Czasem nawet nie wiemy, kiedy mogą przydać się nam informacje, które nie są dostępne dla laików. Taka wiedza może dotyczyć zarówno specjalistycznej terminologii związanej z budownictwem, jak i transportem. Tak właśnie jest w przypadku europalety, czyli palety, która powstała w celu standaryzacji w magazynowaniu i przewożeniu towarów. Jaka jest zatem definicja europalety, jej waga, cena i wymiar? Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika.
Europalety, a ich masa, wymiary i cena
Europalety to narzędzie wykorzystywane w transporcie. Ich nazwa jest łączona ze słowem Europa, ponieważ są one o standardowych wymiarach i wadze na całym starym kontynencie. Dlatego są standaryzowane, by każdy z przewoźników mógł komponować swoje ładunki w samochodach ciężarowych i na magazynach w ten sam sposób. Muszą one mieć tę samą wagę i wymiary, by móc określić, ile się ich zmieści itp. Stąd też ustalono z góry, ile waży europaleta. Dokładnie europaleta waga to prawie 25 kilogramów. Wymagania konstrukcyjne europalety określa norma europejska UNE-EN 13698-1. Traktuje ona również o tym, jakie wymiary ma europaleta. Otóż powinny dokładnie wynosić 1200x800 mm. Oznacza to, że każda europaleta znana również jako EPAL jest taka sama. Dzięki temu, że europaleta wymiar ma z góry narzucony, możliwe jest np. ujednolicenie przestrzeni w samochodach ciężarowych i kontenerach morskich. Na platformach tirów mieszczą się 33 palety o wymiarach 800x1200 mm, co sprawia, że wiadomo również jakiej wielkości ładunek może być przetransportowany. Europalety cena za to nie jest standaryzowana i może być inna, w zależności od kraju i jego zasobu na drewno, jak i popyt na palety. To, ile kosztuje europaleta, nie jest jednak zróżnicowane na terenie naszego państwa. Europaleta cena wynosi około 50 złotych. Mowa tutaj oczywiście o nowej sztuce. Jeśli chodzi o europaleta cennik używanych sztuk, to jest to zależne od skupu i miejsca, gdzie się on znajduje. Zazwyczaj są to kwoty oscylujące w okolicach 15-20 złotych. Europaleta używana cena nie jest również ustalona z góry i zależna od kraju. By dowiedzieć się więcej na temat tego, ile kosztuje paleta euro, warto poszukać tej frazy na internetowych giełdach i porównać ceny z tymi w stacjonarnych skupach. Inną kwestią jest także to, ile kosztuje paleta, która nie jest standaryzowana. W ich produkcji panuje dowolność i nie są one tak powszechne, raczej używane do celów przemysłowych, niżeli w transporcie. Palety cena jest tak różna, jak różne są one same.
Gdzie można kupić palety?
Jak już wcześniej wspominaliśmy, istnieją takie miejsca jak skupy, gdzie można kupić palety i europalety. Tutaj można zaopatrzyć się standardowe, używane europalety, które nadal mogą mieć bardzo dobrą jakość i być trwałe. W skupach możemy znaleźć także wybrakowane palety, które nie będą bezpieczne w transporcie, ale możemy je wykorzystać podczas własnoręcznego projektowania mebli, np. ogrodowych. Są one nie tylko niezwykle modne, ale również wygodne i wyglądają efektownie. Do tego typu zajęcia warto zaopatrzyć się w ręczne narzędzia (pilniki, piły, dłuta, strugi itp.), a także elektronarzędzia do drewna (np. piły spalinowe i strugi elektryczne), które znacznie umilą i ułatwią nam stolarskie prace. Jeśli chodzi o nowe sztuki, można je nabyć w renomowanych sklepach budowlanych i ogrodniczych. Przykładowo europaleta Castorama to koszt już od około 30-40 złotych. W akapicie tym skupiliśmy się głównie na tym, gdzie kupić palety drewniane, ponieważ to one są najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane w transporcie, budowie, magazynowaniu, przemyśle i stolarstwie. Należy jednak wiedzieć, że istnieją również palety plastikowe (oczywiście mniej trwałe) oraz palety metalowe, stanowiące najczęściej półki w magazynach.
Podsumowując – europaleta jest narzędziem, które posiada standardowe cechy, takie jak waga i wymiary. Palety zwykłe zaś są różne. Warto zatem polegać na tych pierwszych, szczególnie że nie są one dużo droższe palet niestandaryzowanych. Europalety są bardziej ustawne, a my możemy być pewni, że po drugiej stronie Europy, np. nasi kontrahenci będą mieć takie same jej wymiary.