Jak wyregulować okna?

regulacja okna

 

Szczelność okien oznacza ograniczenie do minimum ucieczki ciepłego powietrza. Przez nieszczelne okna może uciekać kilkadziesiąt procent całego ciepłego powietrza. Dlatego często potrzebna jest sumienna regulacja docisku okien PCV. Instrukcja przeprowadzania tego procesu znajduje się w poniższym tekście. Dowiesz się z niego jak wyregulować okna plastikowe i kiedy jest odpowiedni moment na regulację okien Drutex i innych. 

 

Regulacja okien plastikowych - kiedy będzie potrzebna?

We wcześniejszych poradnikach wskazaliśmy już, jak uszczelnić okna i jakich materiałów do tego użyć. Może się jednak okazać, że nie jest potrzebne uszczelnienie, a wystarczy jedynie regulacja okna uchylnego. Jeśli żaden z wymienionych w tekście sposobów nie zmienił sytuacji, warto spróbować innych metod. Jak poznać, że regulacja okien jest już niezbędna? Niedociśnięte okna powodują uciekanie ciepłego powietrza. Jednocześnie zimne powietrze dostaje się do wewnątrz mieszkania i wychładza je. Takie ruchy mas powietrza widać na poruszającej się zasłonie i mogą oznaczać, że regulacja okien PCV jest już konieczna. Często regulacja okien plastikowych jest potrzebna w sytuacji, kiedy z zewnątrz dobiegają bardzo intensywne hałasy. Dobrze dociśnięte okna nie powinny przepuszczać zbyt wielu intensywnych dźwięków, dlatego proces może być nieunikniony. Regulacja okna PCV nie tylko polega na ich dociskaniu. Czasem zdarza się, że skrzydło zbyt mocno przylega do ościeżnicy. Może to spowodować całkowity brak wentylacji, nagromadzenie wewnątrz wilgoci i powstawanie grzybów i pleśni. W takiej sytuacji szybciej zużywają się uszczelki, które działają na granicy swojej wytrzymałości. Regulacja okien Drutex pozwoli wydłużyć ich żywotność i zadbać o mikroklimat wewnątrz mieszkania. 

 

Regulacja okien na zimę - czy to ma sens?

Nieszczelne okna w okresie letnim w zasadzie nikomu nie przeszkadzają. Wówczas najczęściej okna otwierane są na oścież i regulacja okien PCV jest ostatnią rzeczą, o jakiej myślisz. Także w porze jesiennej czy wiosennej mogą poprawić wentylację w pomieszczeniu i regulacja okien plastikowych nie jest potrzebna. Problem pojawia się po pierwszych jesiennych przymrozkach, kiedy temperatura na zewnątrz spada. Jak wyregulować okna plastikowe na zimę i w jakich sytuacjach to robić? Regulacja okien na zimę to metoda, która czasem stosowana jest w skrzydłach starszego typu. Konstrukcja nie jest wyposażona w mikrowentylację, dlatego nieszczelność ma ją zastąpić. W takich konstrukcjach  przeprowadzana jest właśnie regulacja okien na zimę. Jak wyregulować okna plastikowe na zimę? Wystarczy je docisnąć metodą, którą przedstawimy w dalszej części tekstu. Najczęściej już na wiosnę regulacja okna PCV przeprowadzana jest ponownie, aby powrócić do szczeliny. 

 

Regulacja docisku okien PCV - instrukcja

Jak wyregulować okna plastikowe? Są dwie metody, a wybór odpowiedniej zależy od tego, z jakim problemem się mierzysz. Pierwszym sposobem jest regulacja okien niewłaściwie nachodzących na ramę. Regulacja okien PCV powinna rozpocząć się od obrysowania krawędzi styku. Następnie regulacja okien prowadzona jest dwoma śrubami na zawiasach, które widoczne są po otwarciu okna. Z kolei za regulację wysokości okna odpowiada śruba znajdująca się na górze dolnego zawiasu. Innym sposobem jest regulacja docisku okien PCV. Instrukcja przeprowadzenia tego etapu prac zaczyna się od diagnozy z użyciem kartki. Jeśli kartka wsunięta między skrzydło a ościeżnicę wysunie się bez oporu, potrzebna będzie regulacja okien PCV. W tym celu będziesz musiał dokręcić śruby mimośrodowe, które znajdują się na okuciu skrzydła. Pozostaje pytanie, jak docisnąć okna na zimę? Dokładnie tymi samymi śrubami na krawędzi skrzydła. We wszystkich pracach związanych z regulacją okna uchylnego potrzebny będzie klucz imbusowy 4mm i miarka. Można sięgnąć także po ramię z grzechotką do łatwiejszej regulacji. Te i wiele innych akcesoriów monterskich oraz narzędzi ręcznych, znajdziesz w sklepie Industria24.