Jak i czym usunąć silikon?

Jak usunąć silikon

 

Silikon stał się jednym z najpopularniejszych preparatów do wykonywania izolacji i łączeń. Ceniony jest za łatwą aplikację, szybkie wiązanie i elastyczność gotowej powierzchni. Powszechnie stosowany jest podczas prac montażowych lub naprawczych. Różne rodzaje silikonów można wykorzystywać w całym obiekcie od fundamentów aż po dach. Ten skuteczny środek ma jednak jedną podstawową wadę: usuwanie. Jeśli planujesz pracę z silikonem lub usuwanie starej warstwy, ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego między innymi czym zmyć silikon podczas nieudanej aplikacji i jak usunąć silikon niespełniający już swojej funkcji.

 

Awaria - jak usunąć silikon, który nie stężał?

Prace z silikonem wymagają sporego skupienia i wysokiego poziomu ostrożności. Produkt w kartuszach jest dostępny w formie półpłynnej, który tężeje po uwolnieniu związków octu, będących rozpuszczalnikiem. Często podczas przerwy w pracy silikon samoczynnie wypływa z pojemnika i może dostać się na podłogę, kapnąć na płytki czy nawet na ścianę. Czym wyczyścić silikon, zanim zdąży stężeć?

 

Jeśli masz do czynienia z gładką powierzchnią i zdążysz szybko zareagować, konsekwencje mogą nie być poważne. Z powierzchni płytek ceramicznych czy paneli wystarczy zetrzeć środek za pomocą suchego papieru. Jak usunąć silikon z szyby? Tutaj lepiej zadziałać płynem do mycia naczyń, który nie powinien być rozcieńczony w wodzie. Dzięki temu na szybie nie pozostają tłuste i trudne do usunięcia plamy. Nieco większy problem może pojawić się, kiedy silikon kapnie na ściany. Wówczas nawet po starciu pozostanie tłusta plama, którą można próbować wywabić rozpuszczalnikiem. Podczas remontu pomieszczenia będziesz miał styczność z kruszącym się i odpadającym starym materiałem. Czym usunąć stary silikon z powierzchni umywalki czy ścian? Kruszący się materiał świadczy o tym, że stracił on już swoje właściwości, włącznie z przyczepnością. Jak usunąć silikon słabo związany z podłożem? Tutaj często wystarczy jedynie podważyć krawędź i zerwać cały pasek uszczelniający. 

 

Jak usunąć silikon stary lub stężały?

Załóżmy, że nie zauważyłeś wypłynięcia silikonu i dostrzegłeś to dopiero po zakończeniu prac. Czym usunąć silikon, który zdążył już stężeć? Jeśli spadł na szybę lub inną gładką powierzchnię, sprawa powinna być prosta. Wystarczy podważyć go nożykiem albo szpachlą, a materiał powinien szybko odejść. Pozostałą plamę trzeba przemyć płynem do mycia naczyń. Jak usunąć silikon z płytek ceramicznych? Jeśli nie dostał się do fugi i masz do czynienia z płytkami szkliwionymi, również nie powinno być problemu. Podobnie jest w przypadku wszystkich szkliwionych lub lakierowanych powierzchni. 

 

Czym rozpuścić silikon?

Często można spotkać stwierdzenia, że najlepszym domowym sposobem jest usuwanie silikonu octem. Niestety ten sposób nie jest skuteczny. Zmywanie za pomocą benzyny czy płynu do mycia naczyń także nie jest specjalnie skuteczne i może spowodować sporo szkód. W takim razie czym rozpuścić silikon? Najlepszym sposobem będzie specjalny preparat do usuwania silikonu w formie rozpuszczalnika. Preparat nakłada się precyzyjnie w wybrane miejsce przy użyciu  pędzelka. Następnie należy odczekać kilkanaście minut, po czym usunąć silikon możesz za pomocą gąbki lub papieru toaletowego.

 

Skoro wiesz już czym rozpuścić silikon i jak usunąć silikon, możesz bez obaw przystąpić do pracy. Będziesz do tego potrzebował wydajnego wyciskacza do kartuszy. W sklepie Industria24 znajdziesz kilka wariantów wyciskaczy ręcznych do prac w domu lub warsztacie. Jeśli planujesz częste prace na dużą skalę, warto sięgnąć po wyciskacz akumulatorowy. Ciekawe propozycje takich narzędzi pochodzą od znanego producenta Makita. Dzięki nim nawet długotrwała praca nie spowoduje znużenia, a możliwość przezbrojenia urządzenia na tuby kleju daje ogromne pole do zastosowania. Unikniesz także niekontrolowanego upływu silikonu z kartuszy w czasie przerwania prac.