Jak usunąć starą fugę?

stara fuda

 

Fuga pomiędzy płytkami ceramicznymi jest w największym stopniu narażona na uszkodzenia mechaniczne. Choć z założenia ma poprawić estetykę powierzchni glazurniczych, zniszczona wywołuje wręcz odwrotny efekt. Jak usunąć starą fugę cementową z powierzchni okładzin ceramicznych? Jakie narzędzia wykorzystać do usuwania starych fug? Podpowiadamy. 

 

Usuwanie starych fug - kiedy będzie konieczne? 

Płytki ceramiczne należą do najczęściej stosowanych materiałów przy wykańczaniu wnętrz. W pracach glazurniczych pomiędzy poszczególnymi elementami pozostawia się kilkumilimetrowe szczeliny, czyli fugi. Mają one za zadanie przenoszenie naprężeń z płytek i tym samym zapobiegają ich pękaniu. Jednocześnie stanowią dodatkowy element dekoracyjny. Z biegiem czasu fuga traci swój wygląd i kształt, dlatego konieczne będzie usunięcie fugi. Przy użytkowaniu powierzchni glazurniczych to właśnie fuga jest najczęściej narażona na uszkodzenia i zabrudzenia. Na jej powierzchni osadza się błoto i kurz, a także powstają pęknięcia. Wykruszony materiał nie wygląda atrakcyjnie, a pomiędzy płytkami zaczyna gromadzić się woda, brud, a nawet pleśń. Takie objawy oznaczają, że nieuchronnie czeka Cię usuwanie fugi i wymiana jej na nową. Jeśli zauważyłeś już te objawy, dowiedz się, jak usunąć starą fugę.

 

Czym usunąć fugę z płytek - najczęściej używane narzędzia

Wymianę fugi musisz rozpocząć od całkowitego usunięcia starej warstwy tego materiału. Niestety, bazą dla fugi najczęściej jest cement, dlatego wydobycie mieszanki ze szczelin pomiędzy płytkami jest trudne i pracochłonne. Jednocześnie musisz pamiętać o tym, żeby nie ukruszyć samej płytki ceramicznej. Czym usunąć fugę z płytek? Przez pracowników budowlanych najczęściej stosowane są dwa typy narzędzi. Pierwszym z nich są wszelkiego rodzaju skrobaki i ostre krawędzie szpachelki, którymi można wybrać największe kawałki materiału. Jednak o skutecznej pracy można mówić tylko w sytuacji, kiedy cała fuga zostanie wydobyta. Jak usunąć starą fugę, która pozostała po użyciu skrobaka? Najlepiej wykorzystać do tego szczotki z twardym włosiem, jednak wykonanym z tworzywa sztucznego, a nie drutów stalowych. 

 

Usuwanie fugi z płytek krok po kroku 

Praca związana z usuwaniem fugi nie jest bardzo skomplikowana, jednak wymaga sporo czasu, uwagi i cierpliwości. Jak usunąć fugę z płytek? Prace musisz przeprowadzać metodycznie, poruszając się w jednym kierunku. Możesz najpierw wyczyścić szczeliny wzdłuż pomieszczenia, a następnie zająć się poprzecznymi. Alternatywnym rozwiązaniem jest usuwanie wszystkich fug kolejno, przesuwając się do przodu pojedynczymi rzędami. Po wstępnym czyszczeniu możesz przejść do zbierania pozostałości za pomocą szczotki. Usuwanie fugi z płytek musisz przeprowadzić na całej powierzchni podłogi i dopiero po zakończeniu pracy możesz przystąpić do nakładania nowej warstwy. W ten sposób unikniesz pękania fugi w miejscach łączenia warstw. Następnie podłoże trzeba odkurzyć, umyć i odczekać do całkowitego wyschnięcia. Dopiero na tak przygotowanej powierzchni możesz przejść do aplikacji nowej fugi na całej powierzchni glazurniczej. Skoro masz już pojęcie o tym, jak usunąć starą fugę cementową, pora zakupić odpowiednie akcesoria do pracy. Proponujemy ofertę sklepu Industria24, w której znajdziesz wiele przydatnych akcesoriów. Przy wstępnym usuwaniu fugi przydatna będzie szpachla lub Skrobak do farby, lakieru do opalarek Makita. Z kolei przy usuwaniu resztek sprawdzi się Szczotka okrągła 38 / 70 mm do odkurzaczy Makita. Dzięki niej szybko wydobędziesz resztki, materiału, a po podłączeniu jej do odkurzacza, za jednym zamachem odkurzysz powierzchnię. Za każdym razem usuwanie fugi z płytek musisz zakończyć nałożeniem nowej fugi. Tylko w ten sposób ograniczysz szanse na pękanie płytek i zapobiegniesz gromadzeniu się zabrudzeń pomiędzy nimi.