Utarło się, że aluminium nie da się pomalować. Nic bardziej mylnego, bowiem farbę da się nałożyć pod warunkiem, że odpowiednio przygotujemy powierzchnię do malowania. Przyda się sprawdzony sprzęt, dużo cierpliwości i skrupulatność. Sukces gwarantuje nam odpowiednie odtłuszczenie aluminium oraz zdarcie z niej starej warstwy farby lub lakieru. Przy dobrym przygotowaniu malowanie stanowi jedynie formalność.
Jak malować aluminium? Przygotowanie powierzchni
Pierwszy etap pracy to ocena materiału. Jeśli zastanawiasz się, jak malować aluminium, dokładne oględziny to pierwszy, a zarazem najważniejszy krok. W przypadku gdy na aluminium mamy nałożoną farbę, należy ją bezwzględnie usunąć. W tym celu pomocne okazują się myjki ciśnieniowe, choć często wystarczy jedynie wąż ogrodowy z silnym ciśnieniem. Gdy okaże się, że woda to za mało, trzeba sięgnąć po bardziej radykalne środki, takie jak szlifierki kątowe, które zedrą podkład raz na zawsze i oczyszczą powierzchnię przed naniesieniem nowej warstwy farby.
Czyszczenie aluminium
Zanim zastanowimy się, czym pomalować aluminium, należy odpowiedzieć sobie na pytanie - jak je odpowiednio wyczyścić? Okazuje się, że sama woda to za mało i konieczne jest stosowanie detergentów. Zalecamy stosowanie dedykowanego preparatu do metalu, jednak środek do czyszczenia zmywarek powinien doskonale zdać egzamin. Do mycia użyj metalowej ściągaczki, którą na co dzień myje się okna. Warto skupić się na usuwaniu zanieczyszczeń i szorować metal przez około kwadrans. Następnie należy dokładnie spłukać detergent. Również tutaj zalecamy użycie myjki ciśnieniowej. Duże ciśnienie pozostawi aluminium czyste i gotowe do dalszych działań. Do czyszczenia aluminium można użyć również preparatów trawiących, które przygotują powierzchnię do malowania w 10 minut i trwale usuwają brud, tłuszcz, olej i ślady przypaleń. Proces trawienia kwasem powinno zakończyć nałożenie powłoki konwersyjnej.
Jak pomalować aluminium? Nakładanie podkładu
Nie ważne, czy zastanawiasz się jak pomalować rower, rurę czy felgi w aucie - zasady malowania aluminium są takie same dla wszystkich przedmiotów. Podstawowa zasada przy naniesieniu farby to zadbanie o warstwę podstawową. Zanim przejdziemy do tego, czym pomalować aluminium, przygotujmy więc pierwszą warstwę. W tym celu nakładamy cienką warstwę lakieru aluminiowego. Gdy podkład jest położony na stali, pozostaje tylko czekać, aż wszystko wyschnie. Po wyschnięciu elementów do malowania można wziąć się za nakładanie farby. Tylko czym pomalować aluminium?
Czym malować aluminium?
Jedyny słuszny wybór w tej kwestii to farba do malowania aluminium, którą znajdziesz w popularnych sklepach budowlanych i sklepach internetowych. Przy wyborze odpowiedniej farby zwróć uwagę na jej przyczepność do gładkich podłoży, odporność na warunki atmosferyczne, szybkość schnięcia oraz wydajność. Radzimy unikać farb, których przeznaczeniem jest malowanie innych materiałów. Świetnym rozwiązaniem są gruntoemalie, które łączą w sobie grunt, podkład oraz emalię. Pamiętajmy, że aluminium jest podatne na uszkodzenia mechaniczne i korozje, tak więc wybór farby powinien być skupiony na minimalizowaniu tych zagrożeń.
Czym pomalować aluminium? Ostatnie pociągnięcia pędzla
Jeśli chodzi o samo nadawanie barwy aluminium, maluj precyzyjnie, bez pośpiechu i dokładnie rozprowadzaj farbę pędzlem. Dla lepszego efektu farba do malowania aluminium powinna zostać pokryta lakierem. Dzięki temu całość będzie trwalsza, a farba nie będzie odpryskiwała. Odpowiednia impregnacja zapobiega rdzewieniu i przedłuża żywotność aluminium. Po etapie lakierowania można już w pełni cieszyć się nowym kolorem. Pozostaw malowany element na całą dobę, a po upływie 24 godzin będzie w pełni zdatny do użycia i odświeżony.
Najczęstsze błędy przy malowaniu aluminium
Czy już wiesz jak malować aluminium prawidłowo? Warto stosować się do zasad i działać etapami. Do podstawowych błędów przy malowaniu należy złe oczyszczenie powierzchni do malowania, nieprzestrzeganie zaleceń producenta farby, praca na niewysuszonej do końca powierzchni i zły dobór produktów. Wiele osób zapomina także o impregnacji, która jest równie ważna co malowanie i pozwala aluminiowym przedmiotom zachować świetny wygląd na dłużej.