Niskiej jakości paliwo lub palenie śmieci, brak regularnych przeglądów i nieumiejętne palenie. To tylko niektóre z przyczyn, które mogą doprowadzić przewód kominowy w Twoim domu do zapchania. Jednym ze sposobów na usunięcie problemu jest frezowanie komina. Ten mechaniczny proces uznaje się za mało inwazyjny, jednak kosztowny. Z tekstu dowiesz się, ile kosztuje frezowanie komina i w jakich sytuacjach frezowanie kominów jest najlepszym rozwiązaniem.
Kiedy warto zdecydować się na frezowanie komina?
Szkodliwe związki chemiczne wydalane przez komin w postaci spalin osadzają się na wewnętrznych ścianach przewodu kominowego. Powoduje to stopniowe zmniejszanie się średnicy tego kanału i utrudnia wydostawanie się spalin na zewnątrz. Jeśli spaliny zaczynają się cofać lub we wnętrzu dochodzi do zapalenia sadzy, to ostatni dzwonek na frezowanie kominów. Potrzeba przeprowadzenia tego procesu nie zawsze wynika z niedopatrzenia lub złej woli gospodarza obiektu. Frezowanie kominów często wykonuje się także w budynkach opuszczonych, które mają być przywrócone do użytkowania. Wówczas frezarka do kominów usuwa także nagromadzony brud pochodzący z zewnątrz, czy część zniszczonego wkładu. Frezowanie kominów często związane jest także ze zmianą pieca ogrzewającego budynek. Powszechnie wiadomo, że kotły olejowe i gazowe wymagają znacznie większej średnicy przewodu kominowego, niż piece na paliwa stałe. Dlatego szczególnie przy solidnych ceglanych konstrukcjach można przeprowadzić frezowanie kominów. Frezowanie uznawane jest za mało inwazyjny sposób na udrożnienie przewodów. Sercem całego procesu jest frezarka do kominów. To urządzenie składa się z głowicy obrotowej wyposażonej w szczotki druciane, a często nawet łańcuchy. Frezowanie komina wykonuje obrotowa głowica opuszczana stopniowo w głąb przewodu. Dzięki temu zabrudzenia usuwane są na wysokości całego przewodu i frezowanie komina przywraca całkowitą szerokość tego elementu.
Ile kosztuje frezowanie komina?
Frezowanie komina to niełatwe zadanie z punktu widzenia logistyki i sprzętu. Sama frezarka do kominów to maszyna, którą z reguły wykonuje się jedynie na specjalne zamówienie. Kilka popularnych średnicy frezów dostosowanych jest do standardowych wymiarów konstrukcji odprowadzania spalin. Nic dziwnego, że przy frezowaniu komina cena za metr może być bardzo wysoka. Ile kosztuje frezowanie komina? Wszystko zależy od tego, jaka średnica przewodu będzie poddawana obróbce. Przy standardowych układach cena za metr frezowania komina mieści się w kwocie pomiędzy 150 a 250 złotych. Nieco wyższe koszty frezowania kominów poniesiesz, jeśli zdecydujesz się na wypełnienie przewodu wkładem ze stali żaroodpornej. Ile kosztuje frezowanie komina z dodatkowym wypełnieniem? Tutaj od 400 do 500 złotych to całkowita cena za metr. Frezowanie komina może być jeszcze bardziej kosztowne, jeśli wybierzesz szlamowanie, czyli dodatkowe uszczelnienie ścian przewodu. W tym przypadku frezowanie komina będzie droższe jeszcze o kolejne 150 złotych.
Samodzielne frezowanie komina - czy warto?
Jak widzisz, frezowanie kominów to nie jest tanie przedsięwzięcie i wymaga sporych nakładów finansowych. Często rozbiórka jednej ze ścian i przebudowa na całej wysokości będzie mniej kosztowna niż wynajem specjalistów z frezarką do kominów. Dlatego patrząc na koszt frezowania komina, część osób podejmuje się samodzielnego przeprowadzenia tej pracy. Pojawia się jednak pytanie, czy frezowanie komina na własną rękę to rozsądny pomysł? Niezależnie od tego ile kosztuje frezowanie komina i jakie można wygenerować oszczędności samodzielną pracą, nie warto się jej podejmować. W myśl przepisów wykonywania modernizacji i remontów układu kominowego mogą podejmować się tylko osoby z uprawnieniami. W związku z tym, przy samodzielnym frezowaniu komina, koszt pracy może powiększyć się o nałożoną karę. Frezowanie kominów lepiej powierzyć specjalistom, ponieważ od jakości przeprowadzenia tego procesu zależy bezpieczeństwo domowników. Ps. pamiętaj, że podczas prac na wysokości może się przydać kieszeń dekarska.
-
ABLK1,6-ASCS4,8 Zestaw do prac dekarskich i elewacyjnych ABLK 1,6 - ASCS 4,83 743,22 zł bruttoBrak w magazynie