Trak taśmowy - samoróbka, budowa, zrób to sam

budowa traka taśmowego

 

Drewno wykorzystywane jest w bardzo wielu dziedzinach ludzkiej wytwórczości. Najczęściej ma swoje zastosowanie w stolarstwie oraz budownictwie. Przecież wszelkie domy, budowle wyposażone są w drewniane elementy. Drewno wykorzystywane jest także do wyrobów mebli, stołów, szaf, krzeseł, półek na książki itp. Drewno służy także jako opał. Tnie się drewniane elementy, tnie się drzewo, by potem można było je zastosować jako materiał do ogrzewania budynków, domów jednorodzinnych itd. Do cięcia drobniejszych elementów można wykorzystać dobrą pilarkę stołową albo ręczną, na przykład firmy Festool. Ale co zrobić, jeżeli trzeba piłować tarcicę? Podręczne małe piłki nie są w stanie często poradzić sobie z trudnym materiałem. Wtedy właśnie należy wykorzystać trak taśmowy, budowa którego jasno określa, do czego został stworzony. W przydomowym warsztacie można umieścić taki trak taśmowy poziomy, budowa garażu czy warsztatu powinna być już na początku planowana pod piłę taśmową. Niestety, fabryczne modele kosztują dość dużo, warto więc zaopatrzyć się w domowej roboty trak taśmowy, samoróbka wcale nie musi być gorsza od oryginału. Trak samoróbka, jako że jest robiony pod konkretnego użytkownika, może być bardziej funkcjonalny, ponieważ użytkownik dobrze wie, jakie drewno będzie ciął, toteż trak samoróbka będzie konstruowany właśnie pod konkretne wymagania. Budowa traka taśmowego to oszczędność, ale też, jak już powiedzieliśmy, inwestycja w funkcjonalność. Traki taśmowe samoróbki w zależności od rozmiaru i ostrza, które się w nich zainstaluje, mogą też służyć do pracy z metalami czy kamieniem. 

 

Budowa traka taśmowego 

Użytkownicy często pytają, jaka jest budowa traka taśmowego. W skrócie można powiedzieć, że trak do drewna samoróbka składa się z ramy, stołu do cięcia, napędu, piły i koła pasowego. Tak oczywiście w skrócie wygląda trak taśmowy poziomy, budowa jego, jak już powiedzieliśmy, obejmuje napęd. Traki taśmowe samoróbki należy wyposażać w napęd, czyli w silnik elektryczny, w taki sposób, by dopasować moc do materiału, jaki trak do drewna samoróbka będzie musiał obrabiać. Im większe drewniane elementy ma się zamiar ciąć, tym mocniejszy silnik  trak do drewna samoróbka powinien posiadać. Często zamiast silnika elektrycznego, silnik spalinowy ma zamontowany trak taśmowy, sam wybór więc tego, jaki napęd zastosowany być powinien w konstrukcji, powinien być dokonany przez konstruktora. W przypadku, gdy omawiany jest trak taśmowy poziomy, budowa jego wymaga zastosowania odpowiedniej taśmy tnącej, którą można kupić gotową w stacjonarnym lub internetowym sklepie. Trak drewniany samoróbka wymaga stosowania różnych taśm w zależności od tego, co się tnie, jaki materiał będzie poddany procesowi cięcia.  By udało się skonstruować dobry trak taśmowy, sam element tnący musi być dostosowany do wymagań,  jakie będzie miał użytkownik. Wybór jest bardzo duży, a elementy tnące różnią się od siebie liczbą zębów i ich wielkością. Mogą one być małe, średnie oraz duże. 

 

Trak taśmowy samoróbka - wymagane materiały oraz narzędzia 

By powstał profesjonalny trak taśmowy samoróbka, konieczne jest użycie określonych materiałów oraz narzędzi, jakie przydadzą się w procesie tworzenia urządzenia. Co więc jest potrzebne, by stworzyć trak taśmowy, budowa jego czego wymaga do prac konstrukcyjnych?  Otóż na pewno wymaga zaopatrzenia się w deski i sklejki, z których powstanie rama oraz stół, a także koła pasowe, potrzebna będzie blacha stalowa, rama nośna i narożniki metalowe, łożyska, stalowy pręt do produkcji osi kół pasowych, silnik elektryczny, tuleje, pasek klinowy, lakier lub farba, guma, klej poliuretanowy, śruby z nakrętkami oraz podkładkami. Jak widać, części tworzących urządzenie jest bardzo dużo i trzeba się mocno nagimnastykować, by złożyć z nich trak taśmowy poziomy, budowa tego urządzenia nie należy na pewno do łatwych. A jakie narzędzia będą potrzebne konstruktorowi do uzyskania efektu finalnego, jakim jest trak taśmowy samoróbka? Na pewno będzie to wiertarka, wiertła i śrubokręt, jakiś duży i mocny młot, klucze, szczypce, szlifierka i kilka innych niezbędnych przy każdej pracy konstruktorskiej. By powstał solidny trak taśmowy poziomy, budowa tej konstrukcji wymaga również użycia spawarki i elektrod. Kiedy wszystko się już ma pod ręką, należy rozpocząć montaż ramy i blatów. W środku ramy zostanie zamontowany silnik, który będzie napędzał taśmy tnące. Koła pasowe należy wycinać dokładnie i uważnie, powinny być gładkie i doskonale równe. Do nich należy zamontować taśmy tnące, czyli element, który odpowiada z efekt końcowy pracy urządzenia. Tak to mniej więcej w  skrócie wygląda konstruowanie urządzenia, jakim jest trak taśmowy, sam proces jego tworzenia jest dość żmudny, wymaga też znajomości rzeczy i wiedzy teoretycznej oraz praktycznej.