie niezwykle istotna. Przed ułożeniem wieńca dachowego musisz zaplanować żelbetowe słupki, które staną się konstrukcją ściany poddasza. Dalszą konstrukcję tworzy się głównie w formie wieńca betonowego ze zbrojeniem z prętów stalowych żebrowanych. Każda budowa wieńca rozpoczyna się od ułożenia zbrojenia. Do stworzenia standardowego wieńca dachowego, wymiary prętów powinny mieć od 12 do 16 milimetrów. Wokół nich zakłada się strzemiona z nieco cieńszych gładkich prętów, układane w odległościach 20 - 30 centymetrów. Do mocowania ze sobą poszczególnych elementów potrzebny będzie cienki drut wiązałkowy oraz podręczne kombinerki lub szczypce. Solidne narzędzia marki Festool wraz z rękawicami ochronnymi do tworzenia zbrojenia wieńca dachowego znajdziesz w sklepie Industria24.
Musisz pamiętać, że każdy wieniec dachowy musi tworzyć jednolitą konstrukcję. Wszystkie elementy zbrojenia wewnątrz wieńca betonowego muszą być ze sobą połączone. Między innymi taka konstrukcja i budowa wieńca dała nazwę temu elementowi. Układ połączonych zbrojeń pozwala na przenoszenie wszystkich obciążeń z połaci dachowej, niezależnie od jej konstrukcji. Przygotowany w deskowaniach wieniec na budowie zalewany jest betonem. Po jego całkowitym wyschnięciu i związaniu do konstrukcji wieńca dachowego przytwierdza się murłaty. Te elementy połaci dachowej mocowane są za pomocą kotwy, wkręcanej w wieniec pod murłatę. Wymiary kotwy zależą od grubości murłaty i wysokości wieńca. Dobrze wykonany wieniec na budowie sprawia, że na ściany przenoszone są tylko siły działające w osi pionowej.