Jak palić w kominku?

kominek

 

Długie zimowe wieczory zachęcają do wprowadzenia do wnętrza nieco więcej ciepła. Jednym ze sposobów na ogrzanie domu i atmosfery jest palenie w kominku. Skaczące płomienie po polanach drewna wprowadzają ukojenie i nadają wnętrzu więcej fizycznego ciepła. Wbrew pozorom, rozpalenie nie jest łatwe i należy wiedzieć jak i czym można palić w kominku. Podpowiadamy jak prawidłowo palić w kominku by nie zabrudzić szyby i czym palić w kominku.

 

Czym można palić w kominku?

Palenie w kominku od góry i w każdy inny sposób wymaga zastosowania odpowiedniego drewna. Tylko wówczas jest to uznawane za wydajne, ekologiczne i legalne. Czym można palić w kominku? Należy użyć do tego drewna o wilgotności poniżej 20 procent. Oznacza to polana sezonowane przynajmniej przez pół roku. Do oceny tego można wykorzystać specjalny miernik wilgotności. Możemy polecić skuteczny miernik od Stanley, który przyda się także podczas prac remontowych do sprawdzania wilgotności tynków. Taki miernik można znaleźć w asortymencie naszego sklepu Industria24. Czym palić w kominku? Jakie drewno jest najlepsze? Jeśli mamy na celu jedynie wprowadzić świąteczny klimat jasnymi promieniami, warto wybrać miękkie drewno z brzozy lub osiki. Płonie jasnym wysokim płomieniem, ale nie daje wiele energii w tym procesie. Jeśli natomiast palenie w kominku ma być sposobem na ogrzewanie obiektu, lepsza będzie energetyczna dębina i grab. Poniżej podpowiadamy jak rozpalić kominek i które drewno nadaje się na pierwsze rozpalenie. 

 

Jak rozpalić kominek i kiedy dokładać paliwo?

Zastanawiasz się jak prawidłowo palić w kominku? Jeśli pamiętasz z harcerstwa sposób układania polan, może Ci się przydać, ale wykonaj go całkiem odwrotnie. Zalecane jest palenie w kominku od góry, czyli największe polana układane są na spodzie. Wybierz do tego lekkie drewno liściaste, takie jak brzoza. Następnie ułóż nieco cieńsze polana, aż do wąskich listewek, które umieścisz na szczycie. Zanim zaczniesz palenie w kominku sprawdź, czy pomiędzy polanami są szczeliny, które umożliwią dopływ powietrza. Jak palić w kominku i ile drewna przygotować na pierwsze rozpalenie? Zaleca się od 3 do 4 kilogramów drewna w zależności od rozmiaru komory. Zadbaj także o to, żeby stos był lekko pochylony w stronę tylnej ściany komory. Wówczas po przepaleniu żar będzie opadał na jej tył, a nie ubrudzi dodatkowo szyby. To kolejna podpowiedź na to, jak palić w kominku, żeby szyba była czysta. Pozostaje kwestia rozpałki. Czym palić w kominku i gdzie ustawić rozpałkę? Nie zaleca się stosowania rozpałek ciekłych, ponieważ wewnątrz komory może dojść do małej eksplozji. Najlepsze są rozpałki stałe z suszonych traw, które umieszcza się na przedostatniej warstwie stosu. W sieci znajdziesz kilka innych sposobów na to, jak rozpalić kominek. Ten uznawany jest jednak za najbardziej ekologiczny, choć temperaturę osiąga się powoli. 

 

Jak palić w kominku, żeby szyba była czysta?

Czyszczenie szyby kominka jest pracą dosyć nieprzyjemną i może ono zepsuć całą przyjemność płynącą z palenia w kominku. Przy okazji prezentacji sposobu na palenie w kominku od góry wskazaliśmy też jeden ze sposobów na układanie stosu, żeby nie zabrudzić szyby. Jednak zabrudzenia najczęściej pochodzą z sadzy powstałej podczas nieodpowiedniego napowietrzania podczas palenia w kominku. W takim razie jak palić w kominku, żeby szyba była czysta? Przede wszystkim podczas rozpalania należy całkowicie otworzyć dopływy powietrza. To przyspieszy rozpalanie i zapobiegnie powstawaniu sadzy. Palenie w kominku wymaga też opanowania tej regulacji i zmianę dopływu powietrza na różnych etapach dopalenia polan. Jak palić w kominku, żeby uniknąć sadzy na szybie? Warto pamiętać o tym, żeby kolejne polana dokładać dopiero po całkowitym spaleniu poprzednich. Drewno wkładamy na żar, a nie do ognia.