Dziura w ścianie po zawieszonym obrazku, dziury po kołkach od karnisza, a tam jeszcze jedna dziura po zawieszonym niegdyś zegarze... – odkryte ściany w kilkuletnim mieszkaniu potrafią skutecznie psuć walory estetyczne pomieszczenia. Jak się ich pozbyć? Dziś opowiemy nieco więcej na temat usuwania ubytków i nierówności ze ściany. Jeżeli więc czeka Cię łatanie dziur w domowych ścianach, to doskonale trafiłeś – w niniejszym tekście przygotowaliśmy dla Ciebie dużo cennych porad!
Rodzaje dziur w ścianie
Dziury w ścianie możemy podzielić na kilka rodzajów – jest to o tyle istotne, że o ile każdy typ dziury w ścianie wypełniamy gładzią lub wypełniaczem, czyli masą do wypełniania to typ tej gładzi różni się w zależności od rodzaju danej dziury. Tak więc, dziury w ścianie dzielimy na:
- Uszkodzony tynk wewnętrzny – czyli odpadający tynk ze ściany, który po odpadnięciu pozostawia dziurę – ubytek w tynku. Taki typ dziur niwelujemy masą szpachlową.
- Dziury w ścianie po gwoździach, śrubach czy kołkach. Ubytków tych możemy się pozbyć również przy wykorzystaniu masy szpachlowej, jednak przede wszystkim sugerowana jest akrylowa masa naprawcza. Jest to typ szybkoschnącego wypełnienia, które utwardza się również w większych zagłębieniach z ograniczonym dostępem do powietrza (a więc na przykład w głębokich dziurach po śrubach). Jeżeli więc szukacie odpowiedzi na pytanie „czym zakleić dziury w ścianie po kołkach?” – to już znacie odpowiedź!
Oczywiście – we wnętrzach loftowych czy nowoczesnych, dziura z odpadniętego tynku może być zamierzonym detalem aranżacyjnym, spójnym z pozostałymi elementami wykończenia. Najpopularniejsze jednak są pomieszczenia ze ścianami gładkimi. Jeżeli więc planujesz remont mieszkania czy domu to pamiętaj, że dziur w ścianie należy pozbywać się przed malowaniem. Masa szpachlowa jest zawsze białego lub szarego koloru – oznacza to, że jej położenie na pomalowanej ścianie przyniesie efekt odwrotny od pożądanego. Estetyka wnętrza zostanie jeszcze bardziej zaburzona, ze względu na plamy na ścianie powstałe z zaschniętej masy szpachlowej – dalsze szlifowanie masy jeszcze pogorszy ten efekt.
Zobacz: Farby do łazienki - jaka najlepsza?
Czym szpachlować duże dziury w ścianie
Szpachlowanie ścian wykonuje się przy użyciu trzech narzędzi – szpachelki, pędzla oraz dużej szpachli powierzchniowej. O ile szpachlowanie małych dziur możemy wykonać z wykorzystaniem pędzla oraz małej szpachelki, o tyle do usuwania dużych dziur konieczne będzie użycie dużej szpachli powierzchniowej, by zachować równość nakładanego wypełnienia. Szerokość szpachli powierzchniowej powinna być większa, niż szerokość dziury, której chcemy się pozbyć, ponieważ pozwoli to na odpowiednie wyrównanie poziomu wypełnienia z poziomem ściany.
Jak szpachlować dziury w ścianie
Najpierw należy odpowiednio przygotować ścianę – przy pomocy kombinerek usunąć z niej wszystkie wkręty, kołki oraz gwoździe, a następnie usunąć z niej kurz i pajęczyny przy pomocy miotły i odkurzacza. Jeżeli planujemy pozbywać się małych dziurek po kołkach to najlepiej również i do nich przystawić rurę odkurzacza – z biegiem lat zbiera się w nich kurz, który utrudnia zasychanie i wiązanie masy do szpachlowania. Tak przygotowaną ścianę przetrzyjmy jeszcze wilgotną szmatką i pozostawiamy do wyschnięcia. W trakcie wysychania możemy zająć się przygotowywaniem masy do szpachlowania w zgodzie z zaleceniami producenta.
Kolejny etap to szpachlowanie – masę nakładamy przy pomocy pędzla lub małej szpachelki w miejsca ubytków. Kolejnym krokiem jest wygładzenie, które wykonujemy przykładając szpachlę powierzchniową do miejsca z nałożonym wypełnieniem, a następnie wykonując szybkie, półkoliste ruchy po powierzchni ściany. Teraz musimy poczekać, aż wyschnie masa wypełnieniowa. Proces ten może trwać od 2 do 24 godzin – wszystko zależy od rodzaju, gęstości oraz składników zastosowanych w danym produkcie, dlatego w tej kwestii należy się kierować informacją zamieszczoną przez producenta na opakowaniu. Kiedy już jesteśmy pewni, że masa wypełniająca wyschła, to nie pozostaje nam już nic innego jak wyrównanie ścian. Wyrównywanie (szlifowanie) ścian wykonujemy przy pomocy drobnoziarnistego papieru ściernego lub specjalnej gąbki do polerowania. Tak przygotowane ściany są gotowe do malowania, o którym napiszemy w kolejnych artykułach!
Może Cię zainteresować: Jak wygłuszyć drzwi?