Istnieje wiele czynności w domu, które możemy wykonać sami. Potrzebujemy do tego celu odpowiednich narzędzi, minimalnych umiejętności, ale także i wiedzy. Tą ostatnią możemy zdobyć między innymi, oglądając lub czytając poradniki w Internecie. I tak jesteśmy w stanie położyć sztuczny trawnik na balkonie, złożyć lub odnowić meble. Dowiemy się z nich nawet jak odpowietrzyć podłogówkę, o czym piszemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury, by dowiedzieć się, jak tego dokonać.
Czym jest odpowietrzanie podłogówki?
Podłogówka to nic innego jak skrót od ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie tego typu jest coraz bardziej popularne w polskich domach, ponieważ jest niezwykle przyjemne i wygodne, szczególnie jeśli mamy styl industrialny i nowoczesny. Za tym stylem kryją się przede wszystkim wielkie, gładkie powierzchnie, a co za tym idzie duże kafle podłogowe, pod którymi kryje się ogrzewanie podłogowe. W kanalikach ogrzewania podłogowego znajduje się gorąca woda, która sprawia, że podłoga jest ciepła. Podobnie jest w tradycyjnych kaloryferach, jednak dostęp do nich jest znacznie łatwiejszy. Jeśli chodzi o odpowietrzanie podłogówki, jest to zatem bardziej skomplikowana procedura, jednak nie niemożliwa, nawet dla laika. Tego, jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe różnego typu można dowiedzieć się na przykład z poniższego poradnika.
Jak odpowietrzyć podłogówkę ze względu na jej rodzaj?
Bardzo często wydaje się nam, że żeby odwrócić zapowietrzone ogrzewanie podłogowe, należy rozkuć podłogę. Nic bardziej mylnego – byłoby to rozwiązanie dalece nieopłacalne i kłopotliwe, zatem nikt nie decydowałby się na ogrzewanie podłogowe. Zatem jak odpowietrzyć podłogówkę bez remontu? Już spieszymy z odpowiedzią. Otóż w pierwszej kolejności należy ocenić czy rozdzielacze naszego ogrzewania podłogowego są na jednej kondygnacji. Jeśli tak, warto postępować tak w przypadku instrukcji, jak odpowietrzyc podlogowke z zaworem rtl, czyli poprzez zakręcenie wszystkich zaworów przy grzejnikach i otwarcie tylko jednego obwodu, który chcemy odpowietrzać. Następnie należy włączyć pompę do odpowietrzania na najwyższy bieg, by „wypchnąć” zalegające powietrze, przed czym zamykamy zawory. Jeśli w układzie znajduje się dużo powietrza i mało wody, aby ciśnienie było odpowiednie, należy uzupełnić braki wody w obiegu. Jeśli jednak rozdzielacz znajduje się na innej kondygnacji niż chcemy odpowietrzyć podłogówkę, procedura jest nieco inna. W pierwszej kolejności należy wyłączyć pompę, zamknąć zawory, a następnie podłączyć do zaworów spustowych przy belkach rozdzielacza szczelnie przewody elastyczne. To one mają za zadanie wypchnąć powietrze z obwodu i odpowietrzyć kanaliki. Powietrze jest usuwane za pomocą wody czerpanej z sieci (czyli z kranu), aż do czasu, gdy woda nie będzie miała pęcherzyków powietrza. Oczywiście jest to skrócona instrukcja tego, jak odpowietrzyć podłogówkę, jednak jak widać, jest to zadanie jak najbardziej do wykonania.
Co może pójść nie tak? Jak sobie pomóc?
Czasem jednak nie jest to takie proste i samo obejrzenie filmiku jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe youtubemoże nie wystarczyć. W tym przypadku możemy zaopatrzyć się w urządzenie do odpowietrzania ogrzewania podłogowego, gdzie w instrukcji możemy również znaleźć szczegółowe informacje na ten temat. Czasem możemy się zastanawiać także czy odpowiednie jest odpowietrzenie podłogówki na zasilaniu czy powrocie. Otóż jest to również kwestia do ustalenia przez nas, tuż przed rozpoczęciem swojej pracy. Warto pamiętać, że odpowietrzanie podłogówki jest czasochłonne i wymaga cierpliwości, jednak mając do tego dobrane narzędzia, możemy sobie z tym poradzić i nie odpuścić. Podsumowując – temat jak odpowietrzyć podłogowe ogrzewanie nie jest prosty, jednak nie jest też niewykonalny. Możemy oczywiście za pierwszym razem poprosić fachowca, by pokazał nam jak tego dokonać, a przy następnym zapowietrzeniu szybciej poradzimy sobie sami.