Obróbka i opierzanie komina

opierzanie komina

 

Opierzenie komina to jeden z etapów prac dekarskich, który pozwoli na zabezpieczenie połaci przed przeciekaniem. Obróbka komina z blachy czy cegieł polega na zabezpieczeniu newralgicznych stref przy zachowaniu możliwości drobnych zmian położenia połaci. Z poniższego tekstu dowiesz się jak zrobić opierzenie komina, kiedy przydatna będzie obróbka komina taśmą ołowianą i w co się zaopatrzyć, żeby opierzenie komina nie zaszkodziło Twojemu zdrowiu. 

 

Opierzenie komina - najważniejsze strefy

Opierzenie komina z blachodachówki lub płytek ceramicznych polega na wzmocnieniu miejsc, które są najsłabsze w konstrukcji połaci. Chodzi tutaj głównie o miejsca na styku z innymi elementami dachu jak komin czy rury wentylacyjne. Żeby obróbka komina przebiegła skutecznie i sprawnie, potrzebna jest odpowiednia wiedza i materiały. Najbardziej istotna z punktu widzenia szczelności i skali trudności jest obróbka komina. Blachodachówka czy dachówka układana jest zawsze w odległości kilkunastu milimetrów od konstrukcji komina. Powstała przestrzeń wynika z tego, że praca połaci dachowej oraz komina są różne i przebiegają niezależnie od siebie. Dlatego powszechnie stosowana jest taśma ołowiana do obróbki komina, a także obróbki wykonane z blachy. Te konstrukcje mają za zadanie nie tylko zapewnienie szczelności połaci. Obróbka komina taśmą ołowianą to także sposób na zachowanie braku stałych połączeń pomiędzy połacią a konstrukcją komina. 

 

Jak zrobić opierzenie komina taśmą ołowianą?

Jeśli samodzielnie układasz połać, z pewnością zastanawiasz się, jak zrobić opierzenie komina? Jeśli masz do dyspozycji odpowiednie akcesoria, obróbka komina nie sprawi Ci trudności. Najpopularniejszym sposobem jest obróbka komina taśmą ołowianą. Ten materiał wykazuje się sporą elastycznością i szczelnością, dlatego wykorzystywany jest do opierzenia komina z blachodachówki lub dachówek ceramicznych. Taśma ołowiana do obróbki komina to nowoczesny materiał, który z reguły wzbogacony jest warstwą samoprzylepną. W związku z tym znakomicie przylega do połaci i obróbka komina z dachówki nie wymaga korzystania z palnika rozgrzewającego taśmę. Obróbka komina taśmą ołowianą powinna rozpocząć się od dokładnego wytyczenia miejsca, w którym będzie ona przyklejona. Następnym krokiem opierzenia komina jest przyklejenie taśmy wpierw do jego konstrukcji, a następnie do połaci dachowej. Dla utrzymania prawidłowego poziomu przylegania taśma ołowiana do obróbki komina powinna zostać zawalcowana za pomocą ciężkiego wałka. Obróbka komina taśmą ołowianą zapewni mu skuteczną szczelność przez wiele lat. 

 

Obróbka komina za pomocą blachy

Nie przy każdej połaci sprawdza się taśma ołowiana do obróbki komina. Szczególnie w przypadku obróbki komina z blachodachówki stosuje się specjalny sposób łączenia obróbek stalowych. Często też ten system sprawdza się przy obróbce komina z blachy lub metalowych rur wentylacyjnych. Wykorzystuje on tylko elementy blaszane takie, jakich używa się do wykończeń dekarskich. Jak zrobić opierzenie komina z użyciem samych arkuszy blachy? Kluczem do opierzenia komina bez stosowania elementów elastycznych, jest odpowiedni sposób łączenia blachy. Obróbka komina z blachodachówki polega na przymocowaniu jednej owiewki do konstrukcji komina, z kolei druga owiewka jest trwałe połączona z połacią. Następnie obróbka komina polega na połączeniu obu elementów za pomocą serii zagięć. Takie opierzenie komina z blachodachówki zabezpiecza połać przed przeciekaniem, jednocześnie pozwalając na niezależną pracę obu elementów. 

 

Niezależnie od tego, czy czeka Cię obróbka komina z blachy, a może obróbka komina na połaci z dachówki, będą Ci potrzebne odpowiednie narzędzia i akcesoria. Obróbka komina taśmą ołowianą czy zabezpieczanie go preparatami dekarskimi może być niebezpieczna dla skóry dłoni, czy oczu. Warto uważać także na zacięcie dłoni nożem podczas prac. Dlatego obróbka komina będzie wymagała od Ciebie zachowania środków bezpieczeństwa. W asortymencie Sklepu Industria24 znajdziesz rękawice powlekane w różnych typach. Możesz sięgnąć także po rękawy chroniące przedramię. Warte Twojej uwagi są nakolanniki, które pozwolą Ci komfortowo wykonywać prace związane z opierzeniem komina z blachodachówki.