Jak wyczyścić miedź?

miedź

 

Produkty z miedzi wykonywane są już od tysięcy lat. Znane były jeszcze przed wynalezieniem żelaza, ale nadal zdobią wnętrza naszych domów. Jednak od tysiącleci użytkownicy wyrobów z tego materiału dostrzegają siny nalot na miedzi. Powierzchnia metalu traci wówczas estetykę i potrzebne jest nieraz bardzo uciążliwe czyszczenie miedzi. W poradniku podpowiemy, jak wyczyścić miedź i czy istnieje sposób na czyszczenie miedzi w ułamku sekundy?

 

Śniedź na miedzi - skąd się bierze?

Nieestetyczna powłoka na tym materiale ma wiele nazw. Zielony nalot na miedzi często określany jest jako śniedź, patyna lub grynszpan szlachetny. Powstaje w wyniku reakcji stopów miedzi z wilgotnym otoczeniem. Proces, w którym tworzy się śniedź na miedzi, nazwany jest korozją miedzi, a charakterystyczna powłoka jest trwała i nie zmienia swojego stanu skupienia. Jeśli nie zdecydujesz się na czyszczenie miedzi, produkt już zawsze będzie miał taki wygląd i nie będzie postępowała dalsza degradacja materiału. Zanim dowiesz się czym czyścić miedź, zastanów się nad sensem tego procesu. Nie chodzi tu tylko o to, że czyszczenie monet miedzianych czy innych elementów dekoracyjnych nie jest stałe, ponieważ śniedź na miedzi pojawi się ponownie. Wiele osób uznaje zielony nalot na miedzi za element estetyczny. Najlepszym przykładem jest słynna Statua Wolności w Nowym Jorku. Wykonana jest z miedzi, a jej charakterystyczny kolor to wspomniany grynszpan szlachetny. Nie wiadomo jednak, czy to dekoracja, a może trudno znaleźć sposób na to, czym wyczyścić miedź na tak dużym obiekcie.

 

Czym czyścić miedziane monety i inne dekoracje?

Miedź powszechnie wykorzystywana była do produkcji monet. Obecnie w monetach w naszym kraju stosowane są stopy wykorzystujące miedź z domieszkami aluminium i cyny. Jednak dla miłośników numizmatyki pytanie, czym czyścić miedziane monety jest jak najbardziej zasadne, ponieważ wiele starych monet wybijano w bogatego stopu miedzi. Na rynku dostępne są gotowe preparaty, z których wykonuje się roztwory do zanurzania monet. Czyszczenie monet miedzianych można przeprowadzić także za pomocą szczoteczki i pasty do zębów. Wymaga to jednak sporo uwagi. Miedź wykorzystywana jest także do produkcji wielu akcesoriów dekoracyjnych. Można spotkać patery miedziane czy świeczniki wykonane z tego materiału. Na każdym z wyrobów może znaleźć się zielony nalot na miedzi. Do czyszczenia takich akcesoriów można użyć ogólnodostępnych środków chemicznych lub uniwersalnych odrdzewiaczy. Jest jednak kilka naturalnych produktów, które znajdziemy głównie w kuchni. Czym wyczyścić miedź? Wśród sposobów na śniedź na miedzi znajdują się mieszanki wykorzystujące sól, sodę oczyszczoną czy colę. Powszechnie stosowany do czyszczenia różnych zabrudzeń w domu jest sok z cytryny. 

 

Czyszczenie miedzi w ułamku sekundy - sprawdzony sposób

W internecie można znaleźć wiele sposobów na to, jak czyścić miedź. Jedne są bardziej skuteczne, a inne mniej. Hitem jest jednak czyszczenie miedzi w ułamku sekundy. Choć ten sposób na usuwanie nalotu na miedzi jest stosunkowo stary i znany już niemal każdemu, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Na dodatek jest bardzo skuteczny i naturalny. Czyszczenie miedzi w ułamku sekundy - jak wyczyścić miedź w tak krótkim czasie? Sposób to wykorzystanie kwasu zawartego w soku cytryny i właściwości żrących soli. Oba te produkty wchodzą w reakcję z miedzią i usuwają z niej charakterystyczną powłokę. Jak czyścić miedź tą metodą? Wystarczy zmieszać ze sobą oba składniki w podobnych proporcjach i nałożyć na miękką gąbkę lub szmatkę. Następnie wystarczy przyłożyć ją do miedzianego świecznika czy innego elementu, żeby natychmiast usunąć śniedź. Proces nie wymaga uciążliwego szorowania, a po nim miedź wygląda jak nowa. Z tego poradnika dowiedziałeś się czym czyścić miedziane monety i jak wyczyścić miedź. W naszych innych wpisach podpowiadamy między innymi, jak walczyć z brudem na mosiądzu oraz jak wykonać renowację drzwi. Sprawdź także asortyment sklepu Industria24 w poszukiwaniu elektronarzędzi potrzebnych specjalistom i majsterkowiczom.