Dobrej jakości meble są cennym towarem, dlatego przy zmianie aranżacji pomieszczenia z reguły szuka się sposobu, żeby dostosować je do nowej aranżacji. Określenie patynowanie drewna odnosi się do wszystkich prac związanych z wyposażeniem wnętrz, które mają na celu postarzanie mebli. Dzięki tym pracom można nadać im nowej stylistyki pożądanej w danym wnętrzu. W poniższym tekście przedstawiamy sposoby na patynowanie drewna, prezentujemy postarzanie mebli krok po kroku i podpowiadamy jakie farby do postarzania mebli są najlepsze.
Postarzanie mebli drewnianych - dlaczego warto wybrać ten materiał?
Patynowanie mebli to seria procesów, które przeprowadza się tylko na produktach wykonanych z drewna. Dlaczego wykonuje się właśnie postarzanie mebli drewnianych? Czy płyty meblowe lub inne materiały nie są odpowiednie do patynowania mebli? Właśnie kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest materiał.
Postarzanie mebli farbami kredowymi lub ich szlifowanie przynosi odpowiedni efekt tylko przy tym naturalnym materiale. Patynowanie drewna to między innymi szlifowanie jego powierzchni po to, żeby uwidocznić naturalne przebarwienia czy oryginalną strukturę drewna. Postarzanie mebli na biało znane z prowansalskich aranżacji także wyciąga naturalne nierówności tego budulca. Poza tym w czasie postarzania mebli metodą przecierania nawet mocniejsze zarysowanie nie uszkodzi jednolitej struktury drewna. Podobne postarzanie mebli z płyt MDF mogłoby zniszczyć lakierowaną powierzchnię i doprowadzić do wykruszania się płyty.
Patynowanie drewna - najpopularniejsze metody
Trudno wymienić wszystkie metody patynowania drewna. Dobiera się je w zależności od pomysłu na efekt końcowy postarzania mebli. Z reguły w każdej metodzie na początku stosuje się postarzanie mebli metodą przecierania. Szlifowanie ma na celu zdjęcie dotychczasowej powłoki lub przygotowanie elementu do nałożenia farby do postarzania mebli. Właśnie postarzanie mebli farbami kredowymi stanowi drugą równie popularną metodę. Takie postarzanie mebli na biało ma na celu nanieść farbę tylko na bardziej wypukłe części drewna i uzyskać efekt zużycia elementu. Często postarzanie mebli drewnianych wykonuje się poprzez nanoszenie na siebie kilku warstw lakieru w różnych kolorach i odcieniach, a następnie ścieranie ich. Ta metoda na patynowanie mebli pozwala uzyskać efekt przypominający mebel wiekowy, malowany już kilkukrotnie.
Postarzanie mebli krok po kroku
Zanim zabierzesz się za postarzanie mebli drewnianych, zacznij od ich przygotowania. Meble dobrze jest wyczyścić, żeby postarzanie mebli metodą przecierania dało jednolitą i estetyczną powierzchnię. W przypadku patynowania mebli o różnorodnych kształtach i nieregularnych krawędziach dobrze będzie zdemontować drzwi. Warto też sięgnąć po odpowiednie narzędzia szlifierskie. Do postarzania mebli zdobionych warto wybrać ściernice listkowe, które dotrą do wszelkich nierówności.
Jeśli planujesz postarzanie mebli farbami kredowymi lub z użyciem specjalnej farby do postarzania mebli, po szlifowaniu usuń z elementu wszelkie wióry i pył. Postarzanie mebli na biało możesz wykonać poprzez luźne nakładanie farby. Użyjesz do tego standardowych pędzli malarskich lub wałka. Wówczas farba pokrywa tylko wierzchnią część mebla i dobrze uwidacznia się nieregularna struktura materiału. Żeby poprawić efekt, można dodatkowo włączyć postarzanie mebli metodą przecierania. Pomalowaną powierzchnię wystarczy przeszlifować z użyciem tarczy listkowej lub arkuszy drobnego papieru ściernego. Postarzanie mebli krok po kroku nie jest trudnym zajęciem, jednak wymaga użycia odpowiednich narzędzi i akcesoriów. Wszystkie wymienione akcesoria do patynowania drewna w postaci materiałów ściernych czy elektronarzędzi znajdziesz w sklepie Industria24. Wśród asortymentu znajdują się wysokiej jakości akcesoria, które będą przydatne jeszcze długo po zakończeniu pracy z postarzaniem mebli drewnianych.