Jak zbierać deszczówkę?

jak zbierać deszczówkę

 

Starasz się nie marnować wody? Otóż mamy dla Ciebie informację – całkiem niewykluczone, że nieświadomie marnujesz jej dziesiątki, a nawet setki litrów rocznie! Dodamy jeszcze, że marnujesz wodę, za którą płacisz! Dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób można wykorzystać deszczówkę? Jeżeli szukasz informacji na temat tego, jak zbierać wodę deszczową, to doskonale trafiłeś. Zebraną deszczówką możesz na przykład podlać ogród lub umyć samochód!

 

Czy płacimy za deszczówkę

Okazuje się, że w wielu przypadkach tak – w Polsce istnieje tak zwany podatek od deszczu. Jeszcze do niedawna obciążone nim były wyłącznie osoby posiadające nieruchomość o metrażu przekraczającym 3500 m2. Jaka jest wysokość podatku od deszczu? 1 zł/1 m2. No dobrze – duża część z czytających zapewne teraz odetchnęła z ulgą, ale spokojnie prosimy się jeszcze wstrzymać. Aktualnie procedowana jest nowelizacja ustawy o podatku od deszczu. W myśl nowelizacji kwota podatku ma wzrosnąć do 1,5 zł/1 m2, natomiast powierzchnia nieruchomości, od której płaci się wspomniany podatek, ma zmaleć do 600 metrów kwadratowych! Nie mamy wątpliwości, że kolejne nowelizacje jeszcze bardziej zawężą grono osób zwolnionych z tej opłaty – dlatego, nawet jeśli jeszcze nie zostaniemy obciążeni daniną, to warto już teraz zastanowić się nad wykorzystaniem wody deszczowej, skoro i tak prędzej czy później przyjdzie nam za nią zapłacić. Weźmy również pod uwagę, że nawet jeżeli obecnie nie płacimy za deszczówkę, to płacimy za wodę użytkową, którą wykorzystujemy na przykład do podlewania ogrodu. Zużycie wody użytkowej można ograniczyć dzięki wykorzystaniu wody deszczowej.

 

Przeczytaj również: Kiedy siać trawę? 

 

Rodzaje zbiorników na deszczówkę

Aby móc zbierać wodę deszczową, potrzebujemy oczywiście zbiornika na deszczówkę. Wśród zbiorników na wodę deszczową rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje:

  • naziemne zbiorniki na deszczówkę
  • podziemne zbiorniki na deszczówkę

Zbiorniki naziemne możemy umieścić zarówno w ogrodzie, jak i w jednym z domowych pomieszczeń. Z naszej strony sugerujemy montaż zbiornika w domu, oczywiście pod warunkiem, że dysponujemy odpowiednią ilością wolnej przestrzeni (zbiorniki na deszczówkę sprzedawane są w pojemnościach od 500 do nawet 3000 litrów). Dlaczego sugerujemy montaż zbiornika na deszczówkę w domu, a nie w ogrodzie? Ponieważ zawartość zbiornika na deszczówkę umiejscowionego w ogrodzie, może zamarznąć w okresie zimowym.

Podziemne zbiorniki na deszczówkę zakopuje się w ziemi na takiej głębokości, aby od powierzchni oddzielała je kilkudziesięcio centymetrowa warstwa ziemi – ryzyko wody jest więc znikome. Zarówno zbiorniki deszczowe naziemne, jak i podziemne są wykonane z nieprzepuszczającego wody i niereagującego z ziemią czy powietrzem tworzywa sztucznego. Czasami spotykane są również wykonane domową robotą zbiorniki na deszczówkę z metalowych beczek – nie polecamy tego rozwiązania, metal w połączeniu może korodować, co w dalszej kolejności poskutkuje przeciekiem. Zbiorniki na deszczówkę możemy kupić w sklepie ogrodniczym lub wykonać samemu.

 

Zobacz: Jaka pompa do studni do podlewania?

 

Jak zrobić zbiornik na deszczówkę?

Jeżeli postanowimy wykonać samodzielnie zbiornik na deszczówkę, to będzie nam potrzebna duża beczka plastikowa oraz rura PCV o średnicy o kilka milimetrów większej od średnicy rynny. Deszczówka, którą będziemy zbierać, pochodzić będzie z dachu. Można powiedzieć, że rynny, a konkretniej rynnowy system odprowadzania wody z dachu wykonał już za nas połowę roboty – nam pozostaje jedynie zebranie spływającej wody. Dodamy jeszcze, że nie będziemy w tym materiale tłumaczyli jak podłączyć zbiornik na deszczówkę znajdujący się wewnątrz budynku do rynny, bo realizacja tego zadania wymaga wiedzy budowlanej i najlepiej jest je zlecić fachowcowi. Przejdźmy do meritum – jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny?

Jeżeli mowa o zbiorniku na deszczówkę umieszczonym na zewnątrz, to rurę PCV nasuwamy na rynnę i ukierunkowujemy kolankami do zbiornika na deszczówkę. Najlepiej, jeżeli zbiornik ten zlokalizujemy możliwie jak najbliżej rynny, dzięki czemu unikniemy tworzenia długiej konstrukcji z rury i ograniczymy nieco koszta całej inwestycji. A jak połączyć beczki na deszczówkę, jeżeli uznamy, że przydałby się nam jednak drugi zbiornik? Jeżeli jest to kupiony zbiornik na deszczówkę, to najprawdopodobniej ma on wbudowane przyłącza, dzięki którym możemy podłączyć dodatkowy zbiornik.