Czasem potrzebujemy nagłej zmiany w swoim życiu, nie, tylko jeśli chodzi o decyzje zawodowe, czy też prywatne, ale również związane z naszym wnętrzem. Choć remonty zazwyczaj kojarzą się z przykrym obowiązkiem, to nie wszystkie takie muszą być. Czasem drobne zmiany są diametralne, a te wielkie nie wymagają tak dużego wysiłku. Tak właśnie jest w przypadku takich zabiegów wnętrzarskich, jak pomalowane płytki, które dają spektakularną metamorfozę. Zatem jak pomalować kafelki? Zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika na ten temat.
Malowanie płytek ceramicznych – w jakim celu się to robi?
Malowanie płytek ceramicznych to zabieg wnętrzarski, który zapewnia maksymalny efekt, przy niewielkim nakładzie. Dzięki malowaniu może diametralnie zmienić oblicze naszej kuchni, łazienki lub innego pomieszczenia bez konieczności zbijania płytek. Usuwanie ich jest mozolną i bardzo ciężką pracą, która dodatkowo przysparza nam sporo bałaganu w domu. Stąd też, by jak najbardziej wyeliminować konieczność pozbywania się płytek, czy też kafelek, co również wpisuje się w działania zero waste (niwelowania odpadów), wymyślono ich pomalowanie.
Nie jest to bardzo skomplikowana procedura i nawet laik jest w stanie tego dokonać. Wystarczy wyszukać w Internecie hasło jak pomalować glazurę lub malowanie płytek łazienkowych przed i po by wiedzieć, że nie jest specjalistyczne i trudne zadanie. Można oczywiście także obejrzeć tutoriale, np. wpisując szelągowska malowanie płytek, by krok po kroku zobaczyć, jak się tego dokonuje. Warto także wiedzieć, że płytki można malować kilkukrotnie.
Jak pomalować kafelki w łazience?
Warto w pierwszej kolejności wiedzieć, że malowanie płytek łazienkowych i nie tylko, może odbywać się zarówno na podłodze, jak i na ścianach. O ile na ścianach malowanie jest trwałe, ponieważ rzadko się ich dotyka, o tyle na podłodze o trwałość malowania musimy się postarać. Dlatego też powinniśmy wykonać malowanie w kilku krokach. Pierwszym z nich jest dobranie odpowiedniej farby (o czym napiszemy w ostatnim akapicie), a następnie dobraniu odpowiednich substancji do odtłuszczenia powierzchni. To, czym odtłuścić płytki zależy od powierzchni i rodzaju płytek. Zawsze warto udać się do marketu budowlanego lub poczytać informacje w Internecie na temat tego, jakiego typu odtłuszczacz będzie idealny do danego modelu kafelek Można zajrzeć także w dział z chemią budowlaną. Lepsze do pomalowania będą płytki posiadające fakturę, chłonące farbę, jednak i te śliskie i gładkie są możliwe do pomalowania.
Warto postarać się również o należne zabezpieczenie armatury sanitarnej. Farba na kabinie prysznicowej, wannie lub umywalce jest łatwa do usunięcia, jednak jest to niepotrzebna praca. Można w tym celu zaopatrzyć się w folię i taśmy malarskie. To, czym pomalowac plytki lazienkowe jest również zależne od tego, czy jest to gres, glazura, czy też terakota. Jedno jest pewne – metamorfoza łazienki malowanie płytek to jedno z zadań, które sprawia, że pomieszczenie te ma szansę na nowo wyglądać zjawiskowo.
Malowanie płytek w kuchni – jak uzyskać jeszcze lepszy efekt?
Jeśli chodzi o samo malowanie płytek w kuchni, jest ono podobne do tego w łazience. W kuchni jednak zazwyczaj kafelek jest mniej i nie zajmuje tyle czasu co malowanie płytek w łazienkach. Dzieje się tak, ponieważ zazwyczaj decydujemy się na malowanie płytek kuchennych, które w małej ilości znajdują się na ścianach pomiędzy meblami. Jednak i tutaj należy pamiętać o dobrej farbie, odtłuszczaniu i zabezpieczeniu sprzętów oraz mebli w pobliżu. Tak jak w łazience malowanie zajmuje sporo czasu – należy nałożyć kilka warstw w kilkugodzinnym odstępie czasowym.
Farby do malowania płytek – jak je wybrać?
Przed przystąpieniem do wszystkich podanych wyżej kroków w pierwszej kolejności zastanawiamy się czym pomalować kafelki. Otóż farba do malowania płytek w kuchni, jak i w łazience, czy też na korytarzu przede wszystkim powinna być profesjonalna i przeznaczona do tego celu. Farby charakteryzują się głównie chłonnością i ścieralnością jak w przypadku płytek. Producenci dają nam do wyboru farby akrylowe do płytek, farby epoksydowe, a także poliuretanowe do płytek, czyli farby dwuskładnikowe z żywic. Należy także pamiętać, że inne będą potrzebne farby do malowania płytek na ścianie w kuchni, inne na podłogę w łazience, ale też inne na taras. Kolor również jest ważny – jeśli decydujemy się ciemne kolory, musimy mieć świadomość tego, że jeśli nie będą dobrze napigmentowane, warstw będzie dużo więcej.
Narzędzia do malowania płytek również powinny dobrze dobrane. Nie jest to zwykły wałek, jak w przypadku malowania ścian, a farbę należy nakładać za pomocą gładkiego wałka gąbkowego. W celu dostania się farba do szczelin, fug i trudno dostępnych miejsc należy zaopatrzyć się w płaski pędzel. Jak widać, pomalowane płytki przed i po stanowią sporą metamorfozę dla pomieszczenia. Jest to zbawienne dla nas, gdy mamy ochotę na całkowitą zmianą klimatu w swojej łazience, kuchni, czy też holu i na korytarzu.