Drewno jest chyba najczęściej wykorzystywanym materiałem do budowy rzeczy, z których korzystają domownicy. Jest obecne w każdym domu, czy to w postaci mebli, stołów drewnianych, czy to jako podłoga itp. Popularność drewna bierze się z jego budowy chemicznej i właściwości fizycznych, walorów estetycznych i praktycznych. Wspomnieliśmy o tym, że rzeczy wykonane z drewna znajdują się najczęściej w domostwach, ale nie tylko, obecne są także w budownictwie jako na przykład szkielety budynków, więźby dachowe itp. Drewno to także budulec, z którego wyrabia się statki, łodzie, zabawki dla dzieci, ozdoby, trzonki do narzędzi i wiele, wiele innych rzeczy. Nas jednak interesuje tutaj drewno jako materiał, z którego tworzy się meble, stoły, drzwiczki, krzesła itp. Wszystkie te rzeczy, które wymagają tego, żeby drewno było oszlifowane. Jako że naszym tematem jest szlifowanie drewna w trudno dostępnych miejscach, przyjrzyjmy się temu, czym ono jest. Szlifowanie zaliczane jest do podstawowych metod obróbki drewna, wykonuje się je po to, by wygładzić całą powierzchnię, wygładzić nawet tam, gdzie znajduje się jakieś małe, trudno dostępne miejsce. Szlifowanie zasadza się na usunięciu z drewna starej powłoki, która może być chropowata, zabrudzona itp. Szlifowanie trudno dostępnych miejsc na powierzchni drewna zwiększa jego zdolności adhezyjne, dzięki czemu substancje ochronno-dekoracyjne (farby, lakiery) trzymają się dobrze na materiale. W związku z tym dany mebel, na przykład szafa, krzesło, stół, jest w całości jednolity, nie są zauważalne odpryski farby lub lakieru.
Małe trudno dostępne miejsce - jak szlifować?
Szlifowanie drewna w trudno dostępnych miejscach dotyczy zarówno płaszczyzn, jak i wypukłości, nawet małe trudno dostępne miejsce powinno jemu podlegać, dlatego że, jak już wspominaliśmy, efekt szlifowania powinien być całościowy. Należy zacząć oczywiście od doboru narzędzi, ręcznych albo elektrycznych. Zależny on jest od wielkości drewnianego elementu, jego powierzchni, a ściślej rodzaju tej powierzchni. Drobne elementy, niewielkie powierzchnie, rzeczy o wyszukanym kształcie można oczywiście szlifować ręcznie, te większe, mało skomplikowane, nie sprawiające trudności w przebiegu czynności należy szlifować, używając odpowiednich elektronarzędzi. Szlifowanie drewna w trudno dostępnych miejscach dotyczy najczęściej wąskich przestrzeni, naroży wewnętrznych, drewnianych okiennic, drzwiczek płycinowych i lamelkowych, poręczy, balustrad itp. Szlifowanie trudno dostępnych miejsc, o jakich właśnie powiedzieliśmy, musi więc odbywać się tak, by możliwe było dotarcie w te miejsca czy to narzędziem ręcznym, czy też elektronarzędziem. Warto też pamiętać o papierze ściernym, którym będzie szlifowane drewno, powinien być zawsze dobrany pod odpowiedni rodzaj drewna.
Szlifowanie drewna elektronarzędziami w trudno dostępnych miejscach
Płycinę i naroża wewnętrzne przy drzwiczkach i innych elementach drewnianych można na przykład wyszlifować, używając przekładniowej szlifierki mimośrodkowej ze standardową trójkątną stopką szlifierską. Szlifowanie trudno dostępnych miejsc może być także wykonywane za pomocą specjalistycznych szlifierek, które zostały skonstruowane ze specjalny przeznaczeniem do prac przy narożach wewnętrznych. Inne szlifierki, na przykład te zbudowane tak, że posiadają stopę żelazkową, służą do pracy zawsze tam, gdzie jest jakieś małe, trudno dostępne miejsce. Szlifierki wyposażonej w stopę trójkątną można używać do szlifowania lameli i wąskich płaszczyzn. Jeżeli szlifowanie drewna w trudno dostępnych miejscach ma być związane z pracami renowacyjnymi, zdzieraniem warstw starej farby, należy stosować przekładniową szlifierkę mimośrodkową z talerzem do lameli. Talerz szlifierki powinien dość szybko i intensywnie zdzierać starą farbę, docierając też do miejsc mało dostępnych.
Szlifowanie ręczne, gdy są trudno dostępne miejsca
Szlifowanie trudno dostępnych miejsc ręcznie jest na pewno czymś o wiele bardziej pracochłonnym niż szlifowanie elektronarzędziami. Zaletą takiego szlifowania jest na pewno większa dokładność, która jest szczególnie widoczna w przypadku powierzchni niewielkich, niewymagających użycia narzędzia elektrycznego. Jak już wspominaliśmy, ręcznie szlifuje się elementy o skomplikowanym kształcie, gdzie występuje dużo załamań, wgłębień. Szlifowanie trudno dostępnych miejsc ręcznie odbywa się przy użyciu różnego rodzaju bloków, klocków z przymocowanym do nich papierem ściernym.
-
FSX200Intec Lekka szlifierka mimośrodowa Metabo FSX 200 Intec, 240 W - 609225500266,45 zł bruttoBrak w magazynie