Tokarka należy do podstawowych maszyn warsztatowych przeznaczonych do obróbki skrawaniem. Charakteryzuje się precyzyjną pracą i możliwością przeprowadzenia obróbki nawet bardzo twardych stopów metali. Szlifowanie łoża tokarki to z kolei jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów, mających utrzymać jej funkcjonalność. Na czym polega proces i kiedy należy go przeprowadzić?
Szlifowanie łoża tokarki - co to za proces?
Trudno znaleźć zakład produkcyjny, w którym nie funkcjonują tokarki. To maszyny, które przeznaczone są do bardzo precyzyjnej obróbki głównie elementów stalowych. Sprawdzają się przy dorabianiu części do maszyn, produkcji i drobnych naprawach. Cenione są za dokładność i łatwą obsługę, jednak takie cechy można uzyskać tylko w przypadku w pełni sprawnej maszyny.
Tokarka, podobnie do innych maszyn skrawających stosowanych z dużą intensywnością, z biegiem czasu ulega zużyciu. Część elementów ruchomych można łatwo wymienić, jednak większym problemem jest zużycie nośnych modułów maszyny. Jednym z takich jest łoże, po którym porusza się głowica z nożami. Nierówności na łożu mogą przenosić się na skrawany element, a także prowadzić do zwiększenia drgań maszyny. Jedynym sposobem na zażegnanie tego problemu jest szlifowanie łoża tokarki.
Sam proces nie jest skomplikowany i polega na zebraniu warstwy stali z łoża. Wykorzystuje się do tego bardzo precyzyjne urządzenia szlifierskie, które zbierają po kilka dziesiętnych części milimetra z każdej strony. W ten sposób usuwane są nierówności powstałe z biegiem użytkowania, a maszyna ponownie odzyskuje pełną sprawność. Taki proces można powtórzyć zaledwie kilka razy, a jeśli sztywność konstrukcji zostanie obniżona, łoże należy wymienić.
Zobacz: Odpryski przy spawaniu migomatem - jak sobie z nimi radzić?
Szlifowanie łoża tokarki u klienta czy w szlifierni?
Z uwagi na spory ciężar całej maszyny, przez wielu wykonawców preferowane jest szlifowanie łoża tokarki u klienta. W takiej sytuacji specjaliści pojawiają się w warsztacie i za pomocą przenośnych narzędzi prowadzą obróbkę. Jeśli jednak masz taką możliwość, lepiej zdemontować łoże i przetransportować je do szlifierni. Wówczas szlifierze będą w stanie szybciej i bardziej precyzyjnie wykonać pracę na terenie swojego zakładu. Wiąże się to niestety z koniecznością ponownego ustawienia tokarki po zakończeniu prac.
Szlifowanie łoża tokarki u klienta i w szlifierni zawsze musisz powierzyć profesjonalnej firmie specjalistycznej. Tylko doświadczeni szlifierze będą w stanie wykonać prace na tyle dokładnie, żeby jakość obróbki uległa poprawie. Nie można też zapominać o zebraniu warstwy z elementów nieruchomych, znajdujących się w obrębie pracy części skrawającej. Dzięki temu głowica nie będzie haczyła i w efekcie przeszkadzała w realizowaniu obróbki.
Przeczytaj: Jaka maska do spawania?
Szlifowanie łoża tokarki - cena
Szlifowanie łoża tokarki to zabieg bardzo skomplikowany i nie należy próbować wykonywać go na własną rękę. Opowieści o tym, że specjalista wyrównuje łoże za pomocą szlifierki ręcznej, lepiej włożyć między bajki. Ze względu na trudność realizacji pracy także cena szlifowania łoża tokarki nie jest niska. Cała usługa wykonywana w warsztacie u klienta może kosztować nawet ponad 1500 złotych. Do tego specjaliści mogą doliczyć koszt dojazdu albo przewiezienia maszyny do własnego zakładu.
Cena szlifowania łoża tokarki może okazać się wysoka, ale nie możesz zapominać, że dzięki niej maszyna nadal będzie pracowała z najwyższą dokładnością. Ponadto sam proces jest tańszy, niż zakup nowej tokarki, a także zakup samego siodła. Dlatego szlifowanie łoża tokarki wydłuży okres potrzebny do kolejnego zakupu maszyny.