Rodzaje siekier

rodzaje siekier

 

 

Siekiera to obok młotka, śrubokrętu, wiertarki czy piły jedno z najbardziej powszechnie wykorzystywanych narzędzi. Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jakie są rodzaje siekier? Zapewne nie, większość osób zadaje sobie to pytanie dopiero w momencie zakupu tego narzędzia. Dlatego dziś opowiemy nieco więcej o siekierach – wymienimy rodzaje siekier i opiszemy ich cechy. Jeżeli więc poszukujesz informacji na temat siekier, to doskonale trafiłeś – zapraszamy do dalszej lektury.

 

Siekiera – narzędzie z epoki kamienia łupanego

Tak! Siekiera jest najstarszym znanym ludzkości narzędziem spośród tych, które używane są do dnia dzisiejszego! Na przestrzeni wieków, siekiera nie zmieniła zbytnio swojej budowy – zmieniła natomiast zastosowanie, lub inaczej, zawężono jej zakres zastosowania. Kiedyś siekiery używane były nie tylko jako narzędzia, ale również jako broń, dziś natomiast większość cywilizowanego świata używa ich już tylko jako narzędzia. Jako narzędzie, siekiera była od zawsze wykorzystywana do podstawowej obróbki drewna – rąbania, ciosania i kształtowania drewna. Narzędzie to przydaje się nie tylko przy wyrębie drzew, ale również przy realizacji prac ciesielskich i stolarskich, czy przy rąbaniu drewna na mniejsze kawałki do ogniska, czy kominka.

 

Zobacz: Rodzaje wiertarek i ich zastosowanie

 

Jakie są rodzaje siekier?

Cechy budowy poszczególnych siekier mogą się od siebie nieznacznie różnić, w zależności przeznaczenia danego narzędzia. Siekiera ciesielska do ociosywania grubego drzewa musi mieć inne cechy budowy – powinna być odporna na intensywną eksploatację i umożliwiać efektywne i szybkie rąbanie konarów drzew. Z kolei, siekierka turystyczna wykorzystywana na kempingach do rąbania deseczek czy gałęzi i używana raczej sporadycznie, niż jako codzienne narzędzie pracy, powinna być wygodna w transporcie – czyli mała i poręczna. Przejdźmy jednak do konkretów. Najpopularniejsze rodzaje siekier to:

  • Siekiery uniwersalne – czyli najpopularniejszy typ siekiery. Siekiera uniwersalna to średnich rozmiarów narzędzie, którego konstrukcja stanowi kompromis pomiędzy siekierą ciesielską a małą siekierką turystyczną. Przy pomocy siekiery uniwersalnej możemy rąbać drewno do kominka, czy ścinać drzewa ogrodowe – jednak rąbanie większych konarów czy korzeni z jej wykorzystaniem, może stanowić problem.
  • Siekiery klinowe – siekiera klinowa znacząco wyróżnia się budową na tle pozostałych typów. Obuch takiej siekiery jest cienki i wykonany z ciężkiego metalu. Każda siekiera powinna być dobrze wyważona – w wypadku siekiery klinowej ma to szczególne znaczenie. Wąski i ostry obuch siekiery klinowej wbija się w uderzany kawałek drewna, zasadzając w ten sposób „klin”, który umożliwia w dalszej kolejności rozłupanie drewnianego elementu na dwie części.
  • Siekiery ciesielskie – siekiera ciesielska to inaczej toporek dekarski. Przy wykorzystaniu tego typu siekiery możemy zarówno małe, jak i duże kawałki drewna. Kupując siekierę tego typu, warto zwrócić uwagę nie tylko na sam obuch (ostrze), ale również na ogumienie i wyprofilowanie rękojeści. Ze względu na to, że siekiera ciesielska najczęściej pełni role narzędzia pracy, to rękojeść takiej siekiery powinna dobrze leżeć w dłoni w trakcie wykonywanej pracy.
  • Siekiery kempingowe – zwana również siekierka turystyczną lub toporkiem. Takie siekierki wykorzystywane są jako jedno z podstawowych akcesoriów kempingowych. Przy ich wykorzystaniu możemy nie tylko rąbać drewno, ale także niekiedy wbijać przedmioty w ziemię. Wbijanie z pomocą siekiery kempingowej jest proste, ponieważ w jej wypadku obuch po „tępej” stronie ma często kształt prostokątnej bryły – idealnej na przykład do wbijania śledzi z namiotu.

 

Przeczytaj: Rodzaje i oznaczenia śrub

 

Siekiery – środki ostrożności

Niezależnie od tego, czy używasz siekiery ciesielskiej, klinowej czy siekierki turystycznej, musisz zachować odpowiednie środki ostrożności. Po pierwsze, musisz upewnić się, czy wokół Ciebie nie ma innych osób. Najlepiej jest też poinformować osoby w Twoim otoczeniu, by nie zbliżały się do Ciebie w trakcie używania siekiery. To, o czym piszemy, może się to wydawać banalne, ale zderzenie osoby znajdującej się za Twoimi plecami z obuchem siekiery, którą się zamachujesz, może okazać się tragiczne w skutkach. Jeżeli rąbiesz duże ilości drewna, to warto pomyśleć o założeniu okularów i rękawic ochronnych. Jeżeli używasz siekiery do wbijania, to staraj się wykonywać tę czynność możliwie jak najdalej od twarzy.