Często zadawane na forach internetowych pytania o to, czy lepsza będzie agrowłóknina, czy agrotkanina, są jak najbardziej zasadne. Dlaczego ? Dlatego, że w wielu sytuacjach te dwa różniące się klasą od siebie produkty nazywane są tak samo i mówi się na nie po prostu – agrowłóknina. Zarówno agrowłóknina, jak i agrotkanina wykorzystywane są w ogrodzie do ściółkowania roślin. Tymczasem to, czy agrowłóknina, czy agrotkanina zostanie zastosowana, ma duże znaczenie, bo te dwa produkty przeznaczone są do odmiennych celów. Kiedy więc zastosować agrowłókninę, a kiedy agrotkaninę? Jaka będzie dobra agrowłóknina, jak kłaść ją w sposób fachowy, czy agrowłóknina przepuszcza wodę, czy dobra będzie agrowłóknina, cena której nie jest wysoka? Takie pytanie często przewijają się przez fora internetowe. Na razie powiedzmy może, czym jest agrowłóknina, cena zainteresuje nas później. Agrowłóknina to po prostu materiał, który wykorzystywany jest w ogrodach oraz szkółkach i uprawach warzywnych, chroni on rośliny przed mrozem, ale także przed zachwaszczeniem, przed wszelkimi szkodnikami. Zapobiega także wyparowaniu wody z gleby, dzięki czemu jest ona cały czas nawodniona. Jeżeli chodzi o jej budowę, to agrowłóknina (producent jest tutaj ważny i to z jakich materiałów stworzy produkt) jest porowatym materiałem, który został utkany z tworzywa polipropylenowego. Agrowłóknina może różnić się między sobą grubością, stopniem przepuszczalności wody oraz powietrza, a także barwą. Agrowłókninę od agrotkaniny odróżnia gramatura właśnie, sploty tych dwóch produktów są inne, co przekłada się na inne właściwości użytkowe. Wspomnieliśmy już wcześniej, że użytkownicy pytają o to, czy agrowłóknina przepuszcza wodę. Tak, oczywiście, przepuszcza wodę, przepływa przez nią również swobodnie powietrze.
Jakie są rodzaje agrowłókniny?
Zdarza się, że internauci pytają o to, jaka agrowłóknina pod tuje będzie najlepsza, czy agrowłóknina przeciw chwastom opinie zbiera dobre, czy złe, czy jest jakaś dobra agrowłóknina do przykrywania słomy, cena jej jest korzystna, czy nie? Pytania takie świadczą o tym, że istnieją różne rodzaje tego produktu, o których teraz powiemy. Agrowłóknina do ściółkowania ma ciemną barwę, określa się ją najczęściej nazwą – agrowłóknina czarna, cena jej zależna jest od rozmiaru, nie można więc tak sobie na oko określić ile będzie kosztowała. Trzeba to policzyć. Ma ona gramaturę od 50 do do 100g/m², a także około 2-3mm grubości. Jak już powiedzieliśmy, do ściółkowania nadaje się agrowłóknina czarna, cena musi być obliczona indywidualnie przez każdego zgodnie z tym, do jakiej powierzchni będzie przeznaczona. Pytającym o to, jaka agrowłóknina przeciw chwastom opinie zbiera dobre, jaka agrowłóknina pod tuje będzie dobra, warto polecić właśnie agrowłókninę czarną, która uniemożliwia rozwój chwastom tak, że fizycznie zapobiega ich kiełkowaniu. Innym rodzajem jest agrowłóknina do przykrywania słomy, cena jej będzie oczywiście odpowiednia do ilości słomy, którą będzie musiała przykryć. Za rozmiar 10.40x25m trzeba na przykład zapłacić około 1400 zł. Ogólnie, gdy tematem pytań jest koszt, jaki generuje agrowłóknina, cena za m 2 musi być brana pod uwagę. A z tym jest różnie, zależnie od tego, jaką jakość posiada agrowłóknina, cena za m2 najczęściej jednak wynosi jakieś 15-20 zł. Kolejna agrowłóknina do okrywania roślin jest dużo lżejsza od tej do ściółkowania ( gramatura tutaj wynosi jakieś 50g m²) i posiada białą barwę. Materiał jest biały, by mógł odbijać promienie słoneczne i by roślina nie przemarzła na skutek wahań temperatury. Ażeby zabezpieczyć zieleń na mniejszej powierzchni, można stosować tzw. rękaw ochronny z polipropylenu. Przycina się go do odpowiedniej długości i związuje sznurem na końcach. Agrowłókniną najlżejszą jest tzw. biała wiosenna o gramaturze 15-30g/m², którą stosuje się do okrywania upraw po siewie, jak i po wschodach, i która chroni rośliny przed przymrozkami, a także przegrzaniem.
Agrowłóknina – jak układać ją dobrze?
Pytający o to, jaka agrowłóknina przeciw chwastom opinie zbiera bardzo dobre, dowiedziawszy się, że jest to agrowłóknina czarna, chcą wiedzieć, jak ją układać. Jeżeli pod ręką znajduje się agrowłóknina (producent powinien ją wyposażyć w instrukcję obsługi, ale nie zawsze tak jest) należy pomyśleć wpierw o oczyszczeniu, spulchnieniu i wyrównaniu stanowiska, gdzie będzie agrowłóknina, jak kłaść ją, zainteresować powinno trochę później. Skoro już teren został przygotowany, może zostać dostarczona agrowłóknina, jak układać ją teraz, po pracach wstępnych, już mówimy. Rolki należy rozwinąć na terenie, bez znaczenia którą stroną, i przymocować materiał specjalnymi kołkami, plastikowymi lub metalowymi. Jeśli na terenie znajdują się rośliny, materiał trzeba przymierzyć i naciąć w kształt krzyża. Należy używać do tych zabiegów dobrych narzędzi, tak samo jak do wiercenia na przykład używa się świetnych narzędzi marki Festool. Gdy położna jest już agrowłóknina, jak układać poszczególne jej rolki i partie? Tak, by można je było łączyć za pomocą szpilek w sposób na zakładkę. Na agrowłókninę z otworami warto wysypać jakąś ściółkę, korę itp. Niektórzy pytają tak: linia kroplująca na czy pod agrowłókniną powinna być położna? Są dwie szkoły kładzenia. Jedni kładą pod, a drudzy nad. Obydwie one mają swoje wady i zalety. Na przykład linia położona na materiale zapewnia bardzo dobry do siebie dostęp, ale narażona jest czasem na zniszczenie. I na odwrót. Tak więc to, czy linia kroplująca na czy pod agrowłókniną będzie układana, zależy do indywidualnego wyboru.