Styl industrialny - wnętrza, kuchnia, meble, styl

styl industrialny

 

Bardzo często na stronach internetowych związanych z tematyką budownictwa, stylu wnętrz itp., pojawia się pytanie o styl industrialny. Zainteresowani zastanawiają się również, czy zestawienie – styl loftowy a industrialny ma jakiś sens, czy nie są to określania opisujące jeden i ten sam styl? Możemy tutaj od razu odpowiedzieć pytającym, że rzeczywiście, opozycja: styl loftowy a industrialny nie ma racji bytu, ponieważ chodzi cały czas o tę samą rzecz. Industrialny styl jest zamiennie określany mianem stylu loftowego. Moda na tzw. lofty, ma swój początek w latach sześćdziesiątych XX w., a w dzisiejszym czasie przeżywa swój renesans. Industrialne wnętrza, dom w stylu industrialnym czy wystrój industrialny to pojęcia, które krążą w przestrzeni sieci Internet oraz w środowisku architektów i dekoratorów wnętrz. Loft jest przestrzenią o wysokiej funkcjonalności, którą charakteryzuje styl industrialny, meble proste, o minimalistycznym wyglądzie i zastosowaniu. Jeśli ktoś pyta o styl industrialny, kuchnia jak tutaj wygląda, albo jak rozpoznać, że posiada styl industrialny salon czy też inne wnętrze, powinien wiedzieć, że trzeba zwracać uwagę na to, czy wnętrze jest surowe, ściany w pomieszczeniu są z czerwonej cegły, z odsłoniętymi rurami itp. Styl industrialny w małym mieszkaniu albo w dużym można rozpoznać po charakterystycznym połączeniu starego drewna ze stalą, wystroju, który może przypominać wyglądem wnętrze jakiejś fabryki.

 

Styl industrialny – opis

Jeśliby wyjaśniając, czym jest styl industrialny, opis szerszy stworzyć i pokusić się o wskazanie charakterystycznych cech, jakie może mieć mieszkanie w stylu industrialnym, trzeba by powiedzieć, że, na co już zwróciliśmy uwagę wcześniej, industrialne wnętrza nawiązują do wyglądu starych fabryk. Tak więc styl industrialny (opis krótki czy długi zawsze powinien o tym wspomnieć) będzie pozbawiony jakiegoś ciepła i przytulności, w zamian za to oferuje chłód i konkret, ostre krawędzie, metal połączony z drewnem itp. Industrialne wnętrza będą miały ściany z czerwonej cegły lub betonu. Industrialny styl wymaga także, by ściany były częściowo pokryte tynkiem i pomalowane na biało na przykład. Dom w stylu industrialnym będzie miał okna wyposażone w metalowe szprosy, dzielące szkło na mniejsze części. Mieszkanie w stylu industrialnym będzie miało wyeksponowane takie elementy jak rury, belki sufitowe ze stali albo drewna oraz kolumny, przewody wentylacyjne i wszelkie inne rzeczy, które będą mogły imitować wygląd wnętrza fabryki lub budynku do fabryki zbliżonego. Wystrój industrialny wymaga, by wśród materiałów dominował beton, stal, drewno wyglądające na podniszczone, mokre, mocno zużyte. Jeżeli chodzi o kolorystykę, styl industrialny wymaga, by stosować kolory takie jak szary, biały i czarny. Jak więc widać, wnętrza w stylu industrialnym nie będą rozświetlone jaskrawymi kolorami, będzie za to dominował chłód i dystans. Jeżeli chodzi o wystrój industrialny, ażeby można o nim powiedzieć, że to jest styl industrialny, meble powinny być dość grube, masywne, formę powinny mieć dość prostą, nawet prymitywną, powinny zawierać w sobie stalowe elementy. Jeżeli chodzi o styl industrialny, salon może być wyposażony w lampy metalowe, malowane proszkowo na czarno. Lampy takie bardzo często, jak i wszystkie elementy salonu stanowiące oświetlenie, mogą posiadać specyficzne kratki, które osłaniają żarówki. To także przypomina wystrój industrialny wnętrz fabryk czy przemysłowych pomieszczeń. Montaż takich elementów jak lampy, elementy oświetlenia powinien odbywać się przy użyciu jak najlepszych narzędzi, na przykład marki Festool. Oczywiście taki styl industrialny w małym mieszkaniu sprawdza się dobrze, jednakże jeszcze lepiej wygląda w pomieszczeniach dużych, wysokich, obszernych, gdzie pozostaje także dużo pustej przestrzeni, niezagospodarowanej. Wnętrza w stylu industrialnym oryginalnie występowały przecież w dużych pofabrycznych budynkach.

 

Styl industrialny w kuchni i łazience

A jak odtworzy styl industrialny kuchnia i łazienka? Podobnie jak w przypadku salonu, w kuchni dobrze sprawdzi się czerwona cegła, surowa i odsłonięta. Kuchenne blaty mogą być wykonane z czarnego albo szarego kamienia, albo też z metalu. Szafki w kuchni powinny mieć drewniane fronty, a nad barkiem mogą zwisać lampy z metalowymi kloszami. Czasem niektórzy stosują tylko odsłonięte żarówki zwisające na kablu. Ażeby widoczny był w pomieszczeniu styl industrialny, kuchnia powinna być wyposażona w stół z grubego blatu, który znajduje się na stalowym stelażu. Industrialne wnętrza kuchni powinny zawierać także krzesła w stylu skandynawskim, kojarzone z estetyką połowy XX w. Jeżeli chodzi o łazienkę, jej industrialny styl będzie się przejawiał w postaci białych kafelków z połyskiem lub betonu dekoracyjnego. Taki dekoracyjny beton może oddać wystrój fabrycznych pomieszczeń, zwłaszcza właśnie podłóg. Armatura zamontowana w industrialnej łazience powinna być w kolorze czarnym z matowym wykończeniem. Wieszaki, suszarki także najlepiej, by były w ciemnych kolorach. Wystrój industrialny wymaga, by wanna miała zewnętrzne elementy pomalowane na czarno lub na jakiś ciemny kolor, może to być także szary. Oczywiście zarówno dla kuchni, salonu czy łazienki wystrój industrialny będzie zależny od indywidualnych preferencji właściciela mieszkania. Jednakże przy całej różnorodności elementów wystroju, powinny one wpisywać się w założenia stylu industrialnego, tak, by wystrój industrialny można było rozpoznać na pierwszy rzut oka.