Połączenie rury dymowej z kominem

Połączenie rury dymowej z kominem

 

 

Blask pomarańczowo-złotego płomienia i jedyne w swoim rodzaju ciepło, które rozgrzewa Cię w trakcie, kiedy Ty spokojnie relaksujesz się z książką w fotelu... Chyba nikogo nie dziwi stale rosnące zainteresowanie montażem kominka. Dlatego dziś, opowiemy nieco więcej o instalacji kominków. Jeżeli więc szukasz odpowiedzi na pytania takie jak „W którym miejscu mogę zamontować kominek?” lub „Jak wykonać połączenie rury dymowej z kominem?” – To odpowiedzi na nie poznasz w dalszej części tekstu – zapraszamy do lektury!

 

Kominek w domu

Domowy kominek jest jednym z tych elementów wnętrza, który nigdy nie wyjdzie z mody. Kominki swoją budową mogą być dopasowane do różnych stylów wykończenia – wpasują się zarówno w minimalistyczne, jak i nowoczesne przestrzenie. Czy wiesz, że kominek jest także jednym z najstarszych detali stosowanych w budownictwie mieszkaniowym? Już wieki temu stanowił on centrum każdego domu – służył nie tylko do ogrzewania, ale także do gotowania. To właśnie na nim gotowano i pieczono potrawy. Z czasem kuchenka wyparła kominek, odbierając mu funkcję przygotowywania posiłków, a systemy ogrzewania wykorzystujące piece czy bojlery, odebrały mu stanowisko ogrzewacza domów. Dlaczego więc wciąż chcemy montować kominki w domowej przestrzeni? Odpowiedź jest prosta – bo są ładne, estetyczne i w dalszym ciągu mogą stanowić dodatkowe źródło ogrzewania!

Na samym początku tego artykułu chcielibyśmy zaznaczyć, że montaż kominka w domu (innego niż biokominek) powinien być przeprowadzony przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje – czyli zduna lub kominiarza. Po wykonanej instalacji należy przeprowadzić odbiór wykonany przez firmę zewnętrzną, która wyda niezależną opinię dotyczącą bezpieczeństwa korzystania z danego kominka. Dlatego niniejszy artykuł lepiej potraktować jako zbiór wskazówek niż instruktaż montażu kominka. Każdy kominek w trakcie spalania drewna generuje spaliny, które należy w odpowiedni sposób odprowadzić do przewodu kominowego. Podłączenie rury spalinowej do kominka przez niekompetentną osobę stwarza zagrożenie dla wszystkich mieszkańców obiektu, w którym zamontowany jest kominek!

 

Zobacz: Ile kosztuje wykończenie mieszkania? 

 

Kominki domowe możemy podzielić na trzy podstawowe grupy:

  • wkłady kominkowe – kominki w ścianie,
  • kominki wolnostojące,
  • biokominki – kominki na bioetanol (biopaliwo).

Wkłady kominkowe to typ kominków, które wpisuje się w ścianę. W ich wypadku rura schowana jest wewnątrz ściany, dlatego sam kominek powinien być zamontowany w ścianie będącej jednocześnie szybem kominowym. Biokominki nie potrzebują montażu rury, ponieważ spalają bioetanol, a nie drewno (bioetanol nie generuje spalin). Kominki wolnostojące muszą być podłączone do komina rurą, jeden jej koniec przyłączony jest do wylotu kominka (który najczęściej znajduje się w jego górnej części), drugi natomiast podłączamy do wylotu kominowego.

Podłączenie kominka do komina powinno być wykonane przy wykorzystaniu tak zwanej rury spalinowej – wykonanej z metalu odpornego na wysokie temperatury, choć siłą rzeczy i tak nagrzewającej się w trakcie długiego palenia w kominku.

 

W którym miejscu zamontować kominek?

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z kominkiem wolnostojącym, czy wkładem, najlepiej zlokalizować go w pobliżu szybu kominowego. Zadbaj o to, by połączenie rury dymowej z kominem było możliwie jak najkrótsze – jak już wspomnieliśmy, rura może się nagrzewać i dotknięcie jej może poskutkować poparzeniem. Taka rura może również skutecznie popsuć estetykę pomieszczenia. W większości domów szyb kominowy znajduje się w jednej ze ścian znajdujących się w salonie lub sypialni – dlatego znalezienie odpowiedniego miejsca na montaż kominka jest znacznie ułatwione.

Na koniec chcielibyśmy także zwrócić Państwa uwagę na zastosowanie odpowiedniego podłoża pod kominek – pod kominkami nie stosuje się ogrzewania podłogowego ani elementów styropianowych. Należy także zadbać o to, by podłoże było na tyle twarde, aby utrzymało ciężar kominka i nie powstawały na nim pęknięcia w trakcie rozpalania i załadowywania drewnem. Powinna być to więc solidna, niepalna powierzchnia – na przykład ceramiczne kafle kominkowe lub kafle piecowe.

 

Może Cię zainteresować: Jak odnowić krzesło?