W obecnych czasach domofon jest już nieodłącznym elementem każdego mieszkania w bloku, a także coraz częściej urządzenie to znajduje się na wyposażeniu domów wolnostojących. Jest to standard, który umożliwia komunikację głosową i identyfikację dzwoniącego. Używając go, nie trzeba się martwić o to, że zostanie się zaskoczonym nagle otwierającymi się drzwiami. Od razu wiadomo, czy to listonosz, czy goście. W tym poradniku dowiesz się:
- jak działa domofon;
- jak podłączyć domofon;
- jak naprawić domofon.
Jak podłączyć domofon? Podłączenie domofonu może być wyzwaniem dla niektórych, jednak nie warto się zrażać. Artykuł ten ma na celu pokazać, jak prawidłowo powinno się to robić. Pamiętaj, że zanim zaczniesz podłączać domofon, upewnij się, że główny bezpiecznik został wyłączony. Ma to o tyle istotne znaczenie, ponieważ samo urządzenie jest zasilane energią elektryczną, a pominięcie tej czynności grozić może spięciem lub porażeniem prądem montera.
Jak podłączyć domofon w domku jednorodzinnym?
Po zakupie urządzenia sprawdź, czy zestaw jest kompletny. Zestaw domofonowy powinien zawierać w komplecie przede wszystkim słuchawkę tzw. unifon, który jest montowany w mieszkaniu i kasetę najczęściej montowaną przy bramie wjazdowej lub przy furtce, inaczej zwaną bramofonem. Konieczne będzie też użycie narzędzi, które są dostosowane do tego rodzaju operacji, i które spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa. Zazwyczaj potrzebne narzędzia to:
- wiertarkę;
- kołki rozporowe;
- wkrętak z izolowaną rękojeścią;
- szczypce tnące;
- szczypce przeznaczone do ściągania izolacji.
Przygotuj również szpachlę, dłuto oraz zaprawę murarską. Jeżeli chodzi o rodzaj przewodu, jaki powinniśmy zakupić, taką informację można znaleźć na opakowaniu zakupionego urządzenia. Aby zamontować domofon w domku jednorodzinnym, w pierwszej kolejności należy wykonać wykop od domu do miejsca, gdzie ma się znajdować kaseta bramofonowa (ta czynność jest niezbędna w przypadku, gdy takiego połączenia wcześniej nie było). Pamiętaj o tym, żeby przewód umieścić w osłonie, zostawiając jedynie ok. 20 centymetrów wolnego przewodu. Zamontuj kasetę bramofonową, przytwierdzając ją na kołkach rozporowych. Teraz pozostało podłączenie przewodów do płytki kasety gramofonowej. Tutaj trzeba już wziąć do ręki instrukcję i sprawdzić jak w tym konkretnym rodzaju domofonu mamy to uczynić. Domofon może być dwużyłowy lub sześciożyłowy. Każdy typ domofonu ma inny sposób na przytwierdzenie. Później podłącz słuchawkę. Unifon montuje się na ścianie, przy pomocy wkrętarki, do ściany. Musisz pamiętać o zrobieniu otworu w ścianie, którą poprowadzimy kabel. Następnie podłączamy przewód do płytki w unifonie.
Schemat podłączenia domofonu
Domofon, który ma 6 przewodów, składa się z kabli, które odpowiedzialne są za masę, mikrofon, głośnik, a także dwa przewody, które obsługują linię elektrozaczepu. Do podpięcia domofonu, który ma 6 przewodów, konieczne jest połączenie z transformatorem. Linia elektrozaczepu będzie odpowiedzialna za zamknięcie obiegu, aby był możliwy dostęp do prądu. Domofon dwużyłowy, jak nazwa wskazuje, wykorzystuje działanie dwóch kabli – masy, który to odpowiada za połączenie z prądem, oraz kabla, który podpina się pod słuchawkę, aby docierał do niej sygnał z kasety bramofonowej. Domofon można zasilać na dwa sposoby. Podłączyć do gniazdka lub do instalacji elektrycznej. Przewody można prowadzić po ścianie lub (co może narazić na dodatkowe koszty oraz pracę) schować w ścianie.
Jak podłączyć domofon w bloku?
Podłączenie domofonu w bloku powinno pójść zdecydowanie łatwiej, ponieważ nie ma potrzeby montażu kasety bramofonowej na własną rękę. Wymiana domofonu w bloku powinna zacząć się od ustalenia czy stary domofon był cyfrowy, czy też analogowy. W przypadku gdy stary unifon jest podłączony, może posłużyć on za wzór. Jeśli chodzi o system cyfrowy, wystarczy podłączyć odpowiednie kabelki do zaczepów „plus” i „minus”, a później ustawienia odpowiedniego numeru mieszkania za pomocą specjalnych nasuwek. Łączna liczba połączonych nasuwek daje odpowiedni numer mieszkania. Dostępne są również nowocześniejsze modele, które mają możliwość ustawienia numeru za pomocą panelu elektrycznego. Domofon o systemie analogowym dwużyłowym to tzw. „mały pikuś”. Jest to najmniej problemowe podłączenie domofonu. 2 przewody plus minus wystarczy podłączyć. Można to zrobić metodą prób i błędów. Domofon analogowy wielożyłowy podpina się na podobnej zasadzie, jednak z większą liczbą kombinacji. Jak podłączyć domofon 4 przewodowy? Można to zrobić też metodą prób i błędów i mieć przy tym trochę zabawy. Najlepszym rozwiązaniem będzie poproszenie o pomoc drugiej osoby, ponieważ będzie w stanie zejść na dół po to, aby komunikować się z nami przez podłączany domofon. W ten sposób na bieżąco będzie możliwość sprawdzenia działania domofonu. Po podczepieniu pod zaczep masy kabla przyłóż słuchawkę do ucha, nasłuchując, czy pojawia się dźwięk z dworu, gdy stykasz następne kable z linią głośnika (SPK), działając tak dopóki nie uda znaleźć Ci się odpowiedniego rozwiązania. Analogicznie postępuj w przypadku kabla odpowiadającego za mikrofon (zaczep MIC), znajdź kable linii zaczepu, stykając po jednym kablu ze sobą, gdy już je znajdziesz, podłącz je dowolnie pod zaciski SW1 i SW2. Na końcu podłącz dzwonek. Jeśli domofon nie dzwoni, zamień kabel z kablem masy. Nie zapomnij o przecięciu zworki po podłączeniu kabli pod zaciski SW.
-
Walizka narzędziowa z wyposażeniem dla elektryka Knipex 420x250x160 mm 002101TL1 703,60 zł bruttoBrak w magazynie