Uprawa warzyw w przydomowym ogródku dla wielu osób jest prawdziwą pasją. Jednak żeby można było liczyć na obfite plony, należy zapewnić roślinom właściwe warunki. Tunel foliowy to konstrukcja, która przydaje się głównie przy uprawie pomidorów lub papryk. Gotowe tunele mogą być dość kosztowne, dlatego możesz samodzielnie zaplanować i wykonać tunel foliowy. Jak zrobić taką konstrukcję i czym pokryć tunel na pomidory? Podpowiadamy.
Jak zrobić tunel foliowy z drewna?
Choć wśród propozycji znajdują się gotowe konstrukcje lub tunel na pomidory z rurek PCV, najłatwiej postawić tunel foliowy z drewna. W wielu poradnikach internetowych znajdziesz podpowiedzi jak zrobić tunel foliowy. Jednak najlepsza konstrukcja to taka, która sprawdza się w określonych warunkach i przy uprawie konkretnych roślin. Tunel foliowy z drewna zacznij od dokładnego rozplanowania miejsca, w którym stanie konstrukcja. W narożach konstrukcji zaplanuj kotwy, które utrzymają tunel foliowy w jednym miejscu. Możesz wykonać konstrukcję podobną do osadzania słupków ogrodzeniowych. Jest to o tyle istotne, że taki obiekt pokryty folią działa niczym żagiel i przy większym wietrze nasz tunel foliowy z drewna znajdzie się na sąsiedniej działce. Jeśli masz już zakotwione podstawy w narożach przyszłego tunelu foliowego, pora na wykonanie całej podstawy. Wybierz do tego solidne kątówki drewniane, ponieważ to one zapewnią konstrukcji sztywność. Następnie przygotuj konstrukcję zadaszenia, jakie będzie miał Twój tunel foliowy. Jak zrobić takie zadaszenie? Zaplanuj jeden lub dwa spady, dzięki czemu tunel nie będzie obciążony wodą po deszczu. Następnie pozostaje Ci tylko przymocować część dachową z fundamentem i dodatkowo wzmocnić tunel foliowy poprzecznymi deskami. Konstrukcja gotowa. Dowiedziałeś się jak zrobić tunel foliowy z drewna i pewnie zauważyłeś, że potrzebne będą do pracy profesjonalne narzędzia. Do przycinania konstrukcji przyda się pilarka, a kolei do gładzenia krawędzi sięgnij po szlifierkę. Żeby narzędzia posłużyły nieco dłużej, wybierz markowe sprzęty od Makita lub Festool. Budowa tunelu foliowego z drewna będzie wymagała także skręcenia ze sobą wszystkich elementów. Może przydać Ci się do tego niewielka wkrętarka akumulatorowa Li-Ion PSR Select Bosch z wymiennymi końcówkami i podświetleniem przestrzeni roboczej. Wszystkie elektronarzędzia znajdziesz w asortymencie sklepu Industria24.
Jak połączyć folię na tunelu?
Kiedy budowa tunelu foliowego z drewna jest gotowa, nadchodzi pora na wybór pokrycia. W sklepach ogrodniczych i budowlanych można znaleźć odpowiednie przezroczyste folie. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup jednego arkusza, który pokryje całą konstrukcję. Jeśli zaplanowałeś duży tunel na pomidory, będziesz musiał liczyć się z potrzebą tworzenia połączeń. Jak połączyć folię na tunelu? Najlepszym rozwiązaniem jest żelazko, którym zgrzejesz łączenia. Jest to jednak dosyć skomplikowane i wymaga wielu prób z dobraniem temperatury. Jeśli nie masz doświadczenia, lepiej będzie wybrać klejenie. Może Ci się przydać do tego Stripfix Klej w rolce, który także znajdziesz w sklepie Industria24. Skoro wiesz już jak połączyć folię na tunelu, pora przejść do jej zamocowania. Najlepszym rozwiązaniem jest wykopanie dołu wokół tunelu i zasypanie w nim około pół metra folii. Projekt i budowa tunelu foliowego z drewna może też przewidywać inne rozwiązania. Nie zapomnij o tym, żeby zaokrąglić krawędzie przy wszystkich łączeniach tunelu na pomidory z folią. Pozostaje jeszcze kwestia tego, jak zrobić drzwi do tunelu foliowego. Najlepszym rozwiązaniem będzie konstrukcja drewniana na jednej z krótszych ścian tunelu. Pozwoli to na łatwe wchodzenie do wewnątrz i pielęgnację roślin. Konstrukcja powinna się szczelnie i stabilnie zamykać, co pozwoli ograniczyć dostęp deszczu lub wiatru do wewnątrz tunelu foliowego. Trzeba jednak pamiętać o otwieraniu ich w ciągu dnia, by zapewnić przewiew roślinom. Jak zrobić drzwi do tunelu foliowego w inny sposób? Rozwiązaniem mogą być kurtyny z agrowłókniny, która zapewni przewiew wewnątrz, ale nie dopuści do przelania upraw.