Wielu z nas Wykładzina PCV kojarzy się z typem pokrycia podłoża, które modne było kilka dekad temu – nic bardziej mylnego! Okazuje się, że nowe rodzaje wykładzin syntetycznych mogą doskonale imitować kafle czy odłogi drewniane. Niewątpliwym atutem wykładzin PCV są także ich właściwości – jakie? Dokładnie opisujemy je w niniejszym tekście. Kolejną zaletą tego rodzaju podłogi jest to, że możesz ją wyłożyć samodzielnie – w jaki sposób? Na to również znajdziesz odpowiedź w trakcie czytania. Dlatego bez większego przedłużania – zapraszamy do dalszej lektury!
Wykładziny PCV – wykładziny syntetyczne
Wykładziny PCV to inaczej wykładziny syntetyczne, czyli wyprodukowane z tworzyw sztucznych (na przykład polichlorku winylu – wykładziny winylowe). Podłogi tego rodzaju sprzedawane są zazwyczaj w rolkach, dlatego ich transport jest dużo wygodniejszy, niż ma to miejsce w przypadku parkietów, kafli czy podłóg drewnianych. Jakie są rodzaje podłóg PCV? Ze względu na właściwości budowy rozróżniamy dwa typy podłóg syntetycznych:
- Wykładziny PCV homogeniczne – czyli podłogi syntetyczne wykonane z pojedynczej warstwy tworzywa sztucznego. Na tego typu podłogach mogą pojawić się odciski oraz zagłębienia powstałe ze względu na „pracowanie” podłogi. Warto też mieć na uwadze, że wszelkie zanieczyszczenia pozostałe pod taką podłogą będą bardziej widoczne na jej powierzchni niż na powierzchni wykładziny heterogenicznej.
- Wykładziny PCV heterogeniczne wykonane są z kilu warstw tworzywa sztucznego. Ze względu na swoją grubość wgniecenia spowodowane pracowaniem podłogi są mniej widoczne, a naciski na powierzchnię podłogi lepiej amortyzowane. Zawsze należy dokładnie wymyć podłoże, na którym rozkładamy wykładzinę PCV, jednak jeżeli przeoczymy jakieś zanieczyszczenia, to w wypadku wykładziny heterogenicznej odciski nimi spowodowane będą mniej widoczne.
Zobacz: Jaki silikon do brodzika?
Wykładziny syntetyczne – właściwości
Wykładziny PCV są często stosowane w kuchni czy łazience ze względu na to, że słabo wchłaniają wilgoć. Tego typu wykładziny odznaczają się także niskim stopniem ścieralności – dlatego doskonale zdadzą egzamin na przykład w przedpokoju, czyli miejscu, w którym szczególnie w okresie zimowym, podłoga ma styczność z ciężkim i wilgotnym obuwiem. Wspomnieliśmy już, że heterogeniczne wykładziny syntetyczne, dobrze amortyzują upadek – dlatego stosuje się je także w obiektach sportowych.
Samodzielne układanie wykładziny pcv
Wykładzina PCV ma jeszcze jeden atut – jeżeli mamy żyłkę majsterkowicza, kilka niezbędnych narzędzi i zapas energii do działania, to możemy ją położyć samodzielnie. Do realizacji tego zadania będziemy potrzebowali takich przedmiotów jak:
- nóż do tapet lub dywanów,
- prowadnica lub linijka do cięcia dywanów,
- wałek do utwardzania kleju,
- klej do wyklejania podłogi PCV dostosowany do rodzaju podłoża, na którym kleimy wykładzinę.
Następnym krokiem jest przygotowanie podłoża. Jeżeli nie masz któregoś z wymienionych narzędzi, to możesz je zakupić w sklepie Industria24.pl.
Przeczytaj: Ile kosztuje cyklinowanie parkietu?
Co położyć pod wykładzinę pcv?
Na jakie podłoże kładziemy wykładzinę PCV? Na każdej oprócz dywanu czy wykładziny materiałowej – może być to więc beton, panele, drewno, płyta OSB lub nawet płytki kafelkowe. Jak położyć wykładzinę pcv na płytki kafelkowe? Po pierwsze wykładzina pcv na stare płytki kafelkowe powinna mieć odpowiednią grubość, ponieważ pozwoli to zamaskować ewentualne nierówności. Po drugie, zanim przejdziemy do wyklejania wykładziny, należy sprawdzić, czy podłoga jest stabilna, a płytki nie ruszają się – zasada ta odnosi się również do podłogi drewnianej czy paneli. Jeżeli którykolwiek element podłogi będzie się ruszał, to ruszać się będzie cała wyklejona podłoga i może to skutkować jej stopniowym odrywaniem. Następnie podłoże, na którym wykleimy podłogę syntetyczną, należy odpowiednio przygotować – odkurzyć, wymopować i poczekać aż wyschnie.
Układanie wykładziny pcv – krok po kroku
Krok pierwszy to dopasowanie rozmiaru wykładziny do wymiarów pomieszczenia. Jeżeli wykładzina nie była wcześniej wymierzona i docięta, to rozwijamy rolkę w pomieszczeniu i zostawiając zapas około 3 cm z każdej strony, docinamy wykładzinę nożem do tapet wzdłuż styku podłogi i ściany.
Krok drugi to klejenie. Po pierwsze musimy posiadać klej, który zwiąże wykładzinę z danym podłożem – dlatego zakup danego kleju polecamy skonsultować ze sprzedawcą. Podwijamy do środka połowę wykładziny i całą powierzchnię podłoża pokrywamy klejem. Kiedy już podłoże jest pokryte klejem, to rozwijamy z powrotem na nim wykładzinę – czynność tę powtarzamy z drugiej strony. Na koniec sklejoną podłogę utwardzamy wałkiem do utwardzania kleju.
Krok trzeci to odczekanie co najmniej 24 godzin. Kiedy już klej zwiąże wykładzinę z podłożem, to możemy przejść do montażu listew przypodłogowych. W pierwszej kolejności musimy wyciąć nożem do tapet pozostawiony zapas wykładziny – bez obaw, ewentualne niewielkie nierówności przy wycinaniu zostaną zamaskowane przez wspomniane listwy podłogowe. Montaż listew przypodłogowych to temat dobry na kolejny artykuł, ponieważ ich poszczególne rodzaje różnią się sposobem instalacji – dlatego w tej materii polecamy sugerować się zaleceniami producenta!