Szkło jest tak powszechnie stosowanym surowcem, że nie ma sensu wymieniać branż, w których jest ono wykorzystywane. Lepiej powiedzieć, że materiał ten jest stałym elementem naszej codzienności. Dlatego dziś opowiemy nieco więcej na temat obróbki szkła. Jak przeciąć szkło domowym sposobem? Jak przeciąć szkło klejone i się przy okazji nie skaleczyć? Sprawdźmy!
Jak powstaje szkło?
Szkło wytwarzane jest w hutach szkła z mieszaniny piasku (krzemu), węglanu wapnia i węglanu sodu. Powstałe pod wpływem wysokiej temperatury tlenki sodu i wapnia reagują z krzemem – po zastygnięciu, powstała w ten sposób substancja nazywana jest szkłem. Opisany proces jest podstawowym procesem produkcji – może on zostać zmodyfikowany, czego efektem są szkła o różnej barwie i właściwościach.
Zobacz również: Czym przeciąć drut?
Szkło – rodzaje i właściwości
Najpopularniejsze rodzaje szkła otrzymywanego w sztucznie i wykorzystywanego w przemyśle to:
- Szkło float – najpopularniejszy rodzaj szkła. Jest to przezroczysty materiał o delikatnym, widzianym szczególnie na krawędziach, zielonkawym odcieniu.
- Szkło białe (optiwhite) – szkło przezroczyste, bezbarwne – wykorzystywane na przykład, do produkcji akwariów.
- Szkło satynowe – szkło powstające poprzez trawienie szkła kwasem. Uzyskane w ten sposób „przyciemniane” szyby stosuje się na przykład do produkcji drzwi balkonowych.
- Szkło hartowane – szkło 5 do 7 razy mocniejsze od standardowego szkła. Hartowanie polega na poddaniu szyby specjalnej obróbce termicznej. Proces hartowania można stosować przy różnych odmianach – nie zmienia on ich wyglądu wizualnego, natomiast zwiększa znacząco odporność na zbijanie.
- Szkło laminowane – rodzaj szkła, w którym pomiędzy dwie tafle szkła wstawia się folię EVA lub PVB. Folia ta może być bezbarwna lub kolorowa. Szkło tego typu jest bardziej odporne na zbijanie od zwykłej szyby, a jeżeli zostanie zbite, to rozpada się na dużo mniejsze kawałeczki niż tradycyjna szyba.
Jak przeciąć szkło w domu?
Na początku chcielibyśmy zaznaczyć, że cięcie szkła wymaga odpowiedniego doświadczenia i powinno być wykonywane przez szklarza. Cięcie butelki szlifierką bez odpowiedniego doświadczenia jest niebezpieczne dla zdrowia i może zakończyć się skaleczeniem! Jeżeli jednak z jakiegoś powodu uważasz, że masz wystarczające umiejętności, by przeciąć szkło samodzielnie, to mamy dla Ciebie kilka cennych informacji. Na początek zaznaczymy, że jeżeli szukasz informacji na temat tego, jak przeciąć szkło hartowane – to z szybą do przecięcia udaj się do szklarza. Szkło hartowane ma specyficzne właściwości – ingerencja w jego strukturę w domowych warunkach poskutkuje rozbiciem całego elementu szklanego na drobne kawałki.
Zobacz: Czym usunąć starą fugę?
Czym przeciąć szkło?
Najpopularniejsza technika to cięcie szyby szlifierką. Odpowiednim narzędziem do realizacji jego zadania jest na przykład dostępna w sklepie Industria24.pl szlifierka kątowa 9564PZ Makita. Jak przeprowadzić cięcie szkła tą techniką? Tafla szklana podkładana jest drewnem. Drewno to miękki materiał, który dobrze amortyzuje drgania występujące w trakcie kontaktu szlifierki z powierzchnią szklaną. Deskę drewnianą możemy także wykorzystać do wyznaczenia kątów prostych i wykonywać cięcie wzdłuż brzegu deski.
Szkło – ciekawostki
Szkło jest materiałem, który ludzkość zna od zawsze. Kiedyś, kiedy jeszcze nieodkryta została technologia wytwarzania tafli szklanych, korzystano z naturalnie występującej odmiany tego surowca – czyli tektytu. Najbardziej znana odmiana tektytu występuje w pobliżu wulkanów i najprawdopodobniej powstaje w procesach topienia krzemu w trakcie erupcji wulkanicznej. Ciekawostką jest fakt, że naukowcy wciąż nie potrafią dojść do porozumienia w kwestii pochodzenia szkła naturalnego (tektytu) – dopuszcza się nawet jego pozaziemskie pochodzenie. Tektyt jest aktualnie bardzo cenionym kamieniem kolekcjonerskim.
Kwestia pochodzenia tektytu nie jest jednak jedyną naukową kością niezgody związana ze szkłem. Równie gorącą dyskusję wywołuje określenie stanu skupienia szkła. Układ cząsteczek w strukturze tego materiału przypomina bardziej układ cząsteczek w cieczy czy gazie niż układ cząsteczek w ciele stałym. Z drugiej strony materiałowi temu nie można odmówić stałej postaci – pod względem właściwości fizycznych materiał ten znacznie bardziej przypomina ciało stałe niż ciecz czy gaz. Wyjątkowa specyfika tego surowca sprawiła, że większość naukowców zajmujących się tym tematem podzieliła się na dwa obozy – jeden twierdzący że szkło jest cieczą o specyficznych właściwościach oraz drugi, uważający, że szkło jest ciałem stałym. Finalnie szkło uznano za tak zwane ciało bezpostaciowe co czyni je jeszcze bardziej wyjątkowym na tle innych, znanych ludzkości materiałów!