Płytki imitujące drewno łączą w sobie naturalną kolorystykę i rysunek drewna z wytrzymałością i wodoodpornością ceramiki. Takie zestawienie wyglądu i właściwości sprawia, że materiał chętnie wykorzystywany się jest w aranżacjach pokoi dziennych, kuchni oraz łazienek. Płytki jak drewno doskonale sprawdzają się w wystroju wnętrz w stylu klasycznym, skandynawskim czy rustykalnym. Jak i gdzie je stosować, aby efektownie imitowały naturalne drewno?
Płytki w kolorze drewna – jakie mają parametry?
Płytki imitujące drewno doskonale mogą zastąpić naturalny materiał, szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z ryzykiem kontaktu z wodą lub wilgocią. Jednocześnie podłoga będzie przypominała posadzkę z wyrazistym rysunkiem i fakturą drewna, co pozwoli skomponować ją z drewnianymi meblami, stolarką drzwiową czy dekoracjami. Jeśli chodzi o płytki imitujące drewno, opinie są bardzo pozytywny, ale zanim położymy je na podłodze, warto poznać ich parametry i wybrać takie, które sprawdzą się najlepiej. W szczególności musimy zwrócić uwagę na trzy właściwości:
- klasa ścieralności – im wyższa klasa ścieralności PEI, tym większa wytrzymałość płytek nie tylko na ścieranie, ale i uszkodzenia, zarysowania czy pęknięcia. Do pomieszczeń o średnim natężeniu ruchu, tj. do sypialni czy łazienki zaleca się klasę PEI III, w przypadku wzmożonego ruchu, jaki mamy w kuchni czy w przedpokoju lepiej sprawdzi się klasa PEI IV, a w bardzo eksploatowanych wnętrzach klasa PEI V. W domach jednorodzinnych lepiej nie kłaść płytek o klasie ścieralności niżej niż PEI III,
- antypoślizgowość – bardzo istotny parametr, wpływający na komfort i bezpieczeństwo podczas użytkowania podłogi. Określa się go oznaczeniem R i im jest ono wyższe, tym lepiej. W pomieszczeniach, takich jak łazienka czy kuchnia powinniśmy wybierać płytki ala drewno o współczynniku minimum R10,
- nasiąkliwość – w przypadku nasiąkliwości lepiej, kiedy jest ona niższa. Do pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci, typu łazienka zaleca się materiały o nasiąkliwości E wynoszącej maksymalnie 3%. Dzięki temu zapobiegniemy rozwojowi grzybów i pleśni, a także zapewnimy podłodze odpowiednią ochronę przed działaniem wody i wilgoci.
Jakie płytki ala drewno do salonu?
Płytki podłogowe to doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie zależy nam na trwałej, efektownej podłodze o dużej wytrzymałości. Nie zawsze oznacza to, że na posadzce muszą znaleźć się deski czy panele. Jeśli chcesz położyć na podłodze kafelki, imitacja drewna będzie doskonałym wyborem. Szeroka oferta kolorów i wzorów sprawia, że płytki wyglądają jak naturalne deski. Różnorodność faktur pozwala dopasować kafle imitujące drewno do mebli czy drzwi wewnętrznych. To dobra opcja w aranżacjach skandynawskich czy boho, w których główną rolę odgrywają naturalne materiały, nawiązania do przyrody, ciepłe kolory ziemi i rośliny zielone.
Płytki do przedpokoju imitujące drewno – jakie wybrać?
Przedpokój to jedno z najbardziej eksploatowanych pomieszczeń, dodatkowo narażone na zabrudzenia, wilgoć czy uszkodzenia. Zimowe buty, szpilki, pies wracający ze spaceru, wózek lub rowerek dziecka, wilgoć i piasek na podeszwach – to wszystko stanowi zagrożenie dla kondycji podłogi. Wybierając kafle imitujące drewno, musimy zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiednio wysoką klasę ścieralności (min. PEI IV) i nasiąkliwości (E max. 3%). Płytki jak panele na przedpokoju to nie tylko rozwiązanie estetyczne i pozwalające na ciekawą aranżację przestrzeni, ale przede wszystkim to materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, utratę koloru i wilgoć. Co istotne w przedpokoju, kafle są łatwe do utrzymania w czystości i pielęgnacji.
Płytki imitujące drewno – cena
Jeśli chodzi o płytki podłogowe, imitacja drewna jest teraz bardzo popularnym motywem dekoracyjnym. Materiał kupimy już od 20-30 zł/m2, jednak warto wybrać płytki ze średniej półki cenowej (ok. 90 zł/m2). Najtańsze produkty zwykle charakteryzują się niskimi parametrami użytkowymi, a tym samym gorszą jakością. W przypadku płytek podłogowych, które są inwestycją na lata, warto wybrać materiały o dobrych właściwościach, spełniających swoje zadanie przez wiele lat.
-
Obcęgi do łamania glazury (obcęgi do łamania glazury) Knipex 200 mm 910020063,94 zł bruttoBrak w magazynie