Stelaż podtynkowy to w dzisiejszym budownictwie bardzo popularny element wyposażenia większości łazienek. Popularnie nazywany jest czasem geberitem od nazwy firmy, która zajmuje się produkowaniem urządzeń sanitarnych, między innymi spłuczek, umywalek i właśnie stelaży WC. Oczywiście stelaże podtynkowe wykonują też inne firmy, ale Geberit jest tą najpopularniejszą i wszędzie dobrze znaną. Montaż zestawu podtynkowego to jedno z najczęstszych zagadnień poruszanych na internetowych forach budowlanych. Pytania jakie się w związku z tym pojawiają, dotyczą praktycznych wiadomości o tym, jak zabudować geberit, jak wygląda montaż stelaża podtynkowego, kiedy zamontować stelaż WC itp. Jak widać, montaż zestawu podtynkowego jest zagadnieniem szeroko dyskutowanym i popularnym.
Montaż stelaża WC w ściance działowej
Częstym wyzwaniem dla amatora czy niedoświadczonego fachowca budowlanego jest montaż stelaża WC w ściance działowej. Pracę na montażem trzeba bowiem podjąć świadomie, wiedząc, co robić i jak robić. Już podczas stawiania szkieletu ścianki warto bowiem zwrócić uwagę na miejsce, w którym zostanie umieszczony stelaż, można więc dokonać obrysu pomieszczenia, by dokładnie wiedzieć, jaka będzie wysokość stelaża WC, co jest bardzo ważne dla odpowiedniego dopasowania elementu spłuczki do rury wodnej, znajdującej się wewnątrz ścianki działowej. Kiedy już określone będzie miejsce montażu, można przejść do instalacji, dobrego umocowania w ściance i w następnej kolejności do podłączenia urządzenia. Wysokość stelaża WC jest tutaj ważna, ponieważ określając ją, można określić wysokość odpływu oraz gniazd montażowych do miski. Standardowa wysokość, na której znajduje się miska to około 40 – 42 cm. Przy wyznaczeniu jej, należy wziąć pod uwagę również wysokość warstw podłogowych. Do zagadnień jakimi są montaż geberitu, wysokość stelaża, należy dodać następujące spostrzeżenie. Przy większości zestawów podtynkowych dostępnych na rynku określona jest prawidłowa wysokość montażu stelaża, należy więc kierować się tymi wytycznymi. Kiedy już stelaż jest odpowiednio dobrze przykręcony śrubami do ściany, należy przymocować zbiornik spłukujący do instalacji wodnej. Podłączenie wody do stelaża WC odbywa się więc przed zabudową całości płytami g-k. Należy pamiętać, że podłączenie geberitu do wody powinno być wykonywane z pomocą rur z tworzywa sztucznego lub metalowych. Podłączenie wody do stelaża WC nie może być dokonywana przy użyciu wężyków gumowych z gumy powleczonej jedynie metalem. Zadanie, jakim jest podłączenie geberitu do wody, należy wykonać z dbałością o każdy szczegół, liczy się tutaj każdy element. Na przykład bardzo ważny jest odpowiedni zawór odcinający, montowany w rurze odprowadzającej wodę. Montaż geberitu, wysokość stelaża, podłączenie geberitu do wody – wszystkie te zagadnienia są bardzo często wyczerpująco opisane na forach internetowych, gdzie można uzyskać wiadomości na temat tego, jak poprawnie przeprowadzić montaż stelaża podtynkowego, kiedy zamontować stelaż WC itp. Częstym pytaniem pojawiającym się na wspomnianych forach jest to: jak zabudować Geberit? Użytkownicy radzą najczęściej, by robić to przy użyciu płyt g-k.
Zabudowa geberitu płytą g-k
Zabudowa geberitu płytą g-k czyli gipsowo-kartonową jest bardzo dobrym pomysłem z uwagi na dobre właściwości tego materiału. Choć płyty takie są dość ciężkie i nieporęczne, spełniają one swoje zadanie ochraniające i odgradzające. Na rynku dostępne są różne rodzaje płyt g-k, do zabudowy stelaża WC stosuje się te w kolorze zielonym, które posiadają podwyższoną odporność na wilgoć. Z takich płyt można wykonywać zabudowy nawet w pomieszczeniach, w których okresowo panuje wilgoć. Zabudowa geberitu płytą g-k zaczyna się zazwyczaj od wymierzenia elementów zabudowy, szerokości zwłaszcza, dzięki której będzie możliwe późniejsze dokładne wyłożenie przestrzeni płytkami. W następnej kolejności należy przygotować odpowiedniej długości profile metalowe, które montuje się w miejscach dla nich przeznaczonych za pomocą kołków do szybkiego montażu. Do obudowy najlepiej wykorzystać płyty położone w dwóch warstwach. Zapewnią one dobrą grubość ściance i lepszą ochronę stelaża. Co równie ważne – podwójna płyta chroni przed pęknięciami. Po zamontowaniu płyt, można przejść do wycinania otworów, odrysowawszy je uprzednio od specjalnego wzornika. Po zamontowaniu płyt, ułożeniu, naklejeniu płytek, można już zacząć montowanie muszli.
Jak widać z powyższych opisów, montaż stelaża WC w ściance działowej to dość prosta sprawa, pod warunkiem, że najpierw dokona się odpowiednich pomiarów, dobierze się także odpowiedni stelaż podtynkowy.
Rodzaje stelaży podtynkowych
Podtynkowe stelaże możemy podzielić na dwa rodzaje. Owe rodzaje są zależne od ściany, na jakiej będzie się je montować. Jeżeli potrzebne są stelaże do ciężkiej zabudowy, należy szukać takich, które wykonane są z profili dość cienkich. Profile takie obciążenia jakie przyjmują, przenoszą na ścianę wykonaną z cegieł. Inaczej rzecz się ma ze stelażami podtynkowymi mocowanymi w ścianie zbudowanej z profili i płyt gipsowo-kartonowych. Takie stelaże skonstruowane są z mocnych, masywnych profili, które obciążenia przekazują na posadzkę.