Montaż schodów strychowych

montaż schodów strychowych

 

Strych to miejsce w domu, które pełni szereg funkcji użytkowych. Magazynuje się w nim rzeczy mniej potrzebne w codziennym życiu, które jednak przydają się od czasu do czasu, gromadzi się w nim pamiątki rodzinne, sprzęty, suszy się tam również ubrania. Dlatego też wygodny dostęp do strychu jest czymś bardzo ważnym dla domowników. W nowoczesnym budownictwie stosuje się takie rozwiązania, by schody strychowe nie zabierały dużo miejsca, można je było swobodnie wyciągać i chować w zależności od potrzeby. Montaż schodów strychowych interesuje każdego właściciela domu ze stryszkiem. Każdego, kto je nabywa, interesuje przede wszystkim to, jaki jest montaż schodów strychowych, cena, wytrzymałość i jakość oraz czy można je zamontować samodzielnie. Na to ostatnie pytanie trzeba odpowiedzieć twierdząco: tak, montaż schodów strychowych nie jest rzeczą skomplikowaną, można go wykonać samodzielnie.

 

Schody strychowe – rodzaje 

Jak już wspomnieliśmy, montaż schodów strychowych w stropie betonowym czy montaż schodów strychowych w suficie podwieszanym nie jest trudny, warto jednak przed tą czynnością zastanowić się nad tym, jaki rodzaj schodów będzie najbardziej odpowiedni do potrzeb i pomieszczenia. Kolejną sprawą są finanse. Bo trzeba wiedzieć, że dla drewnianego montażu schodów strychowych w suficie podwieszanym cena będzie najmniejsza. Schody drewniane składają się z trzech segmentów, które się wysuwa albo rozkłada, po to, by dostać się na strych. Wykonuje się je najczęściej z drewna surowego, nie pokrytego żadną substancją pielęgnacyjną. Droższym rozwiązaniem są schody metalowe, które jednakże są trwalsze od drewnianych. Posiadają także więcej możliwości konstrukcyjnych, mogą mieć budowę segmentową, nożycową albo harmonijkową. Swobodnie można w nich regulować długość, są łatwe w konserwacji i, powtórzmy, bardziej wytrzymałe od drewnianych. Zarówno w przypadku drewnianych czy metalowych prosty jest montaż schodów strychowych, cena jest jednak zróżnicowana. Te metalowe są zazwyczaj o kilkaset złotych droższe od drewnianych, oczywiście cena jest też uzależniona od wymiarów schodów. Powtórzmy więc - jeżeli w grę wchodzi metalowy montaż schodów strychowych w suficie podwieszanych, cena będzie tutaj wyższa niż w przypadku elementów drewnianych.

 

Jak zamontować schody strychowe? 

Ażeby montaż schodów strychowych w stropie betonowym przebiegał bez większych niespodzianek, był czynnością łatwą i przyjemną, należy najpierw zapoznać się z tym, co oferuje producent. Tak więc przed czynnością montowania trzeba sprawdzić zestaw, na który składają się właz, drabinka i wszystkie drobniejsze akcesoria potrzebne do montażu. Warto też od razu zwrócić uwagę na to, czy zestaw zawiera specjalny drążek, dzięki któremu możliwe jest zamknięcie i otwarcie włazu schodów. Montaż schodów strychowych w suficie podwieszanym czy stropie betonowym należy też zacząć od sprawdzenia odpowiedniej ilości miejsca w pomieszczeniu na rozkładanie schodów. Jeżeli jest jej mało, schody, drabinkę należy skrócić.  Po sprawdzeniu ilości miejsca należy w stropie, suficie wyciąć otwór montażowy o 2 centymetry większy od wymiarów skrzyni. Na krawędziach otworu należy umieścić krótkie belki, przykręcane prostopadle do belek stropowych. Jeżeli otwór okaże się za duży, należy go zmniejszać, na brzegach przykręcając dodatkowe belki. Pamiętać należy o tym, że w przypadku stropów betonowych otwór można jedynie zmniejszyć. Do każdego narożnika skrzyni schodów warto przykręcić dodatkowe kątowniki, by usztywnić konstrukcję. Kolejnym krokiem jest wkręcenie w nie szpilek i nałożenie ceowników. Schody należy wypoziomować, dokręcając lub odkręcając kątowniki. Po tych zabiegach należy sprawdzić przekątne, czy są równe, czy nie. Jeżeli są równe, schody trzeba przykręcić do stropu. W następnej kolejności, gdy cała skrzynia jest już umieszczona w otworze i umocowana, trzeba długość drabiny dostosować do wysokości pomieszczenia. Jeżeli długość drabiny jest odpowiednia, można przejść do etapu wykańczania włazu listwami wykończeniowymi. Montaż listwy maskującej do schodów strychowych nie jest czynnością trudną. Takie listwy montuje się metodą na wcisk w otworach między stropem a skrzynką. Listwy takie są o tyle ważne, o ile dzięki nim estetyka schodów ulega polepszeniu, schody doskonale wkomponowują się w sufit. Co bardziej wrażliwsi na wygląd pomieszczenia używają przy montowaniu schodów specjalnych listw ozdobnych, które jeszcze bardziej uatrakcyjniają wygląd elementu w suficie. Oczywiście warto pamiętać, by pomimo ozdobności listwy, całość schodów po zamknięciu tworzyła jedność z sufitem. Montaż listwy maskującej do schodów strychowych jest ostatnim etapem pracy. Po tym zabiegu można już cieszyć się swobodnie z posiadania szybkiego i niezawodnego połączenia pomieszczenia ze strychem.

 

Montaż schodów strychowych. Cennik

Powiedzieliśmy już, na czym polega montaż schodów strychowych, cennik określiliśmy także jako zróżnicowany. Wspomnieliśmy wcześniej, że dla schodów drewnianych cena zakupu będzie niższa. I tak - za klasyczne segmentowe drewniane schody trzeba zapłacić od 400 do 600 złotych. Metalowe segmentowe kosztują w granicach 700 – 1000 złotych. Dlatego też każdy planujący montaż schodów strychowych, cennik taki musi mieć zawsze w myślach, jeśli zależy mu na jak najtańszym zakupie.