Czym i jak uszczelnić okna?

uszczelnianie okna

 

Przez niektóre nieszczelne okna może uciekać tyle ciepłego powietrza, co przez nieocieplony dach. Nieszczelne okna to nie tylko przyczyna strat ciepła, ale także nieograniczona wymiana powietrza, które w zimie na zewnątrz bywa mocno zanieczyszczone. Dlatego uszczelnianie okien to szansa na poprawę tego stanu rzeczy przed wymianą okien na nowe. Jak uszczelnić okna, po czym poznać, że to już czas i czym uszczelnić okna w mieszkaniu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poradniku. 

 

Kiedy uszczelnianie okien jest niezbędne?

Zanim dowiesz się jak uszczelnić plastikowe okna, sprawdź, czy już musisz dokonywać tego zabiegu. Sposobów na ocenę słabej jakości okien jest kilka. Najłatwiej ocenisz, że potrzebne będzie uszczelnianie okien, przeprowadzając test kartki. O co chodzi? W otwarte okno wsuń kartę papieru i następnie zamknij skrzydło. Jeżeli uda Ci się wysunąć bez problemu papier, a okno jest dobrze wyregulowane, oznacza to, że będzie Ci potrzebny uszczelniacz do okien. Jednak szczelina pomiędzy skrzydłami lub skrzydłem i futryną to nie jedyne miejsce, gdzie może dochodzić do przewiewu. Szczeliny mogą powstać w miejscach łączenia szyby ze skrzydłem okna lub między ramą a ścianą. Jeśli test kartki wypadł pozytywnie, nie musi to oznaczać, że uszczelnianie okien nie będzie potrzebne. W zimny dzień sprawdź dłonią, czy z zewnątrz nie wpływa zimne powietrze. Możesz też przeprowadzić inny test. W tym przypadku ruchy zasłony przy zamkniętym oknie będą świadczyły o tym, że pora udać się po profesjonalny uszczelniacz do okien. O tym, jak uszczelnić okno w każdej z tych sytuacji dowiesz się z dalszej części tekstu. 

 

Czym uszczelnić okna?

W internecie znajdziesz wiele sposobów na to, jak uszczelnić okna plastikowe. W pierwszej kolejności musisz jednak zlokalizować nieszczelność i wybrać odpowiedni środek do wykonania naprawy. Czym uszczelnić okna, które nie przeszły testu kartki? W tym wypadku masz pewność, że nieszczelność pojawiła się na łączeniu ze sobą okien lub okna z ramą. Jak uszczelnić okno w takim stanie? Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup uszczelek silikonowych lub gumowo-silikonowych. Sięgnij po taką długość, jaki obwód ma w najszerszym miejscu rama okienna z drobnym naddatkiem. Jak uszczelnić okna takimi uszczelkami podpowiemy w dalszej części tekstu. Do nieszczelności w pozostałych obrębach okien będą potrzebne inne środki. Jak uszczelnić plastikowe okna, w których przewiew widać w okolicach szyby? Musisz zaopatrzyć się w silikon, najlepiej uniwersalny. Jeden kartusz powinien wystarczyć na pracę przy jednym skrzydle. Uszczelnianie okien w obrębie łączenia konstrukcji ze ścianą może wymagać zakupu pianki poliuretanowej. Pianka ma za zadanie wypełnienie szczelin w głębi ściany i miejscach niedostępnych. Przed przystąpieniem do uszczelniania okien, sprawdź asortyment sklepu Industria24. Poza narzędziami i produktami do majsterkowania znajdziesz wspomniane produkty. Czym uszczelnić okna? W asortymencie sklepu czeka na Ciebie zarówno silikon uniwersalny, jak i kartusz poliuretanu. Znajdziesz także pistolety do kartuszy, które ułatwią Ci wykonywanie prac. 

 

Jak uszczelnić okno? Przeprowadzamy uszczelnianie okien krok po kroku

Jak uszczelnić okna plastikowe i drewniane? W przypadku pianki i silikonu sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy rozprowadzić preparat wzdłuż linii łączenia poszczególnych modułów okna i wymodelować go. Po związaniu oba uszczelniacze do okien są łatwe w obróbce mechanicznej, dlatego z łatwością wprowadzisz poprawki. Jak uszczelnić plastikowe okna na łączeniu? W tym wypadku musisz zdjąć z ramy dotychczasową uszczelkę i dokładnie wyczyścić powierzchnię. Następnie na całym obwodzie ramy okiennej naklej nową uszczelkę. Najczęściej produkty wyposażone są w warstwę samoprzylepną, dlatego z łatwością można dokładnie je rozprowadzić. Wszystkie łączenia prostych odcinków wykonaj na zakładkę, co zakończy sukcesem uszczelnianie okien.