Uszczelnianie komina - jak uszczelnić?

komin

 

Choć może się wydawać, że komin jest tym elementem domu, na który nie trzeba zwracać większej uwagi, ponieważ stanowi on coś w rodzaju rury odprowadzającej dym z pieców, sprawa nie wygląda wcale tak prosto. Jeżeli nie dba się o system kominowy, nie dokonuje raz na jakiś czas jego przeglądu, nie naprawia się go w przypadku jakichś awarii, można doprowadzić do tragicznych konsekwencji. Co roku ludzie umierają na skutek zatrucia tlenkiem węgla, a śmierć bardzo często wywołana jest właśnie nieszczelnością systemu kominowego. Uszczelnianie komina jest to więc sprawa niebagatelna, każdy kto sądzi, że nie ważne jest uszczelnianie komina od wewnątrz czy uszczelnianie komina od zewnątrz, popełnia wielki błąd. Powinien raczej zreflektować się i jeżeli do tej pory nie prowadził żadnych prac konserwacyjnych systemu kominowego, powinien to zrobić jak najszybciej. Za uszczelnianie komina cena nie jest jakaś wysoka, a czynność ta może przecież uratować komuś życie. Można by nawet powiedzieć, że często za uszczelnianie komina cena wynosi czyjeś życie. Tak jak do pracy z drewnem potrzebne są odpowiednie narzędzia - wiertarki, wkrętarki, szlifierki, np. marki Festool, tak i do czyszczenia komina należy użyć właściwych przyrządów. A jak wygląda uszczelnianie komina, jak uszczelnić komin? Czy wystarczy pianka do uszczelniania komina, czy trzeba postarać się o coś innego? Postaramy się tutaj na te pytanie odpowiedzieć. 

 

Jak uszczelnić ścianę komina?

Często zadawane na forum pytanie, jak uszczelnić ścianę komina, jest jak najbardziej zasadne. Oczywiście są na to różne sposoby. Uszczelnianie komina rękawem polega na przykład na tym, że do przewodu kominowego wkłada się specjalny rękaw, który kopiuje kształt tego przewodu. Dzięki temu możliwe jest zachowanie dotychczasowego przekroju kanału spalinowego albo wentylacyjnego. Uszczelnianie komina rękawem jest poręczne, bo można go stosować w przewodach kominowych z miejscowymi krzywiznami, a także przewężeniami. W ten sposób można uniknąć robót budowlanych takich jak rozkucia albo przebicia, przemurowania. Inna sprawą jest uszczelnianie komina od zewnątrz, ponieważ prace uszczelniające są wykonywane na dachu. Do tego, by zabieg się udał, konieczne jest wynajęcie fachowców, dla których uszczelnianie komina na zewnątrz nie stanowi problemu. Takie prace trzeba bowiem robić bardzo dokładnie i starannie, nie wskazany jest tutaj pośpiech i niedokładność. Żeby komin mógł znów wyglądać jak w dniu jego postawienia, by mógł spełniać swoje funkcje bez zarzutu, potrzebna jest wiedza i szerokie doświadczenia. To wszystko mogą posiadać jedynie ci fachowcy, którzy na co dzień zajmują się naprawą przewodu kominowego i jego części zewnętrznej. Trzeba tu jeszcze powiedzieć, że bardzo czułym miejscem jest dach w pobliżu komina. Często problemem jest przeciekanie dachu przy kominie. Co wtedy? Wtedy należy zaopatrzyć się w jakąś płynna ekologiczną membranę. Przeciekanie dachu przy kominie to dość częsta przypadłość zwłaszcza w starym budownictwie. A jak uszczelnić ścianę komina, kiedy zabiegom naprawczym należy poddać jego wnętrze, czyli po prostu jak wygląda uszczelnianie komina od wewnątrz? Czy będzie potrzebna jakaś pianka do uszczelniania komina, czy jakiś inny specyfik, przedmiot itd.?  Stosuje się tutaj tak zwane szlamowanie, które polega na tym, że wnętrze przewodu kominowego powleka się specjalną masą albo też jakąś zaprawą uszczelniającą. Może być to silikatowa masa, odporna na działanie wysokich temperatur i wytrzymała na ścieranie. Nanosi się ją przy użyciu specjalnych urządzeń. Tak wygląda właśnie na przykład uszczelnianie komina masą SKD, opinie ma ona bardzo dobre, o czym już za chwilę powiemy.

 

Czym uszczelnić komin?

Powiedzieliśmy już, jak uszczelnić komin, w jaki sposób się tego dokonuje na zewnątrz i wewnątrz. A czym uszczelnić komin? To przecież rzecz podstawowa, by mieć odpowiedni środek do wykonania pracy. Odpowiedzieliśmy już przed chwilą, czym uszczelnić komin, wskazując na masę silikatową. Uszczelnianie komina masą SKD opinie zyskuje dobre i bardzo dobre. Jak więc wygląda to uszczelnienie komina masą SKD, cena, jaką trzeba za to zapłacić, jest duża czy mała? Od razu powiedzmy, że kiedy odbywa się uszczelnianie komina masą SKD, cena musi zawierać w sobie robociznę i koszt  zakupu masy. Za 25 kg. masy trzeba zapłacić ponad 100 złotych. Warto tu też powiedzieć, że masa SKD jest dopuszczona do używania w przewodach kominowych odprowadzających spaliny z urządzeń stosujących paliwa stałe oraz z kanałów wykonanych z cegły i betonu. Takiej masy nie stosuje się za to, gdy ma się do czynienii z systemami z kotłami gazowymi i olejowymi oraz przy spalinach mokrych. Jak uszczelnić komin masą SKD? Na początku trzeba oczyścić przewód z sadzy, gruzu i zaprawy jakąś metalowa szczoteczką. Po oczyszczeniu przewodu należy go dokładnie obejrzeć, by sprawdzić, czy nadaje się do wyłożenia masą SKD. Jeśli test potwierdzi taką możliwość, trzeba komin zwilżyć wodą i produkt nanieść przy użyciu specjalnego urządzenia, które jest osadzone na linowej windzie. Takiego zabiegu dokonuje się dwukrotnie. Komin będzie gotowy do używania po upływie doby od procesu uszczelniania.