Marzysz o naturalnym zbiorniku wodnym w centrum swojego ogrodu? Nie musisz się wyprowadzać w inne miejsce. Jeśli dysponujesz odpowiednio dużą ilością wolnej przestrzeni, rozwiązaniem może być samodzielna budowa oczka wodnego. Może nie stworzysz stawu dla ryb, ale z pewnością upiększysz ogród. Jak zbudować oczko wodne i jak skomplikowana jest budowa oczka wodnego z kaskadą? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części tekstu.
Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie - zacznij od trudnych wyborów
Zanim zadasz sobie pytanie, jak zrobić oczko wodne, będziesz musiał dokonać wielu wyborów. W pierwszej kolejności potrzebna będzie analiza dostępnej przestrzeni, żeby dobrać właściwe oczko wodne. Budowa i rozmiar muszą być dopasowane do Twojego ogrodu. Jeśli z obliczeń wyszło, że małe oczko wodne w ogrodzie będzie mniejsze niż 10 m², lepiej zrezygnuj z jego budowy. Tak małe oczka wodne w ogrodzie mogą szybko wysychać i nie uda Ci się zadbać o mikroklimat wewnątrz. Niezwykle istotna jest lokalizacja, w jakiej planujesz umieścić oczko wodne na działce. Jego powierzchnia nie może być całkowicie zacieniona, ponieważ woda nie zdąży się nagrzać. Jednocześnie budowa oczka wodnego nie może być zaplanowana w mocno nasłonecznionym miejscu, bo to doprowadzi do szybkiego wyparowania wody. Jak zbudować oczko wodne we właściwym miejscu? Najlepiej znajdź przestrzeń tylko z jednej strony porośniętą krzewami, co zapewni odpowiednie warunki. Budowa oczka wodnego krok po kroku zależna jest od konstrukcji, jaką wybierzesz. Najczęściej małe oczko wodne w ogrodzie wykonywane jest z gotowej formy z tworzywa sztucznego, które wkopuje się w ziemię. W niej znajdują się kaskady i miejsca na rośliny. Jednak takie oczka wodne w ogrodzie mają małe rozmiary. Jeśli chcesz stworzyć większe oczko wodne, budowa będzie wymagała od Ciebie więcej kreatywności. Będziesz musiał wykopać oczko o konkretnym kształcie i głębokości. Następnie dobrze jest uszczelnić je z użyciem folii lub maty kauczukowej. Wtedy także możliwa jest budowa oczka wodnego z kaskadą lub fontanną na środku. Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie? Nie możesz zapomnieć o roślinach wodnych, które zamienią basen na oczko wodne na działce. Jeśli dysponujesz konstrukcją z tworzywa sztucznego, budowa oczka wodnego wyposażona jest w kieszenie na ziemię i rośliny wodne. W oczkach uszczelnionych folią musisz zdecydować się na kosze z roślinami, które ustawisz na dnie. Jeśli Twoje oczko wodne na działce nie jest uszczelnione, rośliny możesz sadzić w dnie. Nie zapomnij też o oczyszczaczach i napowietrzaniu wody. Skoro wiesz już jak zrobić oczko wodne, pora przystąpić do działania.
Jak uszczelnić przeciekające oczko wodne?
Problem wody wydostającej się spodem z oczka wodnego na działce jest bardzo powszechny. Szczególnie często pojawia się w sytuacji, kiedy podłoże jest piaszczyste. Jak uszczelnić przeciekające oczko wodne? Wszystko zależy od jego konstrukcji. Jeśli wybrałeś samodzielną budowę oczka wodnego krok po kroku, podłoże zbiornika wyłożysz folią lub wykładziną z kauczuku. To te materiały zapewniają szczelność oczka wodnego. Budowa może jednak nie pójść po Twojej myśli lub podłoże uszkodzą korzenie i woda będzie uciekała. W takiej sytuacji jak uszczelnić przeciekające oczko wodne? Będziesz musiał wypuścić całą wodę ze zbiornika i wprowadzić poprawki do uszczelnienia. Najlepiej będzie dokładnie wyczyścić całą powierzchnię, by odnaleźć nieszczelność. W tej części oczka wodnego w ogrodzie nałóż dodatkową warstwę materiału uszczelniającego. Podobne zadanie czeka Cię, jeśli wybrałeś zbiornik gotowy, wykonany z tworzywa sztucznego. Budowa oczka wodnego z odlewu może pękać pod wpływem nierównomiernego osiadania ziemi po wykopie. Wówczas także musisz oczyścić cały zbiornik najlepiej w trakcie zimowego spuszczania wody. Następnie zlokalizowaną szczelinę możesz zakleić pianką poliuretanową. Gotowy Kartusz poliuretanu do pistoletu znajdziesz w sklepie Industria24. Dodatkowo całość możesz pokryć folią, żeby Twoje oczko wodne na działce na długo zachowało szczelność.