Nie ma kuchni, a przynajmniej nie powinna istnieć taka, która nie posiada okapu. Jest to jeden z ważniejszych kuchennych elementów, dzięki któremu jesteśmy w stanie pozbyć się pary i zapachów jedzenia z domu. Kiedyś wykorzystywano do tego okna. Jednak w okresie zimowym ciężko jest wietrzyć pomieszczenia, w których powinno być ciepło. Jeśli jesteśmy fanami doskonale zagospodarowanej przestrzeni, powinniśmy kupić dobry okap podszafkowy, dzięki któremu jesteśmy również w stanie zaoszczędzić wiele miejsca. Okapów tego typu jest na rynku wiele, dlatego trzeba dokładnie zastanowić się, który z nich będzie najlepszy dla nas.
Jaki okap podszafkowy?
Standardowe okapy potrafią zająć w kuchni naprawdę wiele miejsca. Jeśli dysponujemy dużą przestrzenią kuchenną, to właściwie nie ma to większego znaczenia. Jednak kiedy nasza kuchnia ma dość mały metraż, wówczas najlepiej zainwestować właśnie w okap podszafkowy, który zresztą prezentuje się bardzo estetycznie. Okap podszafkowy posiada standardowe wymiary 30 i 60 cm, najczęściej. Podczas wyboru tego najbardziej odpowiedniego modelu trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy, a doskonale zdajemy sobie sprawę, że na rynku dostępnych jest tyle modeli tych urządzeń, że czasem ciężko jest się wśród nich połapać i wybrać ten, który najbardziej nam przypasuje.
Okap podszafkowy – jak działa?
Tradycyjny okap najczęściej działa na zasadzie wyciągu, który pozbywa się niechcianego powietrza na zewnątrz. W przypadku okapu podszafkowego jest inaczej, ponieważ działa on całkowicie w obiegu zamkniętym. Jest to rozwiązanie mniej skomplikowane niż w przypadku pierwszej wersji i coraz częściej używane w naszych domach. Okap ten działa dzięki specjalnie dobranym filtrom, które dzielimy na:
- metalowe – mają one zdolność do zatrzymywania tłustych osadów, które są w stanie wyłapać dzięki metalowym siatkom. Jest to plus i minus, ponieważ filtry te należy dość często czyścić, ponieważ jeśli tego nie robimy, okap zaczyna dość głośno pracować, co nie jest zbyt komfortowe;
- węglowe – świetnie usuwają zapachy, które ulatniają się podczas gotowania. Należy je suszyć po każdym użyciu, pozostawiając okap włączony na kilka minut;
- plazmowe – są najbardziej wydajne spośród wszystkich filtrów, ponieważ rozbijają cząsteczki zanieczyszczeń do takich rozmiarów, że czystość powietrza, które wychodzi z okapu, sięga nawet 99,8%.
Wszystkie te filtry są wymienne, więc w każdej chwili możemy zakupić nowy, który znów doskonale będzie filtrował powietrze w danym pomieszczeniu.
Okapy kuchenne podszafkowe
Przede wszystkim okap podszafkowy ma takie samo zadanie, jak inne rodzaje okapów – powinien doskonale oczyszczać powietrze w danym pomieszczeniu. Więc na samym początku należy dowiedzieć się, czy będzie on w stanie wykonywać swoje zadanie w sposób wydajny. Odpowiedź na to pytanie można uzyskać, wykonując dość proste działanie, polegające na obliczeniu, jaką ilość powietrza na godzinę jest w stanie przefiltrować. Ilość powietrza mierzymy w metrach sześciennych. Najlepiej, aby był on w stanie przefiltrować powietrze w pomieszczeniu aż 6 razy w przeciągu godziny. Więc pierwsze co powinniśmy zrobić przed zakupem okapu podszafkowego, to obliczenie wielkości pomieszczenia w metrach sześciennych. Warto również zwrócić uwagę na jego wielkość, ponieważ najlepiej, aby był on nieco szerszy niż kuchenka. Wówczas z większą dokładnością wyłapie powietrze, które ma być przefiltrowane.
Okap podszafkowy czy teleskopowy?
Można śmiało stwierdzić, że zarówno okap teleskopowy, jak i okap podszafkowy nie różnią się znacznie od siebie. Jeden i drugi ma prostą konstrukcję i oba nadają się najlepiej do mniejszych kuchni, w których chce się zaoszczędzić trochę miejsca. Różnią się od siebie tym, że okap teleskopowy wysuwa się jak szufladę, co w przypadku modelu podszafkowego jest właściwie niemożliwe.
Jaki okap podszafkowy polecacie?
Okapy podszafkowe i opinie o nich są podzielone, ponieważ każdy z nas wymaga od tego urządzenia czegoś zupełnie innego. Ogólnie rzecz biorąc, wygrywają te modele, które charakteryzuje cicha praca, świetna wydajność oraz aspekt estetyczny. Czym więc charakteryzuje się okap podszafkowy, posiadający najlepsze opinie?
- cicha praca – nikt nie chce, aby podczas przygotowywania posiłku mechanizm okapu przeszkadzał w rozmowie czy skupieniu się. Na dłuższą metę jest to dość irytujące;
- zapobieganie osadzania się na meblach tłustego osadu;
- posiada oświetlenie;
- intuicyjna obsługa okapu;
- obudowa wykonana z solidnych, odpornych na eksploatację materiałów.
To podstawowe elementy, na które powinno zwracać się szczególną uwagę, podczas wybierania odpowiedniego okapu podszafkowego. Wszystkie inne elementy są kwestią indywidualną.