Demontaż grzejnika jest jedną z tych prac remontowych, które przy odrobinie wiedzy i cierpliwości jesteśmy w stanie wykonać sami. Aby prawidłowo zdemontować grzejnik, należy przestrzegać kilku zasad, które poznasz w trakcie lektury niniejszego tekstu. Jak odkręcić kaloryfer ze ściany i przy okazji nie zalać mieszkania? Sprawdźmy!
Usunięcie kaloryfera w budownictwie wielorodzinnym
Usunięcie grzejnika w każdym obiekcie budowlanym zaburza bilans cieplny takiego obiektu. Oznacza to, że w danym budynku będzie mniej źródeł ciepła, a więc wszyscy jego mieszkańcy zapłaca wyższy rachunek za ogrzewanie. Z tego tez powodu, stałe usunięcie kaloryfera w obiektach wielorodzinnych jest niedozwolone – grzejnik możemy usunąć chwilowo, w związku z demontażem i wymianą na nowy. Sprawa wygląda inaczej w budownictwie jednorodzinnym – jednakże i w tym wypadku należy wcześniej dobrze rozważyć straty cieplne wywołane usunięciem danego grzejnika.
Zobacz: Na jakiej wysokości powiesić telewizor?
Kiedy warto wymienić grzejniki?
Stare kaloryfery wykonane są najczęściej z żeliwa – wysokowęglowego stopu żelaza. Kaloryfery tego typu nagrzewają się dużo dłużej, grzejniki nowego typu, które zwane są potocznie grzejnikami aluminiowymi, a faktycznie wykonane są ze stopu aluminium, miedzi i krzemu. Należy również wspomnieć o tym, że grzejniki z czasem nagrzewają się coraz wolniej, ponieważ w ich wnętrzu zbiera się osad wapienny – czyli inaczej pochodzący z wody kamień, ten sam, który osadza się na przykład w czajnikach czy na kabinach prysznicowych.
Jak zdemontować grzejnik?
Demontaż grzejnika łazienkowego przebiega w podobny sposób co demontaż grzejnika w salonie i w każdym innym domowym pomieszczeniu – czynność jest ta sama niezależnie od lokalizacji demontowanego kaloryfera. Należy pamiętać o odcięciu dopływu wody do grzejnika oraz wyłączeniu głównego źródła ogrzewania w budynku, zanim jeszcze rozpoczniemy demontaż. Poniżej opisujemy jak zakręcić dopływ wody do grzejnika oraz jak odkręcić kaloryfer.
- Wyłącz główne źródło ogrzewania.
- Zakręć główny zawór wody na czas demontażu i montażu grzejnika. W wypadku budownictwa wielorodzinnego działanie to będzie wymagało zgody ze strony pozostałych mieszkańców budynku.
- Obniż ciśnienie wody w urządzeniu grzewczym – działanie to obniży także ciśnienie wody w całej sieci grzewczej. Sposób obniżenia ciśnienia może się różnić w zależności od typu zastosowanego urządzenia grzewczego w danej instalacji, dlatego przy tym punkcie kieruj się wytycznymi producenta urządzenia. Najczęściej ciśnienie wody w instalacji grzewczej obniża się poprzez spuszczenie części wody z kotła bądź pieca do sieci kanalizacyjnej. Zwróć też uwagę na to, czy grzejniki posiadają blokowany zawór odpływu – jeżeli go nie mają, to konieczne będzie spuszczenie całej wody z instalacji.
- Zakręć zawór termostatu oraz zawór odpływu w grzejniku.
- Odpowietrz grzejnik poprzez odkręcenie zaworu odpowietrzania. Jeżeli zauważysz, że z zaworu przez dłuższy czas leci woda, to należy ponownie sprawdzić, czy wszystkie powyższe punkty zostały poprawnie wykonane. Z zaworu odpowietrzania może polecieć nieznaczna ilość wody pozostałej w grzejniku, ale jeżeli leci ona w dalszym ciągu, to oznacza, że woda wciąż cyrkuluje w sieci grzewczej w budynku.
- Odkręć zawór odpływu grzejnika przy wykorzystaniu klucza hydraulicznego takiego jak klucz do rur Ridgid Prosty 6, który dostępny jest w sklepie Industria24.pl.
- Odkręć zawór dopływu grzejnika również przy wykorzystaniu wspomnianego lub podobnego klucza hydraulicznego.
- Zdemontuj śruby, którymi grzejnik jest przytwierdzony do ściany. Do realizacji tego zadania przydadzą się dwie osoby – tak, by jednak trzymała grzejnik, a druga zajmowała się demontażem.
Przeczytaj także: Jak odnowić stare meble?
Spuszczanie wody z grzejnika
Wiesz już jak odkręcić kaloryfer. Teraz opowiemy o tym, w jaki sposób spuścić wodę z grzejnika. Zdemontowany kaloryfer umieść przy kratce kanalizacyjnej lub w ogrodzie. Odwróć kaloryfer w pionie – czyli w taki sposób, by zawór dopływu znajdował się u góry, a odpływu na dole i poczekaj, aż z grzejnika spłynie cała woda. Nie zalecamy wykonywania tej czynności w wannie czy kabinie prysznicowej, ponieważ możemy je porysować ciężkim kaloryferem.