Większość urządzających swoje mieszkanie, zwraca szczególną uwagę na wykończenie swojej kuchni. W końcu jest to pomieszczenie, w którym najwięcej spędza się czasu, przygotowując posiłki dla całej rodziny. Wystrój wnętrza jest niezwykle istotny, ponieważ urządzone ładnie, cieszy oko i spędza się w nim przyjemniej czas.
Fragment pomiędzy górnymi, a dolnymi szafkami jest niezwykle istotnym miejscem, w którym wystarczy ułożyć odpowiednie płytki, aby robił za ozdobę całego pomieszczenia. Nie oznacza to jednak, że muszą być tam ułożone płytki ceramiczne, bowiem w ostatnim czasie największą furorę robi cegła, położona zamiast płytek w kuchni. Czy biała cegła, czy czerwona - każda sprawdza się w większości przypadków. Przede wszystkim dlatego, że jest niezwykle uniwersalna i można ją dopasować do większości szafek, które posiada się w kuchni, a także dlatego, że dodaje odpowiedniego klimatu całemu pomieszczeniu. Świetnie się sprawdzi w przypadku kiedy chce się ocieplić wnętrze, ale także pasuje do tych chłodniejszych barw. Niezależnie w jakim stylu zostanie urządzone mieszkanie, cegła jest materiałem, który świetnie dopasowuje się do większości z nich. W razie konieczności, zawsze można zmienić jej kolor, za pomocą specjalnej farby, aby dopasować ją do stylu pomieszczenia. Farbę bez problemu można dostać w większości sklepów budowlanych, lecz nie będzie również problemem, jeśli chce się ją zamówić przez internet.
Zalety posiadania cegły w kuchni
- Pasuje do prawie każdego wnętrza, niezależnie jaki kolor cegły wybierzemy. Czerwona cegła w kuchni doda pazura, biała natomiast subtelnie ociepli całe wnętrze.
- Biała cegła świetnie sprawdza się do większości pomieszczeń w kwestii kolorystycznej, ale również daje efekt optycznego powiększenia.
- Biała cegła znajdzie swoje zastosowanie również w sypialni dziecka.
- Cegłę można pomalować na różnorakie kolory, tak aby pasowała do każdego koloru ściany, czy też rodzaju szafek. Czerwona doda ostrości i charakterystycznego klimatu pomieszczeniu.
- Cegła nie traci swoich właściwości - niezależnie od tego ile czasu jest na ścianie, jej trwałość nie ulega zbytniej zmianie.
- Jest świetnym materiałem, który izoluje ciepło w zimie, natomiast podczas sezonu letniego zapewnia odpowiednie schłodzenie wnętrza.
- Cegła może wyciszać ścianę - akustycznie również sprawdza się izolująco.
- Jest produktem, którego pochodzenie jest naturalne, a mimo to jest niezwykle solidnym materiałem, trudnym do uszkodzenia.
- Odpowiednio zaimpregnowana nie blaknie - niezależnie od koloru.
Jak zabezpieczyć cegłę przed tłuszczem?
Cegła jest materiałem, który niestety mocno wchłania tłuszcz. Jak wiadomo, w kuchni nie brakuje ich na co dzień. W takim przypadku istotne jest odpowiednie zabezpieczenie i zaimpregnowanie położonej cegły, aby mogła posłużyć się jak najdłużej oraz czyszczenie nie było codziennym koszmarem. Korzystnie wpłynie to również na wilgoć, czy zmiany temperatur. Impregnację przeprowadza się poprzez nałożenie specjalnego środka. Powinien być nałożony tak, aby wchłonął się jak najmocniej. Skutkować to będzie stworzeniem bariery ochronnej dla cegły.
To, na jaki środek do impregnacji powinno się zdecydować, zależy od rodzaju cegły, który się wybierze. Najlepiej uzyskać odpowiedź od producenta, ponieważ niektórzy nie zalecają impregnacji swoich produktów, gdyż są już odpowiednio zabezpieczone przez sprzedawcę.
W momencie, kiedy nie istnieje możliwość uzyskania informacji, jakiego impregnatu powinno się użyć, nie należy panikować, ponieważ istnieją uniwersalne środki, które będą odpowiednie dla każdego rodzaju. Wybierając impregnat do kuchni, priorytetem jest, aby był on oleofobowy, ponieważ najlepiej działa na wchłanianie tłuszczów.
Cegła w kuchni - czyszczenie
Czyszczenie cegły nie należy do najtrudniejszych, a tym bardziej kiedy jest odpowiednio zaimpregnowana. Jeśli jest odpowiednio zabezpieczona, wystarczy ją przetrzeć w momencie, kiedy widoczne jest zabrudzenie. W przypadku nieodpowiedniej impregnacji będzie potrzebna szczotka ryżowa, którą solidnie trzeba wyczyścić cegłę. Pyłek, który nie zostanie usunięty szczotką, można zebrać odkurzaczem. Należy jednak pamiętać o tym, że czyszczenie wtedy nie należy do najdelikatniejszych i mogą powstać ubytki w cegle, które trzeba będzie wypełnić, aby nie niszczyła się niepotrzebnie. Po wypełnieniu ubytków, konieczne jest nałożenie środka impregnującego, aby zabezpieczyć cegłę przed różnymi zabrudzeniami. Czyszczenie cegły początkowo może wydawać się trudne, jednak jest to niepotrzebnie powielany mit. Biała cegła, czy czerwona? Który wariant wybierzesz?