Kładzenie tynku mozaikowego to proces łatwy i przyjemny, pod warunkiem, że się wie, jak go wykonać, czego użyć i co robić jako pierwsze, drugie i ostatnie. Bardzo często zdarza się, że przy niewykwalifikowanych pracownikach kładzenie tynku mozaikowego kończy się tym, że na ścianach zostają nierówności, widać ślady szpachli, a także, co najgorsze, występują dziurki i dziury. Wszystkie takie przykre niespodzianki wynikają z niewiedzy i braku praktyki, więc pytania o to, jak kłaść tynk mozaikowy czy jak nakładać tynk mozaikowy, są jak najbardziej zasadne. Lepiej pytać i dowiadywać się wszystkiego przed wykonaniem pracy, niż załamywać ręce na widok nierówności i dziur, zastanawiając się, czy można położyć tynk mozaikowy na tynk mozaikowy. Koszt ponownego kładzenia jest przecież już większy. A więc, jak kłaść tynk mozaikowy? Przede wszystkim „z głową”, powoli i dokładnie. Ale to tym wszystkim już za chwilę.
Tynk mozaikowy to w zasadzie masa, która została wytworzona na podstawie żywicy akrylowej, dlatego też czasem na tego rodzaju tynk mówi się żywiczny albo marmolit. Tynk mozaikowy posiada specyficzną strukturę, chropowatą, utworzoną z kruszyw kwarcowych.
Jak usunąć tynk mozaikowy?
Pora teraz na to, by podpowiedzieć, jak nakładać tynk mozaikowy, jak to zrobić, by efekt był spektakularny, czyli zadowalał wszystkich, zarówno wykonawców, jak i zleceniodawców. Zanim jednak o tym powiemy, zastanówmy się, jak usunąć tynk mozaikowy, aby uzyskać świeżą powierzchnię, przeznaczoną do położenia nowego tynku. Oczywiście należy to zrobić jak najprościej, używając młotka i przecinaka. Jeśli jednak tynk jest bardzo mocno związany z podłożem, należy wtedy użyć wiertarki udarowej, frezarki do tynków bądź szlifierki do betonu. Zamiast jednak pytać o to, jak usunąć tynk mozaikowy, może warto zastanowić się nad tym, czy nie lepiej pokryć starą warstwę klejem wraz z siatką z włókna szklanego. Dzięki temu można uzyskać powierzchnię, która doskonale nadaje się do tego, by położyć na niej nową warstwę tynku. Warto w tym miejscu od razu odpowiedzieć na często pojawiające się pytanie o to, jak poprawić źle położony tynk mozaikowy, które wiąże się bezpośrednio z tym: czy można położyć tynk mozaikowy na tynk mozaikowy? A więc jak to wygląda, można czy nie można kłaść tynku na tynk? Jeżeli niedoskonałościami na ścianie są jedynie ślady po szpachli i niezbyt duże nierówności, można śmiało kłaść jedną warstwę tynku na drugą. Warto jednak pamiętać, że tynk musi być identyczny i należy go kłaść na powierzchni całej ściany, nie można tego robić na ścianie jedynie miejscowo. Jeżeli nie do końca ktoś wie, jak poprawić źle położony tynk mozaikowy, koniecznie musi o tym pamiętać, jak i o tym, że przy nakładaniu warstwy kulki powinny być bardzo dobrze dociśnięte. Nie warto być oszczędnym, jeśli nierówności wymagają nałożenia grubszej warstwy, trzeba to uczynić dla efektu końcowego pracy. Kiedy już tynk jest nałożony, należy go stopniowo wygładzać.
Jak kłaść tynk mozaikowy?
Czynność, jaką jest kładzenie tynku mozaikowego, należy zacząć od przygotowania podłoża. Należy je wyrównać, umyć, oczyścić z wszelkich zabrudzeń, plam, kurzu, wszelkich pyłów itp. Jeżeli są ubytki w strukturze ściany czy muru, należy je bezwzględnie usunąć, trzeba doprowadzić do tego, by powierzchnia była idealnie gładka. Jeżeli powierzchnia przygotowana jest perfekcyjnie, sprawdzona i naprawiona, jeśli była taka potrzeba, można zacząć nakładać tynk. Ważne jest, żeby pamiętać o odpowiedniej temperaturze. Praca i proces schnięcia warstwy powinna odbywać się w temperaturze od 10 do 25 stopni Celsjusza. Jeżeli tynk ma być położony na zewnątrz budynku, trzeba się przekonać, że warunki atmosferyczne są właściwe do wykonywania pracy. Przed nałożeniem tynku mozaikowego powierzchnię należy pokryć jakimś gruntem akrylowym, który zwiększa przyczepność tynku do ściany. Trzeba jednakże pamiętać, że grunt musi wyschnąć, co zajmuje często całe 24 godziny. Nakładanie tynku mozaikowego zaczyna się od wymieszania masy. Można to zrobić mieszarką wolnoobrotową lub jakimś innym narzędziem do tego przeznaczonym. Masę należy mieszać tak długo, aż stanie się ona jednolita. Należy zadbać o to, by nie powstały żadne pęcherzyki powietrza. Mogłyby one źle zadziałać na grunt i przyczynić się do jego złego rozprowadzenia. Tynk nakłada się specjalną stalową pacą w sposób warstwowy. Warstwa powinna być cienka, a nakładać się ją powinno w sposób ciągły, mokre na mokre. Kolejnym etapem pracy jest wygładzenie tynku. Czyni się to plastikową pacą, pamiętając o tym, żeby nie robić tego kolistymi ruchami, a najlepiej z góry na dół. Gdy cała powierzchnia zostanie pokryta i wygładzona, tynk należy pozostawić do wyschnięcia.