Jak zrobić domek dla dzieci - projekt, wymiary, budowa domku

domek dla dzieci

 

Jednym z elementów, które powinny znaleźć się w każdym ogrodzie, w którym bawią się najmłodsi, jest drewniany domek dla dzieci. Faktem jest, że domki te można dostać w wielu sklepach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać go samodzielnie. Może wydawać się to skomplikowane, w końcu jest to budowa jakiegoś domku, jednak “strach ma wielkie oczy” i taka drewniana konstrukcja wcale nie jest aż tak wymagająca. 

 

Budowa domku dla dzieci

Jeśli Twoje dzieci uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu, wówczas projekt domku dla dzieci będzie idealnym, początkowym rozwiązaniem. Zapewne nie raz z tęsknotą patrzą one na domki innych najmłodszych. W końcu to miejsce, w którym można się szybko zabunkrować i poczuć, że jest to domek przeznaczony tylko dla nich. W internecie na pewno znajdziesz projekt domku dla dzieci w formacie pdf, który znacznie ułatwi Ci pracę i przygotuje do budowy. Już niedługo będziesz mógł sprawić, że Twoja pociecha będzie miała jeszcze większą frajdę, ze spędzania czasu na dworze w słoneczny dzień lub patrząc na gwiazdy na niebie. Każde dziecko, które otrzyma taki prezent, będzie miało okazję do rozwijania swojej kreatywności oraz w większym stopniu nauczy się odpowiedzialności za powierzone mienie. Pytasz co będzie, jak dziecko podrośnie? Masz kilka wyjść:

  • możesz domek rozebrać;
  • możesz oddać go komuś bliskiemu;
  • urządzisz w nim składzik na narzędzia ogrodowe.

 

Domek drewniany dla dzieci – projekt

Tak jak już wcześniej zostało wspomniane, budowa domku dla dzieci, powinna zacząć się od planowania. Domek dla dzieci i jego projekt, i wymiary są właściwie najważniejsze na samym początku, ponieważ bez tego cała konstrukcja może być niestabilna, bądź po prostu nie wyjdzie. Najpierw trzeba się zastanowić, z jakich elementów ma się składać drewniana budowla. Jeśli już mamy projekt gotowy – domek dla dzieci powinno wyposażyć się w odpowiednie materiały, które będą odpowiednio trzymały całą konstrukcję domku. Chodzi m.in. o: profile stalowe, krawędziaki czy słupki. Oczywiście cała budowa nie obejdzie się bez młotka, śrubokrętów czy poziomicy. Zacznij więc od zrobienia listy zakupów i czym prędzej wybierz się do sklepu budowlanego, gdzie zakupisz wszystkie przydatne elementy. Kiedy już wszystko mamy, możemy zabrać się za budowę domku dla dzieci. Od czego powinniśmy zacząć?

  • w pierwszej kolejności buduje się szkielet, podczas czego należy pamiętać, że jeśli główne pomieszczenie będzie się znajdowało na słupach, wówczas należy zadbać o jego stabilność, co może wiązać się z wyrównaniem podłoża. Najlepiej, jeśli domek dla dzieci stawia się na płaskim, betonowym podłożu;
  • kiedy szkielet jest gotowy, zaczynamy zbijać wszystkie elementy w całość. Nie zapominaj o otworach na drzwi i okna. Kiedy ściany są już gotowe, możesz przystąpić do instalowania dachu, który powinien mieć warstwę chroniącą przed deszczem;
  • na samym końcu tworzenia konstrukcji buduje się schody i balustradę;
  • domek możesz wyposażyć również w balkon i pomalować go na dany kolor. Pięknie prezentują się białe domki, które świetnie wyglądają wśród soczystej, ogrodowej zieleni.

Coraz bardziej popularny jest również projekt gotowy – domek dla dzieci z piaskownicą, gdzie dodatkowo w projekcie znajdziesz miejsce na zabawę w piasku. Jest to świetna propozycja dla rodziców, których dzieci uwielbiają tę formę aktywności. Piaskownica może znaleźć się pod domkiem lub obok niego. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

 

Jak dbać o domek drewniany dla dzieci?

Po zakończeniu całej budowy domku dla dzieci drewno powinno się zaimpregnować, aby woda nie uszkodziła konstrukcji. Domek musi być przystosowany do zmiennych warunków atmosferycznych, więc bez dobrego impregnatu ani rusz! Nie jest to jednorazowe zadanie, ponieważ powinno być powtarzane co kilka lat. Warto również zadbać o estetykę domu a wiadomo, że przy dzieciach może być to trudne wyzwanie. Dlatego najlepiej co jakiś czas, w zależności od zabrudzeń, warto pomalować domek świeżą farbą, aby ożywić jego kolor. 

Budując drewniany domek dla dzieci samodzielnie, z pewnością uda Ci się zaoszczędzić konkretną sumę pieniędzy.