Paroizolacja - jaka folia paroizolacyjna, jak kłaść, montaż

dach z paroizolacją

 

Wilgoć to jeden z największych wrogów większości materiałów budowlanych. Nieodpowiednie wykonanie izolacji przeciwwilgociowej może powodować powolne niszczenie konstrukcji i elementów wykończeniowych. W przypadku wykańczania połaci dachowej niezwykle istotny jest montaż folii paroizolacyjnej. To ona ma za zadanie niedopuszczenie do przenikania wilgoci do wewnątrz. W poniższym tekście podpowiadamy, czym jest paroizolacja, jaka będzie odpowiednia folia paroizolacyjna na poddasze i od czego zacząć układanie folii paroizolacyjnej.

 

Montaż folii paroizolacyjnej - dlaczego jest taki ważny?

Paroizolacja dachu to jedno z zadań, które odpowiada za utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci wewnątrz budynku i w samej izolacji. W wyniku eksploatacji często na połaci powstają nieszczelności, które pozwalają na dostawanie się wody do wełny izolacyjnej. Montaż folii paroprzepuszczalnej od wewnątrz mógłby pozwolić na dalsze przecieki. Paroizolacja zapobiega przedostawaniu się wilgoci dalej w głąb budynku, a także wnikaniu pary wodnej z wewnątrz pomieszczenia do izolacji. Montaż folii paroizolacyjnej z reguły przeprowadzany jest już po stworzeniu połaci dachowej i ocenie jej szczelności. Paroizolacja dachu z reguły połączona jest z pracami ociepleniowymi i wykończeniem poddasza użytkowego. Montaż folii paroszczelnej od wewnątrz przeprowadza się już po ułożeniu wełny na powierzchni profili mocujących. O tym, jak powinna być zamontowana folia paroizolacyjna i którą stroną do góry, przeczytasz w dalszej części tekstu. Jeśli podczas prac będzie potrzebny Ci agregat prądotwórczy to sprawdź nasze produkty. 

 

Folia paroizolacyjna - którą stroną do góry?

Wiele osób przed przystąpieniem do prac zadaje sobie pytanie: folia paroizolacyjna - jak ją kłaść? Często wyszukiwanym hasłem w sieci jest: folia paroizolacyjna którą stroną do góry? Choć paroizolacja wydaje się podobna z każdej strony, sposób montażu ma znaczenie. Wszystko zależy od tego, jaka folia paroizolacyjna będzie strzegła wnętrza przed wilgocią. 

 

Załóżmy, że w projekcie została zastosowana żółta folia paroizolacyjna. Którą stroną zamocować ją do konstrukcji? Z reguły folia paroizolacyjna na poddasze ma naniesione nadruki i siatkę ułatwiającą równe przycięcie materiału. Te nadruki mają znaleźć się wewnątrz poddasza podczas montażu folii paroizolacyjnej. To wyjaśnia którą stroną żółta folia paroizolacyjna powinna być zamontowana. Nieco innym przypadkiem jest folia paroizolacyjna aluminiowa. Którą stroną układać ten materiał? Wielu producentów wykonuje tę folię paroizolacyjną na poddasze z jednolitego materiału o uniwersalnych właściwościach, dlatego często jest to obojętne. Warto jednak zawsze czytać instrukcje producenta na opakowaniu i upewnić się przed układaniem folii paroizolacyjnej.

 

Pojawia się jednak pytanie, czy to ma znaczenie, którą stroną do góry folia paroizolacyjna jest montowana? Może podobnie jak folia paroizolacyjna aluminiowa, którą stroną ją układać, efekt będzie podobny? Tymczasem montaż folii paroizolacyjnej należy przeprowadzić ściśle według wytycznych producenta, ponieważ jej konstrukcja tylko pozornie jest jednolita. Każda foliowa paroizolacja dachu wykonana jest z kilku warstw, które mają różne funkcje. Poszczególne warstwy paroizolacji odpowiadają za trwałość, elastyczność czy szczelność produktu. Dlatego na pytanie: folia paroizolacyjna jak kłaść, można odpowiedzieć: według zaleceń producenta. 

 

Montaż folii paroizolacyjnej krok po kroku

Skoro wiesz już którą stroną żółta folia paroizolacyjna powinna być ułożona, pora na układanie folii paroizolacyjnej. Prace należy rozpocząć od sprawdzenia, czy materiał izolacyjny jest ułożony równo i wykończony aluminiowymi profilami. Niezależnie od tego jaka folia paroizolacyjna została zaprojektowana, z reguły jest ona klejona właśnie do tych profili. Dla zapewnienia odpowiedniego poziomu mocowania montaż folii paroizolacyjnej należy rozpocząć od wyczyszczenia i odtłuszczenia tych elementów. Po przygotowaniu folii paroizolacyjnej, montaż należy rozpocząć od gęstego naniesienia na profile taśmy dwustronnej lub innego materiału samoprzylepnego. Do montażu folii paroizolacyjnej można zastosować Stripfix Klej w rolce od Beko. Ten preparat z żywicy gumowej sprawdza się przy różnorodnych pracach monterskich. Nie wymaga zdejmowania warstwy papieru, ponieważ aktywuje się poprzez nacisk. Dzięki temu po rozłożeniu i przyciśnięciu folii paroizolacyjnej montaż można uznać za zakończony. Kilka wariantów kleju Stripfix znajdziesz w sklepie Industria24. 


Jaka folia paroizolacyjna nie znalazłaby się na Twoim poddaszu, będzie za wąska, żeby pokryć całą połać. Żeby paroizolacja okazała się szczelna i skuteczna, potrzebne jest zabezpieczenie łączeń. W tym celu poszczególne arkusze układa się, pozostawiając zakładkę. Ostateczny etap montażu folii paroizolacyjnej polega także na nałożeniu specjalnej taśmy elastycznej na poszczególne łączenia arkuszy. Ta sama taśma odpowiada za przytwierdzenie paroizolacji do ścian. Po wykonaniu tego etapu można zakończyć montaż. Folia paroprzepuszczalna od wewnątrz poddasza nie jest stosowana. Pamiętaj, że montaż idzie o wiele łatwiej z odpowiednimi narzędziami tj. gwoździarki