Na wielu forach ogrodniczych coraz częściej pojawiają się pytania o to, jak wykonać donice z desek, jak zrobić donice ze styropianu, jak zrobić dużą donicę betonową, z czego zrobić donice do ogrodu. Skąd takie zainteresowanie tematem? Czy nie lepiej udać się do sklepu ogrodniczego, by tam zaopatrzyć się w donice ze styropianu wykonane fabrycznie? Oczywiście jest to dobre rozwiązanie, gdy donice ze styropianu potrzebne są od zaraz. Jeżeli jednak czasu jest pod dostatkiem, a ktoś posiada w dodatku żyłkę majsterkowicza, czy nie lepiej donice z desek czy z betonu wytwarzać samodzielnie? Wiedząc, jak zrobić donicę, można trochę zaoszczędzić, a co najważniejsze – można tworzyć takie donice ze styropianu i desek, jakie się tylko chce. Postaramy się tutaj podpowiedzieć, jak zrobić donice ogrodowe, jak je kształtować, by przybrały formy zgodne z pomysłem wytwórcy. Na początku warto zastanowić się nad wyborem materiału, zapytać, z czego zrobić donice do ogrodu. Wybór materiału jest początkiem, a pytania o to, jak zrobić donice ze styropianu, betonu czy drewna, wynikają właśnie z wyboru tworzywa. Można przecież połączyć materiały, stworzyć donice z desek i styropianu. Z zewnątrz donica będzie drewniana, a ocieplanie donic styropianem będzie sprawą wnętrza. Szerzej opiszemy to za chwilę. Pytanie o to, jak zrobić donice ze styropianu, dotyka więc właśnie problemu, jakim jest ocieplanie donic styropianem. Oczywiście gotowe donice ze styropianu dostępne są w sklepach ogrodniczych, są to już fabrycznie odlane formy styropianowe, które ciężko jest wykonać w warunkach domowych. Pytając więc o to, jak zrobić donice ogrodowe, większość zainteresowanych ma na myśli materiał taki jak beton albo drewno. Z czego zrobić donice do ogrodu już wiemy, teraz powiedzmy, jak zrobić dużą donicę betonową albo donice z desek.
Donice z desek. Jak zrobić?
By wykonać jakiekolwiek donice z desek potrzebne będą odpowiednie narzędzia. Podstawowymi zaś będą piła oraz wkrętarka. Warto, by wkrętarka była mocna i dobra, szybko się nie rozładowywała, takie są na przykład urządzenia marki Festool. Kiedy już dysponuje się odpowiednim sprzętem, należy pomyśleć o materiale, a więc o deskach tarasowych i jakiejś listwie. Przyda się także tutaj kątownik, paczka wkrętów, folia budowlana, klej i oczywiście styropian, bo ocieplenie donic styropianem jest jedną z czynności wykonywanych przy ich tworzeniu. Jak zrobić donice? Już mówimy. Potrzebne są 4 długi i 4 krótkie odcinki deski o określonych wymiarach, zależnych od tego, jakie długie, wysokie donice chce się uzyskać. Do tego należy dobrać 4 krawędziaki. Dwie długie deski trzeba ułożyć złożone dłuższą krawędzią i przykręcić od wewnątrz kawałki kantówki. Do krawędzi desek zostawia się tyle, ile grubości ma deska. Następnie należy dwa takie same elementy połączyć deskami krótkimi. Potrzebne są następnie dwie listewki na długość donic i jedna deska na dno. W miejsce pomiędzy listwami należy teraz wkleić elementy styropianowe. Tak wygląda właśnie ocieplanie donic styropianem. Teraz wystarczy już tylko wyłożyć donice folią budowlaną. Tak to powstają donice z desek metodą domową.
Jak zrobić dużą donicę betonową?
Wspominaliśmy już, że na forum nierzadko pojawiają się pytania o to, jak zrobić dużą donicę betonową. Otóż aby ją wykonać, należy zaopatrzyć się w zewnętrzną i wewnętrzną formę o takich samych kształtach, ale o różnej wielkości. Między formami powinno zostać jakieś 5 cm wolnej przestrzeni. Przestrzeń ta zostanie właśnie wypełniona betonem. Skoro pytanie brzmiało, jak zrobić dużą donicę betonową, jej grubość powinna wynosić przynajmniej 7 cm. Formę do wylania betonu można stworzyć z pudeł kartonowych, materiałem do form może być plastik, stal, szkło itp. Interesujące kształty można też uzyskiwać ze styropianu. Jeżeli ktoś pyta, jak zrobić donice ogrodowe dobrze, tak, by nie popełnić żadnego błędu, powinien wiedzieć, że wnętrze form warto posmarować jakimś olejem, by nie było kłopotów z wyjęciem donicy, by nie przyklejała się ona do formy. Czasem po prostu trudno oderwać, wyciągnąć z formy donicę, która zrosła się z nią. Mieszankę betonową należy wlewać powoli, równomiernie wypełniać nią spód formy. Następnie należy włożyć mniejszą formę, tak naciskając, by wolna przestrzeń osiągnęła określoną grubość. Tak ukształtowany przedmiot należy zostawić na około 36 godzin do wyschnięcia.