Budowa domu na działce rolnej? Poznaj możliwości

działka rolna pod budowe domu

 

Działki rolne zwracają uwagę na rynku nieruchomości malowniczym położeniem i stosunkowo niskimi cenami. Jednak wybór takiej nieruchomości z myślą o budowie na niej budynków mieszkalnych jest ryzykowny. Czy na działce rolnej można postawić dom? Na jakie przywileje w tej kwestii może liczyć rolnik, a z jakimi problemami musi zmierzyć się osoba nieuprawiająca roli? Odpowiedzi znajdziesz w poradniku.

 

Czym jest i jakie są warunki zabudowy na działce rolnej?

Budowa domu na działce rolnej przez nie rolnika, czyli inwestora niezwiązanego z tym rzemiosłem, wzbudza sporo kontrowersji. Często można usłyszeć o firmach deweloperskich, które wyszukują takie nieruchomości, kupują za bezcen, a po wystawieniu domów sprzedają je z dużym zyskiem. Zanim jednak dowiesz się, czy na działce rolnej można postawić dom, warto opowiedzieć sobie o samej parceli. 

 

Działki rolne to obiekty przeznaczone pod działalność rolniczą, czyli uprawę, hodowlę czy wstępne przetwórstwo. Są to najczęściej grunty wysokiej klasy, a zatem charakteryzujące się żyzną glebą. Położone są z dala od centrów miast i miasteczek, dlatego można liczyć także na czyste powietrze w tym obszarze. To malownicze położenie jest właśnie elementem najbardziej pożądanym przez deweloperów. 

 

Budowa domu na działce rolnej przez rolnika - co wolno rolnikowi? 

W związku z rolniczym charakterem działek tego typu istnieją poważne ograniczenia dotyczące budowy domu na działce rolnej. Zasadniczo działka nie ma statusu budowlanej i nie można stawiać na niej żadnych obiektów. W uprzywilejowanej sytuacji są jednak osoby zajmujące się uprawą gruntów. Budowa domu na działce rolnej przez rolnika jest możliwa, jednak na określonych zasadach. 

 

Przede wszystkim trzeba mieć status rolnika, a zatem być właścicielem, dzierżawcą lub mieć inne niepodważalne prawo do korzystania z działki. Musi ono obowiązywać przynajmniej przez 5 lat od momentu, w którym zdecydujesz się na budowę. Przez ten czas musisz aktywnie prowadzić działalność rolniczą na danym obszarze, co także powinno być udokumentowane. Niemożliwa jest zatem budowa domu na działce rolnej rodziców, czy brata, ponieważ to oni są rolnikami, a nie Ty jako inwestor.  

 

Spełniwszy takie warunki, możesz zdecydować się na wznoszenie obiektu. Budowa domu na działce rolnej przez rolnika może obejmować obiekt jednorodzinny potrzebny do spełniania potrzeb życiowych. Dodatkowo wokół domu można wybudować inne obiekty, które mają ułatwić prowadzenie działalności rolniczej. Mogą to być zagrody, magazyny, silosy, czy miejsca przechowywania sprzętu. Tak powstaje działka siedliskowa wyznaczona w ramach powierzchni rolnych. 

 

Nie można dowolnie wznosić poszczególnych obiektów i należy przestrzegać przy tym warunków zabudowy na działce rolnej, które określa MPZP. Jeśli takiego dokumentu w danej gminie nie ma, warunki zabudowy na działce rolnej należy ustalić indywidualnie. W tym celu potrzebny jest właściwy wniosek złożony do urzędu gminy, na podstawie którego wyznaczane są warunki dla danej parceli. Dopiero wówczas można rozpocząć przygotowanie projektu pod budowę domu na działce rolnej przez rolnika.

 

Budowa domu na działce rolnej przez nie rolnika - czy to jest możliwe?   

Powróćmy jeszcze na chwilę do deweloperów i ich sposobu na szybki zarobek. Czy na działce rolnej można postawić dom, nie będąc rolnikiem? W szczególnych przypadkach jest to możliwe, jednak zakup działki tylko z myślą o budowie na niej domu i późniejszej odsprzedaży z zyskiem jest mocno ryzykowny. Dlaczego? 

 

Budowa domu na działce rolnej przez nie rolnika wymaga przejścia przez procedurę polegająca na zmianie przeznaczenia gruntów. Konieczne jest złożenie wniosku do starostwa powiatowego, a przy gruntach klas I do III nawet do odpowiedniego ministerstwa. Nie masz jednak żadnej gwarancji na to, że wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie i rzeczywiście uzyskasz zgodę na zabudowę takiej nieruchomości. Kolejne formalności będą dotyczyły zmiany MPZP, co także pochłonie sporo czasu i pieniędzy, a końcowy sukces wcale nie jest pewny. 

 

Jeśli zamierzasz kupić działkę rolną tylko z myślą o budowie na niej domu, przemyśl to dobrze. Może się okazać, że dopłacenie kilkunastu procent wartości nieruchomości pozwoli Ci szybciej rozpocząć budowę i cieszyć się nowym budynkiem.