Bardzo często mieszkańcy domu jednorodzinnego decydują się na dokonanie remontu, jakim jest adaptacja poddasza. Jakiś nowy pokój na strychu, a może i druga łazienka, i kuchnia przy nim – pomysły takie przychodzą często do głowy, gdy rodzina powiększa się albo tworzy się nowa rodzina. Nowożeńcy nie chcą mieszkać na parterze z rodzicami, więc zaczyna im się marzyć własny pokój na strychu, własna sypialnia i kuchnia. Adaptacja strychu w domu jednorodzinnym to bardzo dobry pomysł pod warunkiem, że się wie, jak ją zrobić, jakich rzeczy trzeba dopilnować, by adaptacja strychu w domu jednorodzinnym mogła zakończyć się sukcesem. Oczywiście pierwszą i podstawową sprawą jest, by powstała adaptacja poddasza, projekt odpowiedni, który pozwoli wykonawcom dokładnie i bezbłędnie wykonać jego założenia. W zależności od tego, czy do pracy, jaką jest adaptacja poddasza, dach czterospadowy będzie przewidziany, czy też dwuspadowy, projekt uwzględniał będzie inne sposoby wykonania poddasza. Często pojawiają się na forach internetowych pytania o to, jak zaadaptować poddasze w zależności od rodzaju dachu. Są jak najbardziej zasadne, bo przecież adaptacja poddasza dach czterospadowy wykorzystująca będzie bardziej skomplikowana. Dlatego takie i inne aspekty musza być już od początku brane pod uwagę, by skuteczna była adaptacja poddasza, projekt musi przecież uwzględnić najdrobniejszy szczegół, nie mówiąc już o kształcie dachu.
Jak zaadaptować poddasze?
Adaptacja starego poddasza to nie lada wyzwanie dla właściciela domu, który pragnie z domu parterowego uczynić piętrowy, bo przecież adaptacja poddasza powoduje, że powstaje coś na kształt piętra. Czasem adaptacja poddasza przybiera całkiem skrajną formę. Strych zostaje zburzony całkowicie i stawiane są całkowicie nowe ściany, co w efekcie czyni z domu parterowego piętrowy. Jak zaadaptować poddasze, by jednak przypominało poddasze, jak zrobić poddasze na strychu w sposób szybki i pewny? Na pewno należy użyć do tego odpowiednich narzędzi. Ekipa remontowa będzie oczywiście dysponowała własnymi narzędziami, właściciel domu może zaś do drobnych czynności wykonywanych samodzielnie użyć świetnych narzędzi marki Festool. Adaptacja strychu krok po kroku powinna odbywać się z zachowaniem wszelkiej ostrożności, tutaj trzeba być przewidującym. Pozostawienie czegoś sobie samemu, grozi całkowitą klapą przedsięwzięcia, przeróbkami, doróbkami itp. Na pewno, aby udał się remont poddasza, krok po kroku trzeba trzymać się wytycznych projektu. Mając więc poddasze do adaptacji, trzeba od razu wiedzieć, jaka jego część będzie wykorzystana w pełni, a jaka połowicznie. Adaptacja poddasza w starym domu wymaga, by część do pełnego wykorzystania miała wysokość przynajmniej 1,9 m. Jest to tak zwana wysokość stania. Oczywiście może się zdarzyć, że na parterze mieszka koszykarz o wzroście przekraczającym 2,5 metra. Co wtedy? Cóż poddasze do adaptacji musi zostać wobec tego przemyślane powtórnie, być może trzeba będzie zdjąć stary dach, a ścianki podciągnąć w górę. Adaptacja poddasza w starym domu może przecież wyglądać i w taki sposób. Ogólnie, biorąc pod uwagę proces, jakim jest adaptacja starego poddasza, przyjmuje się, że minimalna wysokość pomieszczeń mieszkalnych na poddaszu wynosi 2,2 m. Jeżeli chodzi o pomieszczenia ze skosami, to oblicza się tutaj średnią, wychodząc od 1,9 m. Jak zrobić poddasze ze strychu, by wykorzystać przestrzeń najbardziej efektywnie? Do tego na pewno przyda się odpowiedni spadek dachu. Im bardziej jest on stromy, tym lepiej dla przestrzeni wewnętrznej poddasza, przybywa jej w miarę oddalania się od zewnętrznej ściany. Na pewno dobrze jest, gdy dach ma prosty kształt i jest dwuspadowy.
Adaptacja strychu krok po kroku
Jak zagospodarować poddasze w sposób fachowy albo jak zagospodarować poddasze, by nie popełnić błędów? Na pewno, gdy odbywa się adaptacja strychu, krok po kroku trzeba trzymać się początkowych wytycznych projektu, a więc na początku trzeba zająć się dachem. Sprawdzić, czy konstrukcja dachu jest mocna, czy nie należy dokonać jakiś poprawek, napraw. Czy stary dach wytrzyma nową obudowę, na przykład z płyt gipsowych. Remont poddasza, krok po kroku przyniesie wymierne efekty, jeśli tylko podejdzie się do niego z głową, rozsądnie planując i wykonując poszczególne prace. Trzeba więc także sprawdzić starą więźbę, czy jest jeszcze dobra, wytrzymała itp. Wysokość pomieszczenia można zawsze dopasować do potrzeb, podnosząc tzw. ściankę kolankową, tyle tylko, że wtedy trzeba zdjąć dach. Trzeba to więc brać pod uwagę przy planowaniu. Zagospodarowanie poddasza to także problemy ze stropem. O co chodzi? Otóż strop musi posiadać dużą wytrzymałość, bo jeśli zagospodarowanie poddasza skończy się tym, że cały jego ciężar przekroczy możliwości stropu, wtedy można spodziewać się najgorszego. Oczywiście jeśli strop jest betonowy, wylewany, nie jest to problem, którym należy zaprzątać sobie głowę. Co innego, gdy strop jest drewniany. Adaptacja starego poddasza musi być robiona rozsądnie, należy więc strop drewniany wzmocnić dodatkowymi belkami, by stanowił trwały fundament. Należy go także wygłuszyć i ocieplić. Zagospodarowanie poddasza wymaga często wstawienia schodów. Dobrze, gdy będą skonstruowane w środku pomieszczenia. Na koniec trzeba pomyśleć o oknach. Pokój na strychu powinien być doświetlony. Przyjmuje się, że dobrze oświetlone pomieszczenie wymaga, by powierzchnia okien była równa 1/8 powierzchni podłóg.