Papa jest bardzo popularnym materiałem stosowanym do pokrywania dachu. Materiał ten stosowany był na wielką skalę w latach dawniejszych, osiemdziesiątych i wcześniejszych, ale i dziś wykorzystywany jest na ogromną skalę do izolacji dachów. Choć z czasem papa ulega degradacji, jest na tyle efektywna, że posiada trwałe zastosowanie w budownictwie. W przypadku uszkodzenia pokrycia dachowego należy więc działać szybko, dach jest bowiem elementem, który chroni przed zimnem, deszczem, śniegiem itp. Kiedy więc połać nie spełnia swoich funkcji, budynek wyziębia się, do środka przedostaje się deszcz albo śnieg, powstaje pytanie, czym zakleić dziury w papie dachowej, jak wygląda naprawa dachu z papy, co to jest uszczelnianie papy na zimno? Uszczelnianie dachu z papy jest możliwe w małym i dużym zakresie, można samodzielnie dokonywać naprawy, kiedy tylko uszkodzenia są miejscowe albo całościowe. Naprawa dachu z papy termozgrzewalnej nie jest czymś trudnym i bardzo wymagającym. A więc jak naprawić dach z papy? Jak wygląda naprawa dachu z papy na zimno? Na pewno warto użyć do tego dobrych narzędzi, na przykład marki Festool, narzędzi potrzebnych do wiercenia w dachu, w drewnie.
Czym zakleić dziury w papie na dachu?
Pytania o to, czym zakleić dziury w papie na dachu, jak naprawić przeciekający dach z papy, padają w sytuacji, kiedy dzieje się źle i odczuwalna jest nieszczelność dachu. W jakich przypadkach naprawa dachu z papy będzie musiała mieć miejsce? Na pewno naprawa papy będzie musiała mieć miejsce, gdy pojawią się na jej powierzchni pęcherze albo także jakieś pęknięcia. W tym wypadku naprawa papy będzie polegała na wykorzystaniu specjalnej masy bitumicznej, a także specjalnego kleju. Taki przeciekający dach z papy naprawia się tak, że usuwa się pęcherze, przecina się je, czeka kilka godzin, aby powierzchnia wyschła, a nastanie na uszkodzoną część papy nakleja się nowy fragment, który powinien mieć powierzchnię równą przynajmniej 10 cm. Jeżeli pojawi się przeciekający dach z papy, wynikiem tego może być oderwanie się płatów od powierzchni dachu. Co wtedy? Czym uszczelnić dach pokryty papą, kiedy zabraknie w nim elementów? Najlepiej zastąpić oderwany element nowym kawałkiem papy. Uszczelnianie dachu z papy w ten sposób ma taką zaletę, że stosuje się tutaj zupełnie nowy materiał. Jak naprawić dach z papy trochę inaczej? Można użyć tego samego kawałka, który oderwał się z dachu, ale jeszcze się na nim znajduje. Trzeba podważyć gwoździe, które przytrzymują uszkodzony pas, miejsce usterki posmarować smołą, a następnie przykleić tam oderwany fragment. Pytanie o to, czym zakleić dziury w papie na dachu jest więc zasadne, niektórzy mogą po prostu nie wiedzieć, jak zabrać się do usuwania szkód wywołanych np. bardzo mocnym wiatrem.
Uszczelnianie papy na zimno
Zagadnienie, jakim jest uszczelnianie papy na zimno,można podsumować w taki sposób, że istnieje możliwość umieszczenia dodatkowej bitumicznej warstwy na zimno, czyli tak, by nie wykorzystywać wysokich temperatur. Jeśli więc ktoś pyta o to, czym uszczelnić dach pokryty papą albo jak naprawić przeciekający dach z papy, powinien poznać odpowiednie metody. Naprawa dachu z papy na zimno pociąga za sobą dwie metody. Pierwsza z nich nazywana jest rozpuszczalnikową, a druga – bezrozpuszczalnikową. Naprawa dachu z papy termozgrzewalnej pierwszą z nich wymaga używania preparatów i środków konserwacji dachu składających się z substancji asfaltowych. Substancje takie są wzbogacone o syntetyczne składniki i potraktowane są organicznymi rozpuszczalnikami. Trzeba tutaj być ostrożnym, ponieważ te środki są łatwopalne, istnieje ryzyko zapalenia się obiektu. Jeżeli chodzi o druga metodę i środki bezrozpuszczalnikowe, warto wiedzieć, że zalicza się do nich preparaty, które są mieszanką masy asfaltowej z wodą oraz substancjami gumowymi, których nie traktuje sią rozpuszczalnikiem, w związku z tym preparaty takie są dość bezpieczne, na pewno o wiele bardziej bezpieczne niż te z organicznymi rozpuszczalnikami. Jednakże naprawa dachu z papy termozgrzewalnej tymi preparatami może być kłopotliwa przy nakładaniu. Nie można na przykład przeprowadzać napraw w czasie, gdy na dworze panują niskie temperatury z powodu zawartości wody w składzie preparatu. Na koniec prac naprawczych należy także na powierzchni położyć posypkę mineralną, która zwiększa wytrzymałość pokrycia.
-
ABLK1,6-ASCS4,8 Zestaw do prac dekarskich i elewacyjnych ABLK 1,6 - ASCS 4,83 743,22 zł bruttoBrak w magazynie