Kiedy warto malować sufit? Jedynie wtedy, kiedy jest on idealnie gładki i pozbawiony ubytków – musi on być więc idealnie wyszpachlowany a gładź szpachlowa równo zeszlifowana. Dlatego dziś opowiemy nieco więcej na temat szpachlowania sufitu – elementu wnętrza, który ma kluczowy wpływ na odbiór wizualny całego pomieszczenia! Jak szpachlować sufit? Czy szpachlowanie sufitu można wykonać samodzielnie? Sprawdźmy!
Szpachlowanie sufitu i ścian
Szpachlowanie ścian polega na umieszczaniu gładzi w ubytkach i nierównościach przy pomocy szpachelki. Kolejnym krokiem jest usuwanie nadmiaru gładzi szpachlowej i polerowanie, czyli szlifowanie powierzchni wypełnień w taki sposób, by cała powierzchnia ściany była równa. Dopiero na wyrównanych w ten sposób ścianach można położyć farbę – malowanie bez szpachlowania może uwidocznić nierówności, a także uniemożliwia późniejsze szpachlowanie. Dlatego, zanim przejdziemy dalej, przypominamy – najpierw szpachlowanie, później malowanie!
Samodzielne szpachlowanie sufitu
Szpachlowanie wymaga doświadczenia i precyzji – dlatego zalecamy, by czynność tą wykonywała osoba posiadająca kompetencje w tym zakresie. Nie da się jednak ukryć, że w czasach, w których na wolne terminy u ekip remontowych czeka się długimi miesiącami, a ceny materiałów budowlanych stale rosną, coraz więcej osób zastanawia się, w jaki sposób samodzielnie szpachlować ściany i sufity. Dlatego, jeżeli czujesz się na siłach, by czynność tę wykonać samodzielnie, to mamy dla Ciebie kilka porad.
Zobacz: Jak położyć wykładzinę PCV?
Szpachlowanie sufitu krok po kroku
Do wykonania tej czynności będziesz potrzebował takich przedmiotów jak – drabina, kombinerki, gąbka do szlifowania lub papier ścierny, szpachelka, szpachla powierzchniowa, pędzel, gładź do szpachlowania sufitu, wiaderko, taśma malarska, folia i miotła. Większość z wymienionych przedmiotów możesz kupić w sklepie Industria24.pl z ekspresową wysyłką – dlatego szpachlować sufit możesz zacząć już jutro!
- Przygotowanie pomieszczenia. Szpachlowanie sufitu należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania pomieszczenia. Z pokoju należy wynieść wszystkie meble i przedmioty. Podłogę zabezpiecz folią doklejoną do podłogi taśmą malarską. W następnej kolejności z sufitu usuwamy wszelkie wkręty lub kołki przy pomocy kombinerek. Przy pomocy miotły usuń pajęczyny oraz inne zabrudzenia. Tak wyczyszczony sufit należy w następnej kolejności przemyć wilgotną ścierką i pozostawić do wyschnięcia.
- Przygotowanie masy do szpachlowania. Masę szpachlarską (gładź do szpachlowania) przygotuj w wiadrze zgodnie z zaleceniami producenta. Zwróć uwagę na to, by był to produkt odpowiedni nie tylko do szpachlowania ścian, ale również sufitów.
- Szpachlowanie sufitu. Dochodzimy do sedna, czyli szpachlowania sufitu. Wszelkie ubytki i nierówności pokrywamy przygotowaną wcześniej masą szpachlarską – czynność tę możemy wykonać przy pomocy małej szpachelki lub pędzla. Następnie wyłożoną w ubytku masę wyrównujemy, przejeżdżając po niej szpachlą powierzchniową – dobrze, jeżeli szerokość tej szpachli jest większa niż szerokość największego ubytku, dzięki czemu wypełnienie można lepiej wyrównać. Wypełnione ubytki wygładzamy półkolistym ruchem, zwróćmy też uwagę na siłę nacisku. Ciężko dać tutaj konkretną wskazówkę, ze względu na różnice w gęstości poszczególnych wypełnień – w trakcie wyrównywania dociskaj więc tak, by wypełnienie było możliwie jak najbardziej wyrównane z powierzchnią.
- Poczekaj na wyschnięcie masy szpachlowej. W tej kwestii sugeruj się zaleceniami producenta – okres ten wynosi od dwóch godzin do doby.
Czym wyrównać sufit po szpachlowaniu?
Sufit po szpachlowaniu wyrównujemy gąbką do polerowania lub drobnoziarnistym papierem ściernym. Wyrównywanie przeprowadzamy wykonując szybkie, półkoliste ruchy i ścierając wyschniętą w ubytkach masę szpachlową do linii sufitu. Poziom wyrównania sufitu możesz także sprawdzić przy wykorzystaniu poziomicy – przyrządu służącego do sprawdzania równości powierzchni płaskich oraz elementów konstrukcyjnych.
Przeczytaj także: Pęknięta rura w ścianie.