Spawanie – BHP, czyli rób to bezpiecznie

 

Spawanie jest procesem polegającym na łączeniu dwóch lub więcej materiałów poprzez ich nagrzewanie, a następnie połączenie z dodaniem albo też bez dodania spoiwa. Ciepło gromadzi i wydziela w spawaniu elektrycznym łuk spawalniczy, który jest utworzony na skutek energii elektrycznej dostarczonej ze źródła prądu. Najczęstszą metodą spawalniczą jest jednak ta w osłonach gazowanych, wyróżnia się więc tutaj MIG, MAG oraz TIG. Inne metody spawania to na przykład: żużlowe, plazmowe, łukiem krytym albo elektronowe. Jeżeli w grę wchodzi spawanie gazowe, BHP, czyli zbiór zasad dotyczących bezpieczeństwa pracy, jest niezbędną rzeczą, która powinna być przestrzegana. Uprzedzając pytania o to, czy spawanie jest szkodliwe - bardzo często pojawiają się one na budowlanych forach internetowych - a nawet takie jak: czy spawanie jest szkodliwe na płodność, odpowiedzmy od razu twierdząco. Każdy proces spawalniczy może być szkodliwy, czy to będzie żużlowe, czy spawanie gazowe, BHP powinien więc przestrzegać każdy podejmujący się tej czynności. Zagrożenie chemiczne jest zawsze obecne, jeśli więc ktoś pyta o to, czy spawanie jest szkodliwe na płodność, można odpowiedzieć, że nie tylko na płodność ale i na szereg innych aspektów zdrowia. W czasie spawania uwalnia się dym, będący mieszanką drobno dyspersyjnych stałych cząstek i substancji chemicznych. Pył spawalniczy jest złożony z tlenków krzemianów, fluorków, węglanów metali i niemetali, fluorokrzemianów. Składnikami pyłu są także żelazo, krzemionka, mangan, chrom, nikiel, molibden i niob. Jak widać nie warto pytać o to, czy spawanie TIG jest szkodliwe, a spawanie MIG nie, bo wszystkie metody spawalnicze mogą być szkodliwe, jeśli źle się wykonuje spawanie, BHP zaś nie jest przestrzegane. Oczywiście pytanie o TIG nie jest bezzasadne, ponieważ metoda ta oferuje świetną jakość łączenia kosztem niedużej wydajności i jeśli więc ktoś pyta, czy spawanie TIG jest szkodliwe, powinien wiedzieć, że wykorzystuje się tutaj elektrodę w osłonie gazu obojętnego – argonu, helu, a także ich mieszanek. Taka mieszanka jest niebezpieczna, warto więc poznać zasady, jeśli planuje się jakiekolwiek spawanie, BHP, dzięki którym możliwe jest uniknięcia zagrożenia. Należy mocno zwrócić na nie uwagę, gdy w grę wchodzi spawanie ocynku, BHP w tym przypadku może uchronić przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

 

Spawanie ocynku - zagrożenia

Jakie zagrożenia mogą się pojawić przy spawaniu ocynku? Otóż po przekroczeniu temperatury topnienia cynku, wydziela się tlenek cynku, a zatrucie nim może spowodować tzw. gorączkę cynkową, która nazywana jest też gorączką odlewników i metalowców. By się przed nią ustrzec, należy stosować zasady - oczywiście nie tylko wtedy, gdy w grę wchodzi spawanie ocynku - BHP takie jak przygotowanie odpowiedniego pomieszczenia ( musi być wentylowane, nie może być zbyt ciasne i szczelne),  używanie specjalistycznej maski z filtrem oraz ochronnego ubrania.

 

Powyższe zasady odnoszą się praktycznie do każdego procesu spawania, jeżeli więc kogoś interesują takie przykładowe tematy jak: spawanie podłużnic a bezpieczeństwo, spawanie ocynku a zagrożenie zdrowia itp. powinien wiedzieć, że czy to spawanie gazowe, czy to spawanie elektryczne, zasady BHP obowiązują takie same w każdym przypadku. Znając już więc odpowiedź na pytanie, czy spawanie jest szkodliwe, podpowiedzmy, podsumowując, co należy robić podczas spawania, czego unikać, na co zwrócić uwagę.

 

Spawanie ocynku oraz spawanie gazowe - zasady BHP 

Należy koniecznie zwrócić uwagę na sprzęt ochronny na twarz. Podczas spawania wydziela się bardzo jasne światło, które może uszkodzić wzrok, poza tym twarz jest narażona na uderzenia iskrami czy odpryskami z metalu. Maska z filtrem chroni także przed oparami wydzielającymi się w trakcie spawania. Jeśli wykonuje się spawanie podłużnic, a bezpieczeństwo jest priorytetem, należy zadbać o to, by pomieszczenie było dobrze wentylowane, stanowisko pracy oddalone od łatwopalnych substancji. Oczywiście bezwzględnie pod ręką trzeba mieć środki gaśnicze, które, w razie zagrożenia pożarem, powinny być szybko wykorzystane. Dla takich części ciała jak oczy, uszy, skóra należy bezwzględnie stosować ochrony w postaci przyłbicy spawalniczej ze ściemnianym filtrem, rękawic spawalniczych i niepalnego kombinezonu.

Podsumowując: czy to spawanie gazowe, czy spawanie elektryczne, zasady BHP obowiązują takie same. Przestrzeganie ich niweluje zagrożenie dla zdrowia człowieka.