Gięcie sklejki - metody formowania materiału

Gięcie sklejki

Sklejka jest bardzo popularnym materiałem budowlanym wykonywanym z drewna. Ma dobre parametry wytrzymałościowe, co daje ogromne możliwości zastosowania, jednak sprawia problemy przy formowaniu. Gięcie sklejki jest jednym z zabiegów, który sprawia trudności, jednak pozwala uzyskać znakomite efekty. Jak przeprowadzić wyginanie sklejki i czy jest to możliwe w warunkach warsztatowych? 

 

 

Gięcie sklejki - co to za materiał?

 

Sklejka jest materiałem o charakterystycznej budowie i jednym z najstarszych typów płyt drewnopochodnych. Powszechnie wykorzystuje się ją w budownictwie wykończeniowym do budowy ścian działowych w budynkach szkieletowych. Ponadto sklejka stosowana jest w meblarstwie, gdzie szczególnie ważne staje się formowanie jej poprzez wyginanie. 

Żebyś łatwiej zrozumiał, dlaczego wyginanie sklejki jest tak trudnym procesem, warto przybliżyć budowę tego materiału. Do jej produkcji wykorzystuje się cienkie na kilka milimetrów warstwy drewna nazywane fornirami. Łączy się je ze sobą za pomocą klejów, a poszczególne warstwy są ściskane w prasach. Warstwy układa się na przemian wzdłuż i w poprzek płyty. Jest ich zawsze nieparzysta ilość, ponieważ pierwsza i ostatnia warstwa mają ten sam kierunek układu włókien. 

Sklejka jest materiałem bardzo odpornym na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne, dlatego w wielu zadaniach ceni się ją bardziej od drewna. Ponadto utrzymuje ciekawy i oryginalny rysunek drewna, co jest pożądane w budownictwie wykończeniowym. Warto dodać, że wyginanie sklejki przeprowadzone poprawnie pozwala na stałe utrzymać kształt tego materiału. 

Przeczytaj: Jak sprawdzić ogniwa w baterii wkrętarki? 

 

 

Mechaniczne gięcie sklejki - co można zrobić? 

 

Jeśli szukasz inspiracji do przeprowadzenia wyginania sklejki, Youtube jest serwisem, w którym znajdziesz ich wiele. Zacznij od metod mechanicznych, które nie dają tak spektakularnego efektu, jednak są łatwiejsze do wykonania. W jaki sposób przeprowadzić prace i co będzie potrzebne do gięcia sklejki?

Kluczem do sukcesu jest tutaj wykonanie odpowiednich nacięć na powierzchni płyty. Powinny one mieć kształt klinów, które wbijają się w głąb materiału. Ilość nacięć i ich grubość zależy od kąta i długości łuku, jaki będziesz chciał ostatecznie osiągnąć. Kluczem do sukcesu jest odmierzenie i dokładne wykonanie nacięć. Warto wykorzystać do tego piły ręczne i płatnice. Następnie płytę wygina się w taki sposób, aby nacięcia znalazły się po wewnętrznej stronie łuku. Jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób rozmieścić nacięcia do dokładnego wyginania sklejki, Youtube możesz potraktować jako skarbnicę inspiracji. 

Zobacz również: Narzędzia wielofunkcyjne - ranking

 

 

Wyginanie sklejki metodami termicznymi 

 

Wyginanie sklejki wymagające większej precyzji, trwałości i bardzo atrakcyjnego efektu lepiej przeprowadzić metodami termicznymi. W ten sposób wygina się materiały w fabrykach i w przemyśle meblarskim. Każda z nich polega na oddziaływaniu na materiał wysoką temperaturą. 

Najskuteczniejszym sposobem na gięcie sklejki jest formowanie jej już podczas budowy materiału. Wówczas pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia uzyskuje się zadowalające efekty. W warunkach domowych wyginanie sklejki można wykonać, używając do tego pary wodnej. W takiej sytuacji po nagrzaniu się kleju w miejscu zgięcia trzeba stopniowo zmniejszać kąt rozwarcia, żeby uniknąć pęknięcia forniru. 

Gięcie sklejki najlepiej przeprowadzić korzystając przy nim z obu typów procesów. Naciętą sklejkę można dodatkowo podgrzać, co ułatwi utrzymanie w całości zewnętrznej warstwy. Przy pracy korzystaj z dobrej jakości narzędzi ręcznych, takich, jak oferuje sklep Industria 24.